Бізнес під обстрілами: історія підприємства з Херсона, що витримало окупацію і продовжує працювати в місті

Бізнес під обстрілами: історія підприємства з Херсона, що витримало окупацію і продовжує працювати в місті

Автор: Марина Поліщук 29 Жовтня 2024 13:00

Попри складну безпекову ситуацію, на Херсонщині відкриваються нові підприємства – сплачені податки поповнюють місцеві бюджети, допомагаючи громадам триматися на плаву. Як працює в Херсоні фірма з продажу дріжджів та кормів для тварин – далі в матеріалі.

БІЗНЕС ПОТРОХУ ПОВЕРТАЄТЬСЯ

Упродовж січня – вересня цього року на правобережній Херсонщині зареєстровано 2078 новостворених підприємств. Переважна більшість із них (1941) отримали статус фізичної особи-підприємця, решта стали юридичними особами, повідомляє ГУ Державної податкової служби в Херсонській області, Ар Крим та м. Севастополі.

Як розповів нещодавно в одному з інтерв’ю начальник ХОВА Олександр Прокудін, понад 200 підприємців цього року повернулися в область і перереєструвалися.

Наразі майже половина доходів громад Херсонщини – це податки, сплачені малим та середнім бізнесом. Зокрема, за 9 місяців року платники податків спрямували до місцевих бюджетів області 284,1 млн гривень єдиного податку. З-поміж них:

- фізичні особи-підприємці сплатили 237,9 млн гривень єдиного податку,
- юридичні особи – 15,9 млн гривень,
- сільськогосподарські товаровиробники – 30,3 млн гривень.

І це попри складні умови повномасштабної війни, в яких доводиться працювати бізнесу на Херсонщині.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Для нас це символ відродження економіки»: у Кочубеївській громаді будують власну пекарню

Далі – історія одного підприємства з Херсона, яке витримало окупацію і сьогодні продовжує працювати в рідному місті, всупереч постійним обстрілам та небезпеці. Історію публікує об’єднання «Вікно відновлення».

НА ТЕРИТОРІЮ ФІРМИ ВЖЕ ПРИЛІТАВ РОСІЙСЬКИЙ СНАРЯД

До повномасштабного вторгнення РФ компанія Олександра Мурзака забезпечувала дріжджами найбільші хлібозаводи Херсонщини та Миколаївщини. Він є головним дистриб’ютором відомого львівського виробника й працює в цьому бізнесі майже 30 років. 


Херсонський підприємець Олександр Мурзак

«Тільки по Херсонщині до війни в нас брали близько 100 тонн дріжджів на місяць. Це були й великі підприємства, і просто роздрібна торгівля через магазини по всій області. Тепер у нас беруть 3-4 тонни продукції», – каже підприємець. 

Олександр Мурзак розповідає, що в перші дні вторгнення в Херсоні був хаос, люди почали масово все скуповувати, зросли спекуляції на фоні паніки. Компанія чоловіка намагалася нормувати відпуск, щоб усім вистачило запасів. І утримувала ціну, бо мала на складах сухі дріжджі.

«Тоді за 100-грамову упаковку на ринку просили по 130 гривень, а ми продавали по 40-50», – згадує він.

Ще кілька місяців вдавалося завозити продукцію з Миколаєва через російські блокпости. Але невдовзі всі шляхи були остаточно заблоковані, а окупаційна влада налагодила постачання дріжджів та багатьох інших товарів з Криму.

Тоді фірма Олександра остаточно перейшла на продаж кормів для тварин – це ще один напрямок, який і тоді, і сьогодні допомагає компанії триматися на плаву. 

«Ми ще деякий час робили запаси українського корму й на цьому виживали. Люди знають, в яких магазинах міста ми представлені, і йшли туди спеціально, бо російські корми були значно гіршої якості», – розповідає чоловік. 

Його фірмі вдалося уникнути фактичного «віджиму» бізнесу окупантами, як і перереєстрації за російським законодавством.

Після звільнення Херсона компанія Олександра Мурзака продовжила працювати з кормами для тварин. Продаж дріжджів та деякої бакалійної продукції, зокрема в Херсоні, займає невелику частину прибутку. Адже наразі в місті випіканням хліба займаються лише маленькі пекарні, а хліб до супермаркетів постачають із Миколаєва та інших міст. 


Відвантаження продукції компанії Олександра Мурзака

Найбільший ризик для ведення бізнесу в прифронтовому місті сьогодні – це бойові дії. На територію, де розташовані склади фірми Олександра, уже прилітав російський снаряд. Пошкоджений автомобіль та кілька будівель. Серед працівників, на щастя, ніхто не постраждав. 

«Через обстріли та атаки з дронів ми далі Дніпровського ринку вже не їздимо. Хоча раніше возили і в Антонівку. Нещодавно наш водій опинився поблизу місця обстрілу з танка, у центрі. Тоді загинуло 6 людей. Йому пощастило», – розповідає підприємець.

За його словами, мобілізація теж впливає на роботу компанії: хтось пішов сам, когось призвали. Тому наймають людей пенсійного віку або непридатних до військової служби. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Працевлаштування ВПО та власна справа на Херсонщині: історії успіху та корисні посилання

На головній світлині: після звільнення Херсона компанія Олександра Мурзака працює переважно з кормами для тварин. Усі фото Івана Антипенка/recovery.win 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів