Допомога на придбання нового житла замість знищеного: хто може подати заяву та як це зробити
Ілюстративне фото

Допомога на придбання нового житла замість знищеного: хто може подати заяву та як це зробити

Автор: Марина Поліщук 02 Серпня 2023 11:00

1 серпня стартував новий етап у межах державної програми «єВідновлення» – прийом заяв на виплату компенсацій за знищене російськими окупантами житло. Хто може претендувати на компенсацію, які умови її отримання, де подати заяву та що саме пропонують українцям, які залишилися без даху над головою?

Отже, від 1 серпня 2023 року власники житла, яке було знищене внаслідок збройної агресії РФ, зможуть подати заяву на отримання компенсації для придбання нової квартири чи будинку. Зробити це можна через застосунок «Дія».

УМОВИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ:

1. Житло було зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022 року.

2. Житло не підлягає відновленню.

3. Житло знаходиться на території, яка не була окупована до 24 лютого 2022 року. Наразі послуга доступна власникам житла на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії. Згодом компенсація стане доступною для всіх.

4. Заяву може подати одна людина, яка має право власності на житло.

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

Подати заяву на отримання компенсації поки що можна лише через застосунок або на порталі «Дія».

1. Повідомте про знищене майно в застосунку «Дія». Для цього перейдіть в меню «Послуги» – розділ «єВідновлення» – «Зруйноване майно». Якщо зробили це раніше, повторно повідомляти не потрібно.

2. Заповніть заяву про компенсацію в застосунку «Дія». Для цього необхідно, щоб ваші права на нерухомість були внесені до Держреєстру речових прав на нерухоме майно.

3. Вкажіть пільгову категорію, якщо є, та контактні дані.

4. «Дія» автоматично сформує заяву. Перевірте її та відправте в обробку.

Обіцяють, що згодом буде відкрита можливість подачі заяви на отримання компенсації через ЦНАП, нотаріуса та орган соціального захисту.

ХТО ВИЗНАЧАЄ СУМУ КОМПЕНСАЦІЇ

Подані заяви розглядатиме спеціальна комісія, створена при органах місцевого самоврядування. Ці ж комісії обстежуватимуть знищене житло та прийматимуть рішення щодо надання компенсації.

Суму компенсації теж визначить комісія. Для цього враховують характеристики будинку: площу знищеного житла, рік побудови, клас об’єкта та середню вартість квадратного метра на вторинному ринку регіону. 

ЯК ПРАЦЮЄ КОМПЕНСАЦІЯ?

Після того як комісія оцінить зруйноване житло, людина отримає житловий сертифікат у «Дії» або на електронну пошту. Його можна використати, щоб придбати нову квартиру, будинок чи будь-яке інше житлове приміщення. А також для купівлі нерухомості на вторинному ринку чи інвестиції в будівництво.

Для цього потрібно:

- подати заяву в «Дії» для бронювання коштів за сертифікатом,

- укласти угоду купівлі в нотаріуса, зазначивши сертифікат як спосіб оплати.

Потім житловий сертифікат конвертують у кошти та перерахують їх продавцю нерухомості.

ВАЖЛИВІ ДЕТАЛІ

Скористатися сертифікатом потрібно протягом 5 років з моменту отримання.

На цьому етапі програми «єВідновлення» можна використати отриманий сертифікат лише для купівлі нової домівки. Якщо ж людина хоче звести приватний будинок на власній земельній ділянці, треба дочекатися наступного етапу. Відповідний механізм наразі розробляється Мінінфраструктури.

Дещо пізніше отримати компенсацію можна буде за зруйноване житло, яке має кількох співвласників, розташоване на тимчасово окупованих територіях чи в зоні активних бойових дій.

Важливо: отримавши компенсацію, необхідно буде відмовитися від майбутніх репарацій, які сплачуватиме держава-агресор.

ДЕ ОТРИМАТИ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ

Більш детальну інформацію можна отримати на сайті програми «єВідновлення» в розділі «Зруйноване житло».

Можна звернутися на спеціальну урядову гарячу лінію 15-45 (кнопка 2), або чат-боти Урядового контактного центру за посиланням:

- Telegram

- Facebook

Також можна звернутися до команди підтримки «Дії», надіславши повідомлення на сторінках «Дії» у Facebook, Telegram та Viber.

За матеріалами Міністерства цифрової трансформації України та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів