Представники української влади днями дали суперечливі поради українцям, які залишаються на окупованих територіях, щодо отримання паспортів РФ. В Офісі президента пояснили, що до чого.
Лубінець: «Я би порадив брати російський паспорт»
30 квітня під час телемарафону Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець порадив українцям на окупованих територіях брати російські паспорти, щоб вижити. Він висловив думку, що так званий «указ» Путіна, який дозволяє депортувати з окупованих територій українців, що не взяли паспорти РФ, «направлений не на депортацію українців», а на узаконення примусової паспортизації, пише «Українська правда».
«Насправді я думаю, що всі громадяни України, які відмовляться від російського паспорта, їх просто заарештують. І це буде окрема категорія цивільних заручників, яких РФ буде тримати в полоні, в ув'язненні на своїй території або на тимчасово окупованій території України…
Я би порадив брати російський паспорт, все ж таки для себе прийняти рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском, фізичним тиском. Тому взяти паспорт, вижити, дочекатись, коли ми звільнимо цю територію. Після цього, зараз напрацьовується відповідний закон, офіційно відмовитись від цього паспорту і повернутись до нормального життя.
Або для себе приймати рішення і виїжджати з цієї території в будь-який спосіб через будь-яку територію інших країн, але просто звідти виїхати. Ми розуміємо, що це зараз питання виживання на цій території», - наголосив Лубінець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Пресують усюди, де тільки можна». Істерія росіян щодо паспортизації населення Херсонщини
Омбудсмен також додав, що Україна не визнає російський паспорт «як елемент скоєння злочину нашими громадянами». Бо українці це роблять задля того, щоб вижити. Інша справа щодо тих, хто бере в цьому участь безпосередньо, організовує процес паспортизації, додав він.
Верещук: «Російські паспорти не брати»
Наступного дня протилежну думку висловила віцепрем’єр-міністр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. Вона закликала жителів окупованих регіонів не брати російські паспорти, а чекати на ЗСУ.
«Мої рекомендації українцям на тимчасово окупованих територіях залишаються тими самими: російські паспорти не брати, з окупантами не співпрацювати, за можливості виїхати, чекати на ЗСУ», – написала в телеграм-каналі Верещук.
Вона додала, що 1 травня Мінреінтеграції вкотре звернулось до російської сторони та Міжнародного Комітету Червоного Хреста з вимогою відкрити гуманітарні коридори, щоб українці з тимчасово окупованих територій могли виїхати на підконтрольну уряду територію.
Подоляк: «Головне - не виявляти ініціативи»
В Офісі президента пояснили, чи потрібно українським громадянам на окупованих територіях отримувати паспорти Росії. Заява-відповідь на це питання опублікована у Twitter-акаунті радника керівника Офісу Президента Михайла Подоляка. За його словами, у рекомендаціях представників держави Дмитра Лубінця та Ірини Верещук немає жодних суперечностей.
«Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань, – беріть», - написав Подоляк.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Штрафи та погрози відібрати авто: окупанти тиснуть на автовласників Херсонщини
У коментарі «Бабелю» політик додав, що паспортизація дозволяє Росії збирати персональні дані, посилювати контроль над людьми, це також формалізація «законної» можливості мобілізації населення на окупованих територіях для участі у війні з боку Росії. Тому Україна закликає ігнорувати примус до паспортизації, якщо немає прямої загрози.
«Однак є нюанс. Якщо стоїть питання життя і смерті, то людина має зробити все, щоб урятувати своє життя. Принциповість - це похвально, але смерть чи зростання кількості українських полонених у російських підвалах точно не найкраще рішення. Головне - не виявляти ініціативи й не брати участі в політичних заходах, псевдореферендумах та іншому пособництві окупантам», - зазначив Подоляк.
Він наголосив, що після деокупації буде запропонована автоматична процедура обнулення «примусових громадянств», зафіксованих у базах даних РФ.
Тэги: