Які продукти злетять в ціні через коронавірус: до чого готуватися українцям

Автор: Дарья Мельник 18 Мар. 2020 09:20

В Україні через карантин почалося зростання цін на деякі продукти. Одна з причин – так званий медичний попит. А також підвищення курсу долара.

Ринок відреагував на ажіотаж навколо дешевих продуктів, які покупці змітали кілька днів поспіль із полиць магазинів. Так, у деяких мережах зникла, а потім з'явилася гречка, але вже з більшими цінниками: замість 25 грн/кг – 32 грн/кг, а то і 35 грн/кг. Цибуля, часник і лимони подорожчали в деяких магазинах на 30-50%. Так, часник з 60 злетів до 90 грн/кг, а миршаві лимони – з 30 до 48 грн. Подорожчала навіть цибуля – з 5-6 грн до 8-9 грн.

Якщо гречка стала жертвою паніки, то цибуля, часник і лимони – продукція, яку розкуповують під час сезону вірусних інфекцій.

Експерти стверджують, що стрибок цін тимчасовий, ніякого дефіциту немає. Хоча цитрусові та всі товари, прив'язані до курсу долара, найближчим часом коштуватимуть більше.

"Незначне підвищення цін відбулося в магазинах економсегменту, причому не тільки в Україні, а й за кордоном. Там розкуповують продукти і товари першої необхідності в магазинах із низькими цінами. У магазинах середнього цінового сегменту та преміумкласу – як все було, так і є. І полиці щодня поповнюються", – говорить глава Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко.

За його словами, для торгових мереж підвищення хоч і вигідна, але дуже ризикована справа.

"Якщо постачальники підвищують ціни, то торгові мережі виграють, тому що отримують свій відсоток з цього. Але водночас ризикувати через якусь гречку навряд чи хтось захоче – всі ще пам'ятають кримінальні справи, які відкривав Антимонопольний комітет України у 2015 році через необґрунтоване зростання вартості гречки. А це суттєві штрафи – до 10% від суми річного обороту, що загрожує серйозними наслідками для бізнесу. Оскільки за договором написано, що вони не мають права безпідставно різко підвищувати ціни, нарватися на штраф абсолютно реально", – пояснює Дорошенко.

За його словами, зараз після зміни уряду глава АМУ теж може позбутися посади, а тому, на думку Дорошенка, кримінальні справи цілком можливі.

"Й іноді торгові мережі можуть виграти завдяки збереженню старих цін", – підкреслив він.

Водночас різке подорожчання лимонів та інших продуктів, популярність яких у період ГРВІ збільшується, – це реальність.

"У зв'язку з попитом (зокрема в Європі, де через вірус стали більше споживати лимонів) до України їх стало надходити менше. І тимчасово, я думаю, збільшилися ціни", – говорить Дорошенко.

Вартість зменшиться, коли з'являться нові партії продукції, – впевнений член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

"Є певний графік постачання продуктів у мережі. І якщо бабусі в паніці виберуть одну порцію товарів, у бізнесу природно виникне бажання підвищити ціну. Але до того часу, як почнуться нові постачі. Потім цифри почнуть падати до колишнього рівня", – вважає Пендзин.

Цитрусові подорожчають

Вартість цитрусових зростатиме, і не тільки лимонів, переконаний Олег Пендзин.

"Курс долара пішов угору, потягнув за собою лимони. Скоро підвищаться в ціні й інші цитрусові", – говорить експерт.

Він також стверджує, що надалі в нас можливі черги в супермаркетах, як у Європі.

"У Європі зараз одночасно в магазини запускають тільки шість осіб. Це ж чекає і нас. Але черги будуть не тому, що продуктів не вистачає, а тому, що вводять особливий режим епідеміологічних заходів", – говорить Пендзин.

Дефіциту продуктів немає

Остерігатися нестачі товарів українцям не варто, впевнені експерти.

"У нас всі ці роки були проблеми з продажами. Зараз ситуація розвивається помірно, проблем не буде", – заспокоює Дорошенко.

"Тієї ж гречки в країні вистачає. Якщо говорити об'єктивно, ціна на неї зросла на 70%. Але це за три роки. Зараз вона вже досягла свого піку. У нас є запаси гречки з Казахстану. Так, вона не зовсім така, як ми звикли, але є. І ціни на неї доступні. Паніка й підвищений попит на продукти типу гречка-сіль-туалетний папір істотно не вплинули на обсяги товарних запасів. Їх достатньо, щоб забезпечити всіх українців усім необхідним. У нас немає дефіциту продовольства – ні хліба, ні круп", – говорить Пендзин.

На ринках все подорожчає

На продуктових ринках Києва ціни також підскочили, правда, поки несуттєво. Але продавці кажуть, що вже до кінця тижня овочі та фрукти можуть подорожчати, коли надійдуть нові партії товарів.

Адже більшість овочів, фруктів та інших продуктів на столичних ринках імпортного виробництва.

"Я отримую товари раз на кілька днів. І нинішній зліт курсу долара вже буде відчутний під час закупівель. Все подорожчає до 5 грн. А ви ж знаєте – щойно курс долара підвищується, це відразу закладається в ціну, навіть якщо овочі вирощені під Києвом. Адже вони купують насіння за валюту. Потім розмитнення", – розповів нам власник торгових точок на ринку в Дніпровському районі Армен.

За даними Державної служби статистики України, цибулю й картоплю ми отримуємо з Європи. Одні з головних постачальників – Нідерланди, Німеччина, Польща. А найбільші транспортери овочів – Італія, Іспанія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Бельгія та Молдова

За оцінками експертів, частка ринків у роздрібній торгівлі України становить до 60%.

"У 2017 році, тоді ця цифра становила до 55%. Зараз більше, можливо, 60 на 40. І якщо торговельні мережі не захочуть зв'язуватися з Антимонопольним комітетом, то ринок реагуватиме так, як йому вигідно. Навіть підвищенням цін на продукти, що завезені до зростання курсу долара. Будуть закладати у вартість свої ризики", – говорить Дорошенко.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів