Херсонські парки та сквери обіцяють оновити до Дня міста. Чи встигнуть?

Автор: Анастасія МАТЮХІНА 14 Липня 2021 10:54

Уже декілька місяців мер Херсона Ігор Колихаєв у соцмережах демонструє ідеї майбутнього оновлення міських парків і скверів. Містяни ці проекти активно обговорюють: є і схвалення, і критика (останнього, звісно, більше). Аби трохи знизити градус хвилювань і домислів серед містян, у міськраді вирішили нарешті офіційно розказати про всі плани щодо херсонських відпочинкових зон

Так, минулої п’ятниці в. о. заступника міського голови Роман Головня зібрав представників місцевих ЗМІ в сквері Потьомкіна. Вибір локації невипадковий, адже цей сквер міська влада планує оновити одним із перших. Це, звісно, доволі символічно, проте навряд чи присутнім було дуже комфортно в розпал спекотного літнього дня перебувати на вулиці замість зручного кондиціонованого приміщення міськради, як зазвичай. До речі, такі зустрічі хочуть зробити регулярними, аби доповідати журналістам про просування робіт. Здається, нинішнє керівництво міста вирішило піти шляхом колишнього губернатора Гусєва з його щопонеділковими звітами. Що ж, подивимося, що з цього вийде?

Та перейдемо безпосередньо до реконструкції паркових зон міста. Як повідомив Роман Головня, зараз у розробці перебувають проекти з реконструкції трьох зелених зон: Потьомкінського та Покровського скверів і Шевченківського парку. Власне, розробники закінчують роботу над проектами, деякі з них проходять експертизу. Міськрада готується найближчим часом розпочати будівельні роботи та роботи з благоустрою. Тобто всі проекти вже давно відібрані й зараз і журналістів, і херсонців просто поставили перед фактом. Але, зважаючи на такі жваві дискусії в «Фейсбуці», чи не варто було б провести публічні презентації проектів і громадські обговорення, як було, наприклад, із громадським бюджетом, аби містяни самі могли обрати, які ідеї їм до вподоби? До речі, під час заходу не раз звучали фрази на кшталт «мер обрав майданчик, мер обрав дерева» й подібні. Та чи не доречно було б дати й херсонцям право вибору, адже гуляти в цих парках і скверах все ж таки їм, а не тільки меру. Чи ні? Але про це детальніше трохи згодом.

ЩО Ж САМЕ ЗБИРАЮТЬСЯ РОБИТИ В СКВЕРАХ І ПАРКУ?

Як зазначив заступник міського голови, глобальних змін не буде, лише капітальні ремонти та організація благоустрою, оскільки ці зони є історичними, а Шевченківський парк ще й має статус пам’ятки архітектури. Тож усі роботи обіцяють проводити, не порушуючи історичні й архітектурні закладини, зроблені проектантами попередніх епох.

Відтак у скверах обіцяють облаштувати зелені зони (постелити газони, прибрати та підрізати аварійні дерева, висадити нові зелені насадження), організувати полив, установити нове освітлення, лавки й урни, дитячий майданчик і тренажери; покласти нову плитку замість існуючих гравійних доріжок, планують навіть встановити відеоспостереження для безпеки херсонців. Ну й наостанок, у Потьомкінському сквері повинні з’явитися два «сухих» пішохідних фонтани (такий вже є на бульварі Мирному), аби херсонці й гості міста могли освіжитися в спеку. А от чого в оновленому сквері точно не буде, так це величезного паркінгу, про який писали херсонські ЗМІ ще на початку весни. Нагадаємо, що за чутками ця парковка мала стати частиною багатостраждального ТРЦ «Суворовський» і зайняти майже всю центральну алею скверу. Але міська влада запевнила, що нічого такого в сквері не буде за жодних умов, а всі роботи проводитимуться лише для комфорту херсонців.

ДОРОГО, НЕ ТЕ СЛОВО!

Звучить, звісно, ідилічно, але на всю цю ідилію потрібно чимало коштів. За словами Романа Головні, вартість двох фонтанів складає майже 10 мільйонів гривень, самі ж реконструкційні роботи в сквері коштуватимуть від 5 мільйонів за один гектар площі. Площа Потьомкінського скверу налічує приблизно два гектари, тож тільки на його оновлення доведеться витратити орієнтовно трохи більше 20 мільйонів гривень, хоча остаточні суми будуть відомі лише після експертизи проектів. До речі, на проект, розробкою якого займалося херсонське приватне підприємство «ДМ ПРОЕКТ», вже витратили з міського бюджету 50 тисяч гривень. Проте, як запевнив головний інженер підприємства, замовляти проекти в Києві й Харкові коштує набагато дорожче. Тож хоча б на цьому місто ще, наче, зекономило.

Вартість робіт у парках обіцяє бути набагато більшою. То звідки ж брати такі кошти? Представники влади запевняють, що реалізація цієї затії не ляже повністю на херсонський бюджет, і в міській раді вже шукають альтернативні шляхи фінансування. Зокрема, фонтани в сквері Потьомкіна планують встановити за кошти меценатів. Але це ще, як-то кажуть, вилами по воді писано. Також заступник мера підкреслює, що якби розробку проектів розпочали раніше, то була б можливість податися на державне фінансування та грантові програми. Але зараз доводиться шукати гроші з інших джерел.

КУДИ Ж ТАК ПОСПІШАТИ?

Виникає питання: навіщо так поспішати, якщо можна було б цей рік витратити на підготовку проектів і отримання грантового фінансування, а бюджетні кошти витрачати на більш нагальні проблеми міста? А відповідь у тому, що міський голова Ігор Колихаєв ставить перед своїми підлеглими завдання в терміновому порядку привести до ладу ці три зони до Дня міста. Жодних робіт іще навіть не починали, а на дворі вже липень (нагадаємо, що День міста Херсон відзначає на початку вересня). Тож до чого такі амбітні заяви – невідомо. До того ж міська влада практично суперечить самій собі, адже разом із обіцянками зробити все до Дня Херсона Роман Головня не раз наголошував на тому, щоце довготривалий, серйозний і клопіткий процес і не можна охопити все відразу. Звучить так, наче мерія готує шляхи відступу в разі, якщо нічого не встигне. То, може, й не треба давати таких гучних обіцянок.

ДЛЯ КОГО Ж ПАРКИ?

Що стосується Шевченківського парку, то там початку ремонтно-реставраційних робіт і близько не видно. Адже через те, що це пам’ятка архітектури, доводиться враховувати й залагоджувати багато процесуальних моментів, аби все було в рамках закону. Проте, концепт оновленого парку вже є: з території планують прибрати всі батути й інші атракціони, які вже давно віджили своє, а замість них установити інклюзивні дитячі майданчики, оскільки для цієї категорії дітей у місті катастрофічно не вистачає інфраструктури. Взагалі, як зазначив заступник мера, оновлений парк буде консервативним і призначеним для прогулянок і, як прозвучало на брифінгу, істеблішменту (з англійської це слово означає можновладців і політичну еліту). Тож виникає думка, а чи дійсно міська влада все це робить саме для херсонців, чи все ж таки для себе?

Є концепт і для парку «Херсонська фортеця», хоча його й не обіцяють оновити до Дня міста. В мерії задумали, що це буде молодіжний парк зі спортивними зонами та зонами розваг і атракціонів, а також світломузичним фонтаном, який вже викликав чимало дискусій в соцмережі. Міська влада сподівається, що саме цей фонтан стане туристичною фішкою міста. Мовляв, якщо зараз вкластися в оновлення зон відпочинку Херсона, то згодом туристи, які приїжджають на Херсонщину, але зазвичай оминають обласний центр, почнуть масово заїжджати й до нас і лишати тут свої гроші. Ой, якби ж то! Скільки вже намагалися при кожній владі заманити до Херсона цих туристів, і все ніяк, бо їм не подобається брудне місто з поганими дорогами та старовинними будівлями, що розвалюються. І навряд чудо-фонтан тут зарадить.

А якщо вже задумали парк як молодіжний, то херсонська молодь була б рада, якби там нарешті з’явився скейт-парк, про який розмови ведуться вже не один рік. Чаша «Лебединого озера» могла б перетворитися на ідеальну рампу для юних екстремалів, яким за відсутності підходящого місця доводиться відточувати свої трюки на сходах біля кінотеатру «Україна» та на площі перед «Ювілейним».

Окрім центральних парків, згодом обіцяють привести до ладу зелені зони в Таврійському, Шуменському та інших спальних районах міста. Зокрема, по Таврійському ландшафтному парку вже готується проектна документація.

Наобіцяли, безперечно, багато, а от що з цих амбітних обіцянок і планів вийде – побачимо згодом. Головне, щоб все це так і не лишилося просто словами, як зазвичай буває в нас у Херсоні.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів