Депортація посилюється. Куди й навіщо вивозять жителів Херсонщини, чи є шанс на повернення?

Депортація посилюється. Куди й навіщо вивозять жителів Херсонщини, чи є шанс на повернення?

Автор: Марина Поліщук 08 Ноября 2022 09:00

Окупанти продовжують примусово вивозити жителів Херсонщини до Росії. Лише за останні декілька днів депортовано щонайменше 500 підопічних інтернатів та пансіонатів області. Кількість цивільних, яких змушують виселятися зі своїх будинків у населених пунктах уздовж Дніпра, достеменно невідома. Куди й навіщо росіяни вивозять наших людей?

«За наявною інформацією, з психоневрологічного будинку-інтернату в Дніпрянах Каховського району вивезли близько сотні дітей з інвалідністю. Діти та працівники Олешківського дитячого будинку-інтернату готуються до примусової "евакуації" до Московської області. Пацієнтів пансіонату для літніх людей переселили з міста Каховка. Окупанти розмістили особовий склад на території цього об'єкту», - повідомив Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні за 7 листопада.

Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич додає, що підопічних Дніпрянського психоневрологічного будинку-інтернату силоміць вивезли до тимчасово окупованого Криму.

«Їх посадили в автобуси, згоди на це ніхто не давав. У закладі залишилася тільки частина персоналу та понад 30 підопічних, які не можуть самостійно пересуватися», - написав Янушевич.

Понад 400 підопічних геріатричних пансіонатів Голої Пристані та Каховки загарбники вивезли до Ростовської і Воронезької областей РФ. Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань, посилаючись на свідчення місцевих жителів, а також на російські пабліки.

Усіх підопічних Каховського геріатричного пансіонату вивезли 5 листопада. Мешканці міста бачили величезну колонну зі швидких, легкових автівок і автобусів, якими їх забирали. Станом на 15:00 цього ж дня в закладі було вже порожньо.

Самі ж окупанти у своїх телеграм-каналах повідомили, що загалом в останні дні вони вивезли більше 400 пацієнтів двох геріатричних пансіонатів – з Каховки та Голої Пристані. Їх разом зі співробітниками закладів спочатку перевезли до окупованого Криму, а звідти депортували до Ростовської і Воронезької областей.

Щоб змусити цивільне населення покинути територію Херсонщини, окупаційна влада штучно створює неприйнятні умови життя – як-то відключення електропостачання та зв'язку.

Вдаються загарбники і до насильницької «евакуації». Зокрема, змушують жителів Берислава покинути місто до 10 листопада, повідомили в Генштабі ЗСУ.

«В населеному пункті Берислав місцевим жителям наказано виїхати до 10 листопада. Основною причиною окупанти вказують можливе руйнування Силами оборони України дамби Каховської ГЕС», – сказано в повідомленні.

До того ж Берислав російські військові залишили без електрики, теплопостачання та води. Полагодити мережі неможливо, бо в місті зараз немає ні техніки, ні працівників - це буде тільки після деокупації.

«Військові РФ підірвали високовольтні лінії електропередач. Там зруйновано близько півтора кілометра опор та ліній, у зв'язку з цим повністю місто без електропостачання і декілька населених пунктів району теж без електропостачання. Води питної теж немає, немає світла і не працюють помпи. Опалення, на жаль, теж немає»,розповів «Суспільному» голова районної військової адміністрації Володимир Літвінов.

Насильницьке виселення людей відбувається і на лівобережжі - із 6 листопада росіяни примусово «евакуюють» мешканців Голопристанської, Олешківської, Каховської, Горностаївської, Великолепетиської та Верхньорогачицької громад.

Як повідомляє Центр національного спротиву, у першу чергу окупанти виселяють людей із населених пунктів уздовж Дніпра, де вони активно облаштовують лінію оборони. У звільнених помешканнях росіяни розміщують своїх військовослужбовців. 

Куди й навіщо депортують українців

На жаль, про долю вивезених на територію Росії українців дуже мало інформації. Але можна припустити, що більшу частину депортованих Кремль запроторює в депресивні північні райони РФ.

Зокрема ми все писали про те, що українців, у тому числі й із Херсонщини, уже чекають на далекому півострові Ямал у західному Сибіру. Там, як повідомили пропагандисти, облаштовують штаби по прийому біженців з України.

Військовий експерт Владислав Селезньов додає, що росіяни депортують українців до Сибіру та Зауралля, аби створити там міста-мільйонники.

За його словами, у листопаді минулого року під авторством міністра оборони Росії Сергія Шойгу вийшла стаття, де йшлося про те, що необхідно створити щонайменше 5-6 міст-мільйонників в Заураллі та Сибіру для того, щоб вирівняти демографічну ситуацію, яка є критичною на території РФ.

«Я тоді ще здивувався, звідки Росія візьме 5-6 мільйонів осіб, які погодяться на те, щоб переїхати в Зауралля та Сибір. Але все це відбувалося на тлі тодішнього планування агресивної війни РФ проти України. Тож думаю, що зараз росіяни намагаються реалізувати план депортації народу України для того, аби ліквідувати диспропорцію. Адже в Сибіру зараз мешкає багато представників Китайської Народної Республіки», - зазначив Селезньов в ефірі «Українського радіо». 

На підтвердження версії Селезньова згадаймо історію однієї родини з Харкова, яку вдалося повернути після депортації додому. Як повідомляв сайт Мінреінтеграції, мама й троє дітей потрапили в пастку під виглядом «евакуації» до РФ. Харків’янка, рятуючись від щоденних ворожих обстрілів, намагалась евакуюватися з дітьми через російський Бєлгород. Але росіяни їх – як і багато інших українських сімей – вивезли у важкодоступну російську глибинку.

«Нас доправили на межу Зауралля та Західного Сибіру – у місто Курган, – розповідає жінка. – Шансів вирватися майже не було. Тоді моя старша донька, яка залишилася в Україні, забила на сполох, звернувшись до Мінреінтеграції».

Процес повернення був дуже непростим, але родину вдалося повернути в Україну.

Мінреінтеграції наголошує: у разі, якщо ви втратили зв'язок з вашими близькими, яких окупанти депортували до РФ, телефонуйте на цілодобову гарячу лінію Мінреінтеграції: 15-48.

На фото: люди, які прибули з Херсона, очікують подальшої евакуації вглиб Росії на залізничній станції Джанкой у Криму. 21 жовтня 2022 р. Фото: Getty Images

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів