Нещодавно в Україну вдалося повернути двох неповнолітніх братів з Херсона, яких Росія під час окупації вивезла нібито на «оздоровлення». За словами правозахисників, країна-агресор використовує 5 сценаріїв викрадення та депортації українських дітей. Вивезення на «відпочинок» – один із них.
Цими днями за сприяння Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій вдалося повернути з Росії додому двох підлітків. Ігор та Василь – двоюрідні брати з Херсона. Причому за 15-річного Ігоря боротьба йшла понад 3 місяці, повідомляє пресслужба Мінреінтеграції.
Ігор та його мама Наталія – жителі Херсона. Коли російські війська окупували місто, жінка намагалася врятувати сина, кудись його вивезти. Однак вирватися на підконтрольну Україні територію родині не вдалося.
Натомість окупанти підступно запропонували доправити хлопця в Анапу – буцімто на «оздоровлення». Наталія погодилася і підписала документи. Коли схаменулася, було вже пізно. Їй не віддавали сина.
«Більш того – хлопця використали як заручника. Над ним провели психологічну та «виховну» роботу, намагаючись назавжди відлучити від матері та Батьківщини. Вирвати Ігоря з цієї пастки та переконати його повернутися додому вимагало неймовірних зусиль», – зазначає пресслужба Мінреінтеграції.
Крім спеціалістів Мінреінтеграції, до повернення дітей були залучені співробітники Держприкордонслужби України, волонтери організацій «Допомагаємо виїхати» та «СОС Дитячі Містечка». Завдяки їм, Ігор та його брат Василь нарешті вдома. Як зізналися хлопці, день повернення був найщасливішим у їхньому житті.
«Ворог мститься українцям за свої поразки й робить усе, щоб зруйнувати Україну зсередини, розірвати сім’ї. Ці нелюди прикриваються нашими дітьми. Закликаю всіх батьків: не вірте жодному їхньому слову, нічого не підписуйте, ні в якому разі не віддавайте їм дітей – навіть коли вас будуть запевняти, що це для їхньої ж безпеки. Вони використовують їх для шантажу й «торгів», – звернулася до українців на тимчасово окупованих територій віцепрем’єрка Ірина Верещук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дитину викрала колаборантка. Історії трьох депортованих із Херсонщини дітей, яких вдалося повернути додому
Росія має чітко сплановану політику щодо українських дітей – дії окупантів у цьому питанні не хаотичні. Країна-агресор розробила принаймні 5 сценаріїв викрадення наших дітей. На це звернула увагу Уповноважена президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук, пише «Інтерфакс-Україна».
Вона пояснила, що аналіз дій російських окупантів було проведено завдяки 307 випадкам, коли вдалося повернути депортованих українських дітей.
«Наразі в росіян є щонайменше 5 сценаріїв викрадення дітей.
Перший – коли вони спочатку вбивають батьків, а потім викрадають дитину...
Другий – коли росіяни розлучають дітей з батьками під час так званої фільтрації...
Третій – коли забирають дітей прямо з родин, іноді позбавляють батьківських прав "незручних" батьків.
Четвертий сценарій – це вивезення дітей із закладів інституційного нагляду (інтернати, дитячі будинки тощо, – ред.): спочатку не дають українській стороні забрати цих дітей, не погоджують гуманітарні коридори...
П'ятий сценарій, напевно, наймасовіший – коли створюють абсолютно неприйнятні для життя дітей на окупованій території умови та пропонують батькам віддати дітей на оздоровлення або відпочинок у дитячих таборах у РФ», – розповіла Герасимчук днями під час міжнародної конференції United for justice у Львові.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повернутися додому. Алгоритм дій для депортованих жителів Херсонщини
За її словами, росіяни роблять абсолютно все, щоб перешкодити дитині об'єднатися з родиною.
«Вони одразу забирають у дітей телефони і не дозволяють повідомляти своє місцезнаходження. Дуже складно знайти дитину. Росіяни розпорошують українських дітей по своїй території і постійно пересувають. Щойно ми дізнаємося щось про знаходження дітей, як їх переміщують в іншу частину Росії. Саме тому на сьогодні ми повернули лише 307 дітей із 16 тисяч», – зазначила Дар'я Герасимчук.
За даними офіційного сайту «Діти війни», станом на 6 березня 2023 року Росія депортувала 16221 дитину з України – це лише ті діти, яких вдалося ідентифікувати. За даними з відкритих джерел РФ депортовано 738 тисяч українських дітей.
Тэги: