Херсонців переслідують спогади про перші дні окупації і пусті полиці магазинів

Херсонців переслідують спогади про перші дні окупації і пусті полиці магазинів

Автор: Євген Веселов 01 Мар. 2024 13:00

Після 24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, Херсон одразу опинився у фактичній блокаді. Адже навколо в перші дні йшли бої, поставок продуктів до міста не було, люди в паніці розкупили все, що було на полицях магазинів.

У великих супермаркетах торгували товарними залишками зі складів. За всім були величезні черги. Хліб був дефіцитом! Своїми спогадами про ті дні херсонці діляться в соцмережах.

***

«Мене сьогодні піднакрило у супермаркеті.
Стою, збираю у лоток ці яйця якоїсь птахофабрики і накриває спогадом про початок березня, коли яєць в окупованому Херсоні не стало. Просто їх ніде в магазинах не залишилось. А ринки ще не працювали. І тоді яйця привозили хоробрі люди на своїх машинах із сіл і продавали з машини на вулиці.

У нас була точка продажу аж на вулиці Куліка. І ми за ними полювали. Ходили, стояли в чергах, чекали машину. А машина могла й не приїхати, бо вже були блокпости на в'їзді у місто, і окупанти могли або просто машину не пропустити у місто, або забрати все, що везли люди на продаж.

В один такий день, вранці мама пішла за яйцями, а ми досипали після тривожної ночі, коли спали в коридорі. Я прокинулась і перше повідомлення, яке прочитала, було в домовому чаті у вайбері. Про те, що у двір заїхала група джипів з літерами Z. Це були перші дні, коли росгвардія їздила по будинках, підривала двері у під'їзд, виносила двері у квартирах і проводила обшуки. Так вони по списках і адресах шукали правоохоронців та ветеранів АТО.

Це я до чого. Крихкість може бути і непомітною, але вона є тепер завжди. Отак просто можна купувати яйця, а вони можуть неочікувано підняти всі спогади і нагади про березень 2022», - написала Оксана.

Пізніше жінка додала ще декілька спогадів до своєї попередньої розповіді:

«Потім ще ціла історія була з птахофабрикою і нещипаними курами, яких роздавали. Молоко з цистерн невідомого виробництва. Черга в три години за молоком на молокозавод і через три години молоко просто скінчилось за 10 людей до тебе. Я досі пам'ятаю свої думки, що тоді майже неважливо було хто ти, скільки в тебе грошей і можливостей, хто ти по статусу – ти мусиш просто виживати. А ще от саме тоді я відчула що це, коли твою людську гідність принижують...»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонці згадують перший день повномасштабного вторгнення

***

«Пам'ятаю, як раділа двом "дубовим" хлібинкам, які вдалося роздобути. Потім буде окупація Херсона. Я пробула в ній 4,5 місяці. Вражень вистачить на все життя. Уявляю, як тим людям, що пережили захоплення міста з першого дня і до останнього. І як там лівому берегу - вже 2 роки в полоні...», - пише Марина.


Полиці АТБ 28 лютого 2022 року в Херсоні. Фото Марини Савченко

У Фейсбук-спільноті «Острів. Херсон» адміністратор днями теж оприлюднив фото березня 2022 року.

Адміністратор пан Микола згадує:

«З початком війни проявилися найкращі риси українців: люди допомагали теробороні, лікарням, пораненим, хворим, організовулася народна дружина правопорядку, переказували гроші ЗСУ, на виготовлення протитанкових споруд - виник масовий волонтерський рух.

Соціальні мережі стали площадкою взаємодопомоги та гуртування волонтерських організацій. За короткий період часу наша група збільшилася на 13000 одногрупників. Трохи пізніше мені прийшлося добряче почистити дописи, щоб ворог не використав потім цю інформацію проти активістів».

***

«Було страшно, боляче. Швидке насильницьке повернення в минулі часи», - згадує події дворічної давнини Ольга.

***

А ще були черги до банкоматів, в аптеки, де на дверях одразу можна було прочитати, чого немає в асортименті – заспокійливих, жарознижуючих, кардіологічних ліків.

«Уже 2 роки пройшло, а в мене це все перед очима... Все якийсь жах: у магазинах та в аптеках все змітають, всі кричать, страх у всіх, що буде далі... Я навіть не знаю, як це все пережила, досі в Херсоні та надіюсь, навіть не так, Я ВПЕВНЕНА В НАШІЙ ПЕРЕМОЗІ!» - написала Тетяна.

***

Усього того неможливо забути та пробачити ворогу.

«Усі ми травмовані. Це ПТСР різного рівня просто. Не тільки військові мають травми психологічні. Але коли про це пишеш, говориш, усвідомлюєш – із цим легше жити. І це дуже терапевтично діє», – вважає психолог Володимир.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обласний ліцей, Бузковий парк – розповідь учасника тероборони про події перших днів окупації Херсона

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів