У районах тимчасово окупованої Херсонської області ворог посилює примусову депортацію, створюючи такі умови, що люди змушені покидати свої домівки. Із чим це пов’язано? Чи можна повернутися додому? Який алгоритм дій для тих, кого силоміць вивезли до Росії, та їхніх родичів в Україні? А також корисні поради, контакти, можливі маршрути – далі в матеріалі.
ШАЛЕНИЙ ТИСК – ЛЮДЕЙ ЗМУШУЮТЬ «ЕВАКУЮВАТИСЯ»
Останнім часом в інформаційному просторі з’являється все більше новин про примусове переселення українців із тимчасово окупованих територій до Росії. Зокрема, багато таких повідомлень надходить з лівобережної Херсонщини.
Так, днями поліція заявила про отримання заяв від жителів Херсона, які тривалий час не можуть зв’язатися зі своїми рідними з тимчасово окупованого Каховського району.
«Від сусідів, яким вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію, заявникам вдалося дізнатися, що, можливо, їхніх родичів примусово депортували в Росію», ‒ повідомив відділ комунікації поліції Херсонської області.
У тому-таки Каховському районі представники окупаційної влади вимагають від місцевих медиків «евакуюватися». А перед тим російські військові вивезли все медичне обладнання з лікарень Каховки та Нової Каховки до Генічеська й Новотроїцького.
«Медичним працівникам повідомили, що якщо ті добровільно не “евакуюються”, то будуть звільнені. Таким чином, медична допомога жителям вищезгаданих міст не надається», ‒ зазначає Центр національного спротиву й додає, що окупанти навмисно створюють гуманітарну кризу на лівому березі та нестерпні умови життя, аби люди звідти «евакуювалися».
Загалом на лівому березі області тиск на населення з боку окупантів – просто шалений, каже перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський. Він пояснює, що мета таких дій ворога – змусити людей «евакуюватися».
«Прихована депортація триває. Тиск на наших людей просто шалений на лівобережній частині. Причому він з усіх боків. На батьків тиснуть тим, щоб вони віддавали дітей до російських шкіл, погрожуючи навіть позбавленням батьківських прав і відправленням дітей до інтернатів Криму чи Росії… На підприємствах шалений тиск, щоб вони не використовували гривню… На людей, які знаходяться поруч із Дніпром, дуже сильно тиснуть для того, щоб вони провели нібито евакуацію. Вони хочуть зробити мертву зону, тому що там дислоковані їхні підрозділи, які в тому числі здійснюють обстріли нашої території», – розповів Соболевський.
Люди, які прибули з Херсона, очікують подальшої «евакуації» вглиб Росії на залізничній станції Джанкой у Криму. Жовтень 2022 р. Фото: Getty Images
За словами правозахисників, окупаційні сили РФ особливо активно проводять депортацію українців із тих територій, які найближчим часом можуть звільнити Збройні сили України.
«Йдеться про лівобережжя Херсонщини та Запорізьку область. Навіть Маріуполь є в зоні фокусу наступу ЗСУ. Росія це розуміє. А для місцевого населення виникає велика загроза депортації», – каже виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
ПЕРЕСЕЛЕНЦІ ДО СИБІРУ ТА БЕЗХАТЬКИ
Ми беззаперечно віримо в ЗСУ, проте розуміємо, що звільнення не буде швидким, як би не хотілося. А людей чимдалі – тим більше пресують, спонукаючи покинути рідний дім і переїхати до Росії. Обіцяють ледь не райське життя. Однак що насправді відбувається з депортованими українцями в РФ?
Доля людей, насильно переміщених з окупованого півдня України, складається по-різному. Правники відслідковують шляхи депортації українців і намагаються витягнути їх з лап країни-агресора. Вони кажуть про розселення наших людей в Сибіру, про всиновлення наших дітей та примусову зміну в їхніх документах прізвищ і навіть імен, про появу великої кількості безхатьків, зокрема в тимчасово окупованому Криму...
«Ми бачимо цих херсонців, жителів Херсонської та Запорізької областей, які приїхали до Криму й намагаються якимось чином отримати якісь документи, щоб проїхати далі й виїхати з РФ до третіх країн... А є люди, які залишили своє майно. Є такий посил, що зараз в Криму, особливо в Сімферополі, з'явилися безхатьки – це якраз люди з оцих новоокупованих територій», – розповів голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.
Окупаційна влада Херсонщини нещодавно повідомила, що жителі області, які «вимушено залишили місце свого проживання» (читай – яких примусово виселили), можуть отримати житлові сертифікати та одноразову матеріальну допомогу в Сибіру. Нібито відповідний наказ підписав губернатор Томської області Володимир Мазур, яка входить до складу Сибірського федерального округу. Розмір одноразової виплати, йдеться у дописі так званої адміністрації в телеграм-каналі, складає 100 тисяч рублів, а сума житлового сертифіката розраховується із затвердженого в Росії нормативу та кількості членів сім’ї.
«Проте жителі Херсонщини, які виїхали до Томської області, не отримали ні житла, ні обіцяної одноразової допомоги в 100 тис. рублів. Натомість їх змушують отримувати російські паспорти», – повідомив 7 лютого Центр національного спротиву.
ЧИ МОЖЛИВО ПОВЕРНУТИСЯ ДОДОМУ?
Повернутися додому депортованим українцям дуже складно, але можливо. Прикладом цього є історія жительки Херсона, якій разом із неповнолітньою донькою вдалося в січні цього року вирватися з Росії, куди їх у жовтні примусово «евакуювали». Шлях її повернення не розголошується з метою безпеки для інших депортованих. Проте відомо, що дорогу додому херсонка шукала через інтернет.
«На жаль, жінка з маленькою донькою мала неприємності з українськими документами, однак відновити чи бодай посприяти їхньому відновленню, росіяни не спромоглися. Українка мала лише одну мету – повернутися на вільну Україну. Тож шукала різні шляхи в інтернеті. І один із цих шляхів став щасливим і привів її на Батьківщину», – розповів про цю історію Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Отже, головне правило для людей, яких росіяни силоміць депортують до РФ, – постаратися зберегти свої українські документи, які посвідчують їхню особу. Російська влада часто відбирає їх або знищує під час перевірок у фільтраційних таборах, і через це українці продовжують залишатися в Росії, позбавлені можливості повернутися додому.
Мирні жителі, вивезені з окупованого Херсона, у черзі на залізничній станції Джанкой у Криму. Жовтень 2022 р. Фото: RFERL
Якщо ж документи все-таки втрачені, тоді надією на повернення для насильно депортованих до РФ стає посвідчення особи на повернення в Україну. Цей документ можуть зробити як самі українці, що наразі перебувають у Росії, так і їхні родичі в Україні, щоб потім передати його депортованим особам через волонтерів чи знайомих.
Детальна інструкція, як оформити таке посвідчення, викладена на офіційному сайті Державної міграційної служби.
Додамо, що із цим документом примусово депортовані українці можуть виїхати з Росії через треті країни – зокрема, Латвію, Литву, Грузію, Естонію.
ПОРАДИ ТА КОРИСНІ КОНТАКТИ
Пропонуємо підбірку порад для примусово депортованих українців та їхніх родичів. План дій, корисні ресурси й контакти та можливі маршрути повернення з депортації розроблені Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та волонтерськими організаціями.
Якщо вас було примусово депортовано
Правило 1. Зберігайте важливу інформацію:
- випишіть на аркуш телефони близьких і завжди тримайте його при собі;
- зберігайте українські документи, що посвідчують особу;
- за першої можливості відновіть електронні документи в Дії.
Правило 2. Тримайте зв’язок із близькими:
- зберігайте українські сім-картки, за можливості встановлюйте зв’язок із рідними в Україні та повідомляйте їм про все, що з вами відбувається.
Правило 3. Бережіть свою приватність:
- очистіть телефонну книгу та переписки в месенджерах;
- намагайтеся не давати відеоінтерв’ю та не коментувати депортацію для журналістів, незалежно від того, ким вони представляються.
Що робити в разі примусової депортації
1. Повідомте про своє місцеперебування компетентним органам – найближче до вас посольство України або дипломатична установа України за кордоном.
2. Якщо ви не маєте можливості сконтактувати з компетентними органами – спробуйте передати інформацію вашим рідним чи друзям, які можуть повідомити про депортацію.
3. Скористайтеся чат-ботом @helpingtoleave_bot або ж окремими маршрутами, які радить Мінреінтеграції (див. нижче).
4. Повідомте про протиправну депортацію:
- Мінреінтеграції: телефон – 0-800-75-01-07, пошта – info@minre.gov.ua;
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: телефон – 0-800-50-17-20; пошта – hotline@ombudsman.gov.ua.
Якщо вас або ваших близьких було депортовано, повідомте про це:
- гаряча лінія Національного інформаційного бюро: 16-48;
- гаряча лінія Міністерства закордонних справ України: +38(044) 238-15-88;
- єдина гаряча лінія територіальної оборони: 0-800-507-028;
- поліція: 102;
- для дзвінків з-за кордону – гаряча лінія Національного інформаційного бюро: +38(044) 287-81-65.
Маршрути, які рекомендує Мінреінтеграції
1. Естонія. Офіс Естонської ради у справах біженців:
- телефон: +372-5881-1311 (з понеділка по п'ятницю з 10:00 до 17:00);
- Viber, Whatsapp, Telegram: +372-5464-0007;
- пошта: dopomoha@pagulasabi.ee.
2. Литва. Департамент міграції:
- телефон: +370-5-271-7112;
- пошта: info@migracija.gov.lt.
3. Латвія. Управління у справах громадянства та міграції:
- телефони: +371-6720-9422, +371-6720-9400, +371-6720-9600 (понеділок-четвер 8:30-16:00; п'ятниця 9:00-15:00).
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Тэги: