Українські військові повністю зачистили острів Зміїний від військ рф і встановили на ньому український прапор. Остаточну зачистку острова від російських окупантів було проведено на світанку 7 липня. Деталі цієї надскладної операції розповіло Командування Сил спецоперацій ЗСУ на своїй сторінці в соцмережі.
ПЕРШИМИ ЙШЛИ ВОДОЛАЗИ
- Уночі 7 липня до острова Зміїний на підводних носіях підійшли бойові плавці 73-го морського центру СпП імені кошового отамана Антіна Головатого ССО України. За допомогою спеціального обладнання вони обстежили прибережну зону на наявність протичовнових та протидесантних мін. Після встановлення проходу для човнів основної групи вони подали сигнал для продовження операції.
- Першими на острів зійшли інженери, які розчищали прохід від мінних загороджень та пасток для решти групи.
- Після виходу на плато острова група приступила до виконання завдань: огляду місцевості, фіксації та збору даних про ворожу техніку, озброєння та матеріально-технічні засоби противника, завезені ним на Зміїний.
- Під час виконання завдання зведена група встановила українські прапори у різних частинах острова. Також над Зміїним замайорів стяг 73-го центру спеціального призначення ССО України.
- В той час, коли наші воїни виконували завдання, російські судна почали маневрування в напрямку Зміїного. Виконавши задачу, зведена група покинула острів. Після цього росіяни нанесли ракетний удар по Зміїному, влучивши у пірс. Група українських воїнів у повному складі неушкодженою повернулася на базу.
“ЦЕ БУЛА БАГАТОШАРОВА ОПЕРАЦІЯ”
Нагадаємо, що 30 червня після вогневих ударів українськими ракетними та артилерійськими підрозділами по Зміїному російські військові покинули острів. У росії виведення військ зі Зміїного назвали “жестом доброї волі”. Як росіян підвели до цього “жесту” українські військові, в інтерв’ю Цензор.НЕТ розповів офіцер ЗСУ Мирослав Гай.
- Тиждень тому наші війська звільнили острів Зміїний від росіян. І ми побачили відео, де ви говорите: “По російських окупантах на острові Зміїний – вогонь!” Можете розповісти більше про цю операцію, в якій ви безпосередньо брали участь?
- Все дуже просто. Командуванням Збройних сил України була проведена операція по демілітаризації і звільненню від російських окупантів острова Зміїний. Було залучено багато родів військ, різних підрозділів. Зокрема, був залучений розрахунок САУ “Богдана” - єдиний екземпляр український, 155 міліметрів першої окремої бригади спеціального призначення. Я в складі цієї зведеної групи брав участь в організації доставки і організації бойової роботи.
Так сталося, що острів Зміїний росіяни прикривали потужними зенітно-ракетними комплексами. Їх складно було дістати авіацією чи ракетами. Тому було прийнято рішення застосувати ствольну артилерію, якій не можна протидіяти зенітно-ракетними комплексами.
Операція була дуже хитрою з нашого боку, дуже продуманою і розумною. Річ у тім, що острів розміщений від берега на відстані 36-40 кілометрів, дивлячись з якої точки. І ми розрахували, як дістати окупанта нашою САУ “Богдана”. Ще були задіяні французькі САУ “CAESAR”, але перші найбільші ураження спромоглась зробити САУ “Богдана” саме за рахунок потужного боєприпасу, який вона має.
У день, коли її застосували, було спалено “Панцир С-1”, було спалено склад боєприпасів та радіолокаційну систему. Це дало змогу вже діяти на ураження росіян на острові іншими засобами.
- З того, що було, зрозуміло, що там також застосовували байрактари та авіацію?
- Байрактар застосовували для спостереження за островом та розвідки, а авіація дійсно було задіяна. Це була багатошарова операція.
- І наскільки відомо, ця операція тривала не один тиждень...
- Так, вона тривала два тижні.
- Як в цей час поводилися росіяни? Розповідали, вони навіть не зрозуміли, звідки їх обстрілювали…
- Вони в якийсь момент це насправді зрозуміли, вони теж проводили розвідку. Вони намагалися уразити авіацією підрозділи, які виконували завдання. Але в них це не дуже вийшло, бо вони боялися заходити в зони нашого ППО.
- Як ви оцінюєте їхній удар по острову 7 липня? Для них було настільки принципово знищити там український прапор?
- Для них це дійсно важливо. Бо ця операція була важлива не лише тим, що ми позбавили росіян в цій акваторії контролю над повітрям. Так само і крейсер “Москва” прикривав угруповання російських військ, російських кораблів. Після знищення “Москви” у росіян була проблема з контролем за повітрям, тому вони трималися за острів Зміїний і розмістили там кілька видів зенітно-ракетних комплексів і протиповітряної оборони. Це і “Панцирі” і “ТОР”. Тому з воєнної точки зору це була важлива операція, яка дозволяє нам зменшити зону впливу в Чорному морі.
Але ця операція також мала важливе інформаційне і політичне значення. У росіян це викликало великий резонанс і було сприйнято як чергова поразка, зокрема і президента Путіна. Це викликало шалену критику керівництва.
- А як же жест доброї волі, не повірили?
- Та ні. Росіяни були змушені тікати з острова так швидко, що залишили деяке озброєння. І, не маючи змоги його забрати, вони вирішили завдати ударів авіацією по острову, щоб українські ЗСУ не отримали зразки техніки, зокрема системи радіоелектронної боротьби і розвідки.
- Як ви думаєте, перед відходом вони замінували острів?
- Акваторія і так замінована. Але така кількість ударів була завдана по острову – і нами, і росіянами – що, думаю, що частина острова була розмінована через вибухи.
- А що відбувається із самою акваторією? Ми періодично читаємо про міни, які запливають до Туреччини чи Болгарії, але ви повідомляли і про знищених дельфінів. І наскільки море буде небезпечним найближчими роками?
- Дивіться, сама акваторія і узбережжя заміновані. Ми бачили, що відбувалися підриви цивільних в Маріуполі, нещодавно в Одесі був підрив чоловіка, який пішов збирати рапан. Сама по собі територія України – не лише акваторія моря – ще тривалий час потребуватиме розмінування і роботи інженерних підрозділів. Треба буде ліквідовувати боєприпаси, розміновувати мінні поля, бо росіяни часто мінують забороненими методами – вони використовують для цього системи реактивного залпового вогню і мінують забороненими мінами хаотично цілі поля.
Фото: Facebook/ВМС ЗСУ, Facebook/Командування ССО ЗСУ, censor.net