Псевдовибори на ТОТ Херсонщини: як проходило «голосування» та які наслідки можуть бути для місцевих жителів

Псевдовибори на ТОТ Херсонщини: як проходило «голосування» та які наслідки можуть бути для місцевих жителів

Автор: Дарина Лапіна 20 Мар. 2024 11:50

На тимчасово окупованих територіях України відбулись так звані «вибори президента рф». Очевидно цей фарс не відповідав ніяким міжнародним стандартам проведення виборів. Але завершення «голосування» може нести негативні наслідки, як для українських громадян, які залишись на ТОТ, так і для нашої держави. Про це говорили на пресконференції Національної платформи стійкості та згуртованості в пресцентрі Укрінформу, 19 березня. 

 

ЖИТЕЛІВ ТОТ ЗМУШУЮТЬ ПОВІРИТИ, ЩО ВОНИ ЗРАДНИКИ

Про ситуацію саме на ТОТ Херсонщини розповів політо регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості у Херсонській області Дементій Білий.

За його словами, на Херсонщині все почалось з кінця грудня, з масштабної пропагандистської кампанії із залученням величезної кількості людей:

«Це були різні етапи – підписна кампанія, потім так звані «білі чоловічки» - люди в білих халатах їздили по окупованим селам, переписували всіх кого бачили та інформували як можна проголосувати. Потім з 27 лютого почалось «дострокове голосування» і потім три дні «голосування»».

Джерел для спостереження за так званими «виборами» на території Херсонщини в українських аналітиків було дуже мало. В першу чергу це були фото заходів, які робили самі пропагандисти, короткі відео, дуже нечисленні свідчення людей з ТОТ. Багато людей просто боялись щось розповідати, бо думали, що їх можуть прослуховувати.

«Завдання цієї пропагандистської кампанії – створення резерву лояльних колаборантів, які будуть співпрацювати з режимом з числа місцевого населення. Якщо під час так званого «референдуму» багато членів комісії намагались приховувати свої імена, прізвища та обличчя, то зараз їх показували. Ще одне завдання – чергова фільтраційна кампанія. Вияв всіх нелояльних, переписування їх. Не прихід до скриньки з голосуванням – це вже є ознакою позиції.  Окупанти примушували всіх хто знаходиться на ТОТ голосувати. Чи є вони громадянами росії, громадянами України, особами без громадянства або громадянами інших країн. В Генічеській громаді, наприклад, проживають громадяни Узбекистану, - деякі з кримських татар, які так і не отримали українське громадянство», – пояснив Дементій Білий.

За його словами, характерної особливістю так званого «виборчого процесу» на ТОТ був примус до публічної лояльності до окупантів серед місцевого населення:

«Щоб кожен сказав публічно, що він підтримує росію. Часто їх для цього знімали на відео. І після цього по ТОТ активно розповсюджуються фейки, що тепер, всі хто брав участь у голосуванні, вони є державними зрадниками з точки зору України».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Примус до «подобострастія»: політолог проаналізував так звані вибори на лівобережжі Херсонщини

Але відповідно до українського законодавства, люди, які приймали участь у фейкових «виборах» не нестимуть кримінальну чи адміністративну відповідальність. Цей аспект пояснив аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини Мирослав Лаврінок:

«Велике питання – чи було взагалі право вибору у людей, які залишились на ТОТ, відмовитись від участі у «виборах». Вже є заяви державних органів, зокрема Верховної Ради, що відповідно до законодавства, яке регулює такі питання, ніяка відповідальність для тих громадян України, які брали участь у голосуванні, їм не загрожує. Але є відкритим питання стосовно тих українців, які брали участь в організації проведення виборів. Є Кримінальний кодекс, який визначає відповідальність за співпрацю з ворогом. І серед іншого, є такий склад злочину, який передбачає участь в організації проведення виборів та референдумів на ТОТ».

Аналітик розповів і про наслідки псевдовиборів, зокрема проведення мобілізації на ТОТ:

«Участь у цих псевдовиборах породжує в хворій уяві кремля думку, що ці громадяни є такими ж, що проживають на території рф і з усіма випливаючими наслідками. З огляду на майбутню можливу мобілізацію на ТОТ включно, це дуже серйозні наслідки матиме і для безпеки цих людей, і для держави України».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Хлопці, тікайте з окупованих територій»: що означає включення ТОТ Херсонщини до Південного військового округу РФ

 

«100 ТИСЯЧ ТУДИ, 100 ТИСЯЧ СЮДИ – І ОСЬ ВАМ СПИСКИ ВИБОРЦІВ»

Російські окупанти навіть не намагались дотриматись хоч формальних ознак законності «виборчого процесу». Про те, як так зване «голосування» проходило на ТОТ Херсонщини  розповів Дементій Білий:

«Ми фіксували прояви асиміляції і русифікації. На більшості дільниць ми бачили свято в дусі «рускіє народниє празднікі». Там жінки в кокошниках співали виключно російські народні пісні, голосили: «росія, росія» – і це на тих територіях, де проживає абсолютна більшість українців.

У окупантів немає списків виборців. Багато людей просто вписували в явочному порядку. Окупанти дуже формально ставились до збереження всіх ознак виборчого процесу. Вони навіть точно не знають списків виборців. Підраховували, що на регіональних виборах у них було 500 тис, на місцевих – 300 тис з чим-то, а на президентських – 400 тис.  І такі зміни фактично протягом півроку. 100 тисяч туди, 100 тисяч сюди – і ось вам списки виборців і десь виходить цифра у 73%. Скриньки усі три дні (судячи з фото) були напівпорожні. Я як людина яка багато років займається організацією виборчого процесу хочу сказати, що навіть якщо кожен день ці бюлетені прибирати і в сейф ховати, все одно не може бути так мало бюлетенів (при заявленій кількості людей присутніх на «виборах» – авт.)».

Вже традиційно для російських терористів на так званих «виборах» були присутні військові зі зброєю.

«Вдалось зафіксувати декілька випадків присутності озброєних людей. Вони їх намагались сховати, щоб не потрапили на фото. Однак за словами місцевих, озброєні люди супроводжували членів виборчих комісій», – розповів Дементій Білий.  

Фото: фейсбук/Дементій Білий

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів