У День Соборності України, 22 січня, в Одеському історико-краєзнавчому музеї відкрилася артвиставка «Звільніть пташок». Назва розшифровується, як «Звільніть цивільних полонених!» Героями артпроєкту є шестеро цивільних в'язнів, яких Росія утримує в полоні. Серед них і двоє жителів Херсонщини – новокаховчанин Сергій Цигіпа та херсонка Ірина Горобцова.
Організатором виставки стала Асоціація жінок України «Дія» за ініціативи Центру громадянських свобод.
«Ціль заходу – через культурний продукт звернути увагу на утримання росією за ґратами цивільних людей. Російські окупанти не просто заточили звичайних людей у тюрмах, у підвалах, у буцегарнях – вони знущаються, катують, не надають воду, їжу, медичну допомогу», – повідомляє Асоціація на своїй сторінці у facebook.
За останніми даними, у тюрмах країни-агресора знаходяться 28 тисяч цивільних людей, зазначають організатори артпроєкту. При цьому хтось перебуває в полоні від с початку повномасштабної війни, а хто – навіть із 2014 року.
«Вони – як ті пташки в клітці, які зображені на артоб’єктах: б’ються, страждають, знемагають, але звільнитися не можуть», – ідеться в дописі.
Героями артпроєкту «Звільніть пташок!» стали шестеро в'язнів:
- Сергій Цигіпа з Нової Каховки – активіст, учасник Євромайдану, журналіст, письменник та керівник ГО «Каховський плацдарм»;
- Валентин Вигівський із Києва – активіст Євромайдану, учасник Революції Гідності, підприємець;
- Ірина Данилович із Криму – правозахисниця, журналістка;
- Наріман Джелялов із Криму – активіст, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політолог, журналіст та викладач;
- Різа Ізетов із Криму – правозахисник, цивільний журналіст «Кримської солідарності»;
- Ірина Горобцова з Херсона – активістка, волонтерка та айтішниця.
Виставка розкриває всю драму полонених через образи пташок, що перебувають в неволі й можуть загинути без нашої свідомої підтримки. Авторка артпроєкту –Катерина Сита.
«Роботи представленні в найсучаснішому виді мистецтва – колаж, і в трьох різних видах: аналоговий, діджитал та анімація. У якості птахів використані силуети соколів та голубів. Сокіл – один із символів свободи Україні, її незламності, а голуб – символ невинності, чистоти й миролюбності.
Сюжет діджитал-плакатів концентрований на тортурах, щоб донести такими візуальними образами всю жорстокість дій російської влади», – зазначають організатори.
На відкритті виставки була дружина Сергія Цигіпи – Олена. Під час презентації жінка розповіла історію заточення чоловіка та яка діяльність проводиться по визволенню цивільних полонених. На деяких стендах виставки представлені акровірші, написані Сергієм у полоні.
Дружина Сергія Цигіпи Олена на презентації артпроєкту «Звільніть пташок», 22 січня, Одеса. Фото: Суспільне Херсон
Як повідомляла «Гривна», у жовтні минулого року російські окупанти засудили Сергія Цигіпу до 13 років колонії суворого режиму, звинувативши його у шпигунстві. У коментарі «Суспільному» Олена розповіла, що в лютому має відбутися апеляційний суд, проте надії, що щось зміниться в кращий бік, немає, каже жінка.
«Ми чекаємо апеляційний суд, який має відбутися 13 лютого. Дуже великих сподівань, що йому там щось зменшать чи скасують вирок, у мене немає. Але я як дружина маю за мету зробити все, що можу, щоб зменшити для нього термін його перебування. Після 13 лютого його, скоріше за все, вивезуть до Росії. Куди саме, я ще не знаю, бо за вироком у нього передбачена колонія суворого режиму», – розповіла Олена й додала, що наразі Сергія Цигіпу утримують у Сімферопольському СІЗО №2.
Херсонку Ірину Горобцову окупанти утримують у полоні з 13 травня 2022 року. Ірину тримають у СІЗО №1 у Сімферополі. Жодних підозр та обвинувачень окупанти їй не висували.
Нагадаємо, що сьогодні не існує механізму, за яким можна було б обміняти цивільних полонених. Адже Україна не бере в полон цивільних росіян. Російські окупанти мають просто відпустити українців, які не брали до рук зброю, без будь-яких умов та обмінів. Натомість РФ продовжує порушувати міжнародне гуманітарне право.
Виставка в Одеському історико-краєзнавчому музеї триватиме до 5 лютого. Вхід вільний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У російському полоні – майже тисяча цивільних жителів Херсонщини, яких вдалося ідентифікувати
На головній світлині: ілюстрація Центру громадянських свобод
Фото з виставки: Асоціація жінок України «Дія»
Тэги: