Як ХДУ вдалося захистити від росіян свій архів із 700 тисяч справ

Як ХДУ вдалося захистити від росіян свій архів із 700 тисяч справ

Автор: Євген Веселов 10 Мар. 2023 15:00

Досвіду життя в тимчасовій окупації у херсонців, які майже з перших днів повномасштабного вторгнення Росії опинилися в повній блокаді, не було. Тим не менш, саме в таких умовах Херсонський державний університет зміг зберегти цінні та важливі документи свого архіву.

14 червня 2022 року колаборантки Томіліна та Кузьміч при силовій підтримці російських військових захопили приміщення Херсонського державного університету. Томіліна проголосила себе ректоркою і почала вербувати співробітників та студентів до свого фейкового «государственного университета».

Тоді на поклон до неї не пішов проректор ХДУ Максим Вінник, через що одразу був заарештований і провів три страшні дні в підвалі однієї з російських катівень міста. Співробітники відмовилися від співпраці й покинули свої робочі місця. Після себе вони не залишили фактично ніякої цінної інформації та документів, які б могли стати в пригоді зрадникам.

На той момент Херсон був у тимчасовій окупації. Жодні українські правові норми не діяли. Місто було цілком у руках окупантів та їхніх посіпак-колаборантів. Вони грабували, вивозили все, що їм спадало на очі, захоплювали підприємства та заклади.

Серед вищих освітніх закладів першою до уваги росіян потрапила Морська академія. Через те, що знаходиться навпроти будівлі міської ради, яку росіяни обстріляли 1 березня і з того часу контролювали. На території Морської академії вони влаштували свої позиції, завезли техніку. Співробітники були вимушені покинути будівлі. Повернутися змогли лише після деокупації та розмінування. Звичайно, побачили пограбовані аудиторії та лабораторії.


Такий вигляд сьогодні має фасад головного корпусу ХДУ після обстрілів. Усі фото – зі сторінки у Facebook Олександра Співаковського

У ХДУ до 14 червня вдавалося працювати за українським законодавством: люди ходили на роботу, хоча сам університет юридично був переміщений до Івано-Франківська та звідти з квітня провадив свою освітню діяльність. Однак дуже багато співробітників залишалися в Херсоні весь період окупації.

Як розповів ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський, ні в кого не було досвіду життя в окупації. Але досвід захоплення Морської академії в перші дні березня показав, що треба негайно діяти, щоб зберегти перш за все документацію та персональні дані. У фондах зберігалося більше 700 тисяч особових справ викладачів, студентів, співробітників – усе, що було накопичено за понад 100-річну історію. 20% із цих справ є складовою частиною Національного архівного фонду України, тобто мають особливу цінність. Багато відомостей зберігалося і на університетських серверах. Усе почали поступово перекачувати з них на інші майданчики, щоб зберегти інтелектуальну власність – близько 7 терабайтів інформації академічних ресурсів, баз даних.

Захоплений у перші дні повномасштабного вторгнення Херсон увесь час тимчасової окупації був заблокований. Жодних зелених коридорів та гарантій безпеки для людей під час виїзду. Тобто про евакуацію документації чи техніки не йшлося. Головне було зберегти життя людей і не наражати їх на небезпеку.


Збережений архів ХДУ

Зараз, коли місто звільнене, ректор ХДУ відкрив деякі подробиці того, як усе ж таки вдалося зберегти паперовий архів. Зробив він це лише в березні 2023 року.

«Завдяки злагодженій роботі кожного, підкреслюю, кожного працівника Івано-Франківського та Херсонського офісів Херсонського державного університету, нам вдалося зберегти історії тисяч людей, чия доля пов’язана з нашим освітнім закладом. Тепер, коли Херсон звільнений, ми вже можемо казати відкрито – у нас вийшло захистити від окупантів та зрадників архівні документи, особові справи, іншу документацію. Те, що відбулося, – це фантастика, яку зробили реальністю мужні люди, наші колеги. Вони не дали розграбувати та знищити нашу історію, нас оминула сумна доля обласного архіву, який був повністю вивезений на лівий берег, а звідти, вірогідно, у тимчасово окупований Крим», – розповів Олександр Співаковський.


Збережений архів ХДУ

Він каже, що особові справи представників адміністрації, професорсько-викладацького складу на свій страх та ризик виносили й ховали в надійних місцях декілька співробітників. Це було дуже важливо, щоб зберегти персональні дані, щоб особиста інформація не потрапила до рук окупантів.

«Звичайно, що винести весь архів було неможливо, тому частину потихеньку, не привертаючи уваги, переносили в інше місце, яке зовні аж ніяк не нагадувало сховище для документів. Частину документації по своїх "схованках" рятували проректори, декани, керівники відділів, завідувачі кафедр, викладачі. Зараз ми сприймаємо це як кумедний випадок, але є в нас одна схованка, до якої поки немає доступу, бо вона в плавнях, що знаходяться під обстрілами окупантів. Тож пакунок чекає на звільнення лівого берега», – додає ректор ХДУ. 

На жаль, у Херсоні не всім закладам вдалося убезпечити документацію з персональними даними, які становили інтерес для окупантів. «Гривна» повідомляла, що в липні 2022 року Генеральна прокуратура оголосила про підозру Віктору Бурдовіцину. Встановлено, що він добровільно погодився співпрацювати з російськими військовими та очолив Херсонську обласну дитячу клінічну лікарню. На початку березня він передав їм архів з особовими справами та медичними картками співробітників Головного управління поліції в Херсонській області. Унаслідок цього військові РФ розпочали протиправні обшуки в будинках правоохоронців, здійснювали фізичний і психологічний тиск на них.

Під час окупації Херсона росіяни пограбували не лише музеї і вивезли не лише історичні пам’ятки, а й архівні документи. До Державного архіву Херсонської області військова та окупаційна влада приходила кілька разів, щоб викрасти документи XVIII-XIX століття, періоду становлення радянської влади на Херсонщині, частково документи районних, міських та обласного виконкомів, документи періоду окупації в роки Другої світової війни.

В обласний архів росіяни навідалися на початку червня і забрали частину виборчої документації. Найімовірніше, їм потрібна була документація, списки для проведення їхнього фейкового референдуму. Потім було ще декілька «пришесть», під час яких і були вкрадені цінні документи.

Щодо ХДУ, то Олександр Співаковський каже, що намагаються зараз, після деокупації, максимально зберегти все те, що є в університеті. Бо існує постійна загроза обстрілів. Університет був уже кілька разів обстріляний: пошкоджені вікна, фасади декількох корпусів, було влучання в басейн.


Будівлю басейну ХДУ пошкоджено в новорічну ніч

Саме через небезпеку обстрілів була здійснена грандіозна операція по вивезенню до Івано-Франківська дуже цінної колекції гербарію грибів та лишайників. Також тимчасово на Прикарпатті будуть зберігатися особливо унікальні документи з університетського архіву.


Евакуйований унікальний гербарій ХДУ

«Як тільки в місті буде безпечно, то ми обов’язково повернемося і повернемо все, що евакуювали. Головне, що завдяки мужності наших співробітників, нам є що повертати, цінності збережені», – каже Олександр Співаковський.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

 

 

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів