Деокупована Білозерщина: надія та небезпека поруч
Ілюстративне фото

Деокупована Білозерщина: надія та небезпека поруч

Автор: Євген Веселов 20 Апр. 2023 15:50

Військові дії грубо позначилися та продовжують упливати на життя Білозерської громади. У період тимчасової окупації особливо страждали села Правдинського старостату, де росіяни облаштували свої бойові позиції і де після них не залишилося майже жодної вцілілої хати. Після звільнення від обстрілів страшенно потерпають прибережні населенні пункти: Кізомис, Велетенське, Янтарне, Берегове, Дніпровське та саме селище Білозерка.

Білозерська територіальна громада – це 6 старостинських округів, в які входять 25 населених пунктів. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну населення громади складало понад 22 тисячі осіб, після деокупації громади в листопаді минулого року – трохи більше 15 тисяч осіб. Про те, чим живе громада, – ексклюзивне інтерв’ю «Гривни» з головою Білозерської селищної військової адміністрації Ігорем Острівним.

ДЕМОГРАФІЯ

- Життя громади не назвеш мирним та спокійним, а чи повертаються люди? Яка динаміка?

- На момент деокупації в листопаді 2022 року населення громади складало трохи більше 15 тисяч осіб при 22 тисячах осіб до тимчасової окупації. Тобто населення громади зменшилося приблизно на 30%, але ця цифра не постійна. Вона коригується в залежності від щільності обстрілів з боку російських окупаційних військ, які знаходяться на лівому березі Дніпра. Враховуючи, що громада розташована в гирлі Дніпра, отже по прямій – це відстань до 10 кілометрів до ворожих позицій.

Станом на 1 лютого ми зафіксували кількість місцевого населення в 14 тисяч осіб. Потім був невеликий притік, але станом на квітень населення, на жаль, знову зменшилося. Сьогодні це приблизно 12 тисяч людей. Аналізуючи цю інформацію, можемо казати, що маємо близько 3 тисяч жителів громади, яких умовно можна назвати внутрішніми мігрантами. Тобто при збільшенні обстрілів люди намагаються виїжджати до родичів у Херсон чи інші села області, наприклад, до Чорнобаївки, які вважають більш безпечними, ніж села Білозерщини. Відповідно, при зменшенні кількості обстрілів люди повертаються.

- Як працює механізм заборони в’їзду родин з дітьми на територію декількох населених пунктів громади за рішенням Ради оборони області?

- Розпорядженням начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна було введено в дію рішення Ради оборони області про заборону на в’їзд на територію 6 сіл нашої громади родин з дітьми. Це Білозерка, Янтарне, Берегове, Дніпровське, Велетенське, Кізомис. Для таких родин створені умови для проживання в Київській та Миколаївських областях.

Наші працівники проводять відповідні бесіди з такими сім’ями, намагаємося переконувати їх, що це робиться для їхньої ж безпеки.

- Скільки людей отримали з бюджету громади допомогу як поранені? Скільки родин отримали виплати за загиблих? З якого періоду ця допомога виплачується?

- Білозерська селищна військова адміністрація ухвалила рішення профінансувати місцеву програму соціальної підтримки «Турбота», що передбачає надання грошової допомоги цивільним жителям Білозерської громади, які були поранені, або родичам цивільних жителів загиблих унаслідок збройної агресії РФ на території громади в період з 24.02.2022 року за рахунок місцевого бюджету.

На сьогоднішній день є рішення про виплату допомоги на загальну суму 90 тисяч гривень для 27 жителів нашої громади. Із них 4 людини, на жаль, загиблі, допомогу отримають їхні рідні.

РУЙНУВАННЯ ЖИТЛА

- Скільки житла пошкоджено та зруйновано по громаді? Яка кількість людей має вже всі документи та може розраховувати на компенсацію своїх втрат від держави, починаючи з травня?

- За оперативними даними, на території Білозерської громади зруйновано 285 будівель; пошкодження різного ступеню зазнали 1157 будинків. Наразі в громаді працює комісія з обстеження цих руйнувань. Комісія виїжджає на підставі заяв від власників таких будинків, які подаються через ЦНАП нашої громади. На сьогодні таких заяв прийнято 463 штуки, із них уже обстежено 95 будинків.

Комісія саме з визначення компенсації тільки починає працювати – треба вирішити організаційні питання щодо виготовлення електронних ключів для роботи в Реєстрі пошкодженого та зруйнованого майна тощо.

- Чи почали люди вже отримувати компенсацію (допомогу) від міжнародних фондів?

- Станом на сьогодні допомогу від французької гуманітарної неурядової організації ACTED отримали жителі сіл Кізомис (900 людей) і Велетенське (300 людей) – по 6600 грн. кожний. 

- Як отримати матеріали для відновлення пошкодженого житла? Що можна отримати?

- Процедуру отримання будівельних матеріалів для тимчасового ремонту пошкодженого житла ми намагаємося зробити якнайменш забюрократизованою. Власнику житла, у разі «прильоту», необхідно прийти до нашого відділення поліції і написати відповідну заяву. З представниками поліції це питання вже відпрацьоване – вони знають, про що йдеться.

Блакитні покрівлі села Таврійське. Усі фото в тексті: Білозерська СВА

Після цього, отримавши в поліції талон-повідомлення про прийняття заяви, власник пошкодженого житла йде у військову адміністрацію і пише заяву на отримання будівельних матеріалів. Видача відбувається здебільшого того ж дня.

На сьогодні жителі нашої громади, будинки яких зазнали пошкодження від обстрілів російських окупантів, можуть отримати плити ОСБ, ремкомплекти, до яких входять дошки, планки, брезент, плівка, метизи, будівельна піна тощо.

До речі, хочу відзначити, що отримання цих матеріалів не впливає на право громадянина на отримання якоїсь іншої допомоги.

ІНФРАСТРУКТУРА

- Скільки населених пунктів та які саме не мають світла, газопостачання, водопостачання? Як вирішуються ці питання?

- Наразі ситуація з наданням комунальних послуг набагато краща, ніж була одразу після деокупації в листопаді 2022 року. За 5 місяців роботи спеціалістам ПАТ ЕК «Херсонобленерго» та ПАТ «Херсонгаз» вдалося відновити постачання електроенергії та газу, а нашим комунальним підприємствам – забезпечити водопостачання майже по всій громаді.

Найбільш складна ситуація з водопостачанням – у двох старостатах: Дніпровському й Правдинському. Села Дніпровське та Янтарне до сих пір перебувають під щільним ворожим вогнем, унаслідок чого наші енергетики не можуть заживити ці села, а наші комунальники – запустити водопостачання. Треба брати до уваги й часткове руйнування водогінної мережі в цьому старостаті.

Утім, якщо в Дніпровському старостаті ситуація все ж більш-менш прогнозована – якщо в наших умовах про це можливо говорити, – то в Правдинському старостаті ситуація складніша. Села старостату знаходилися на лінії фронту, і водогінна мережа зруйнована повністю. Зараз водопостачання забезпечується за рахунок заживлення свердловин від генераторів по декілька годин на день і заповнення ємностей.

Бригади «Херсонобленерго» працюють над відновленням електропостачання в Правдинському старостаті

Для вирішення ж проблеми сталого водопостачання в Правдинському старостаті Білозерська СВА ухвалила рішення про виділення коштів у розмірі 500 тис. грн для розроблення проектно-кошторисної документації для капітального ремонту водогінної мережі села Правдине. Після цього в нас буде можливість залучати донорські кошти для виконання самих робіт з відновлення водопостачання.

- Чи дозволило відновлення мосту через канал у бік Правдиного вирішити проблеми з електрикою в старостаті? Чи працює громадський транспорт?

- Відновлення мосту через зрошувальний канал перед Правдиним було ключовою умовою для подачі енергопостачання, оскільки тимчасова так би мовити переправа не дозволяла спецтехніці енергетиків дістатися села.

Уже після технічного введення мосту в експлуатацію робота з відновлення енергопостачання була виконана представниками ПАТ «Херсонобленерго» буквально за декілька тижнів. Сьогодні все село зі світлом. Ведуться роботи з підключення сіл Таврійське й Нова Зоря.

Також зведення мосту дозволило відновити щоденне транспортне сполучення села Правдине з Білозеркою і Херсоном.

- Який відсоток пошкоджень громадської інфраструктури по старостатах (школи, садочки, ФАП)?

- Великих руйнувань зазнало село Правдине. Пряме влучання було в школу, фельдшерсько акушерський пункт і дитячий садок цього села. Школа та ФАП до подальшого використання непридатні, із дитячим садком ситуація трошки краща.

Різних ступенів пошкодження зазнали Дніпровська та Велетенська школи. Зараз управління освіти, культури, молоді та спорту проводить аналіз щодо етапності відновлення цих освітніх закладів.   

ЕКОНОМІКА

- Стан бюджету громади. На що будуть витрачатися кошти, крім фінансування захищених статей?

- При затвердженні бюджету Білозерської громади на 2023 рік ми розуміли, що обсяг доходів загального бюджету розраховано на 42,7% менше, порівняно з очікуваними надходженнями за 2022 рік. Тобто дефіцит бюджету великий. Для його вирівнювання держава виділила додаткову дотацію нашій громаді – як такій, що втратила частину своїх податкових надходжень через повномасштабну агресію РФ, у розмірі трохи більше 20 мільйонів.

Окрім захищених статей, ці кошти будуть використані на закупівлю оргтехніки для забезпечення навчального процесу в освітніх закладах громади: планшети, ноутбуки, мультимедійні системи тощо. Також для виготовлення проектно-кошторисної документації на відбудову самих навчальних закладів. Частина цієї дотації піде на поповнення матеріально-технічної бази наших комунальних підприємств з водопостачання. Ще значна частина коштів передбачена на соціальний напрямок роботи нашої громади.

- Як вплинуло на наповнення бюджету скасування сухого закону?

- Враховуючи порядок адміністрування акцизного збору, то цифру реального збільшення нашого бюджету від відновлення торгівлі алкогольними напоями ми побачимо лише на початку травня. Але наші попередні розрахунки свідчать, що збільшення надходження цього платежу однозначно буде.

- Чи вдалося відновити роботу комунальних підприємств, які забезпечують надання житлово-комунальних послуг?

- У Білозерській селищній громаді до початку повномасштабної агресії працювали 7 комунальних підприємств із водопостачання. Це МКП «Водограй» у селищі Білозерка, КП «Аверс» – Дніпровський старостат, КП «Веселка» – Томинобалківський старостат, КП «Надія» – у Надеждівці, КП «Роса» – у Миролюбівці. Ще два КП обслуговували жителів Правдинського старостату – КП «Обрій» та КП «Водолій».

Після деокупації, станом на сьогодні, номінально залишилася така ж кількість, але фактично ситуація кардинально інша. Кожне підприємство зазнало втрати матеріальних цінностей – російські окупанти вивозили все, що мало якусь цінність: насосне обладнання, оргтехніку, інструмент. На сьогодні ми маємо повністю розграбовані підприємства.

Тому для підтримки 5 комунальних підприємств нашої громади ухвалено рішення виділити 550 тис. грн, які будуть спрямовані на закупівлю обладнання, інструменту, оргтехніки й розхідних матеріалів для виконання ремонтних робіт.

Крім цього, ми ведемо перемовини з міжнародними донорами. Зокрема, триває співпраця з проєктом міжнародної технічної допомоги «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)», яка впроваджується компанією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities). У разі реалізації цього проєкту нашим комунальним підприємствам буде надана допомога, яка передбачає закупівлю донорами глибинних насосів, частотних випрямовувачів, інструменту, спецтехніки, розхідних матеріалів та обладнання для каналізаційно-насосної станції.

У той же час у громаді є велика проблема оплати за водопостачання. Загальна заборгованість тільки абонентів селища Білозерка перед МКП «Водограй» складає 9,8 млн. грн. Це веде до того, що нашим підприємствам немає за що закуповувати розхідні матеріали для виконання ремонтних робіт, сплачувати за спожиту електроенергію і виплачувати заробітну плату.

- Наразі всі об’єкти громади вже обстежені на відсутність вибухонебезпечних предметів?

- На сьогодні всі об’єкти комунальної, освітньої, медичної і адміністративної інфраструктури обстежені відповідними фахівцями ДСНС і Національної поліції на предмет вибухонебезпечних предметів.    

- Як справи в аграріїв, вони почали працювати?

- Питання відновлення роботи агропідприємств стоїть дуже гостро. Ми розуміємо, що сільгоспвиробники повинні розпочати свою роботу, адже земля кормить усіх. Але ситуація складна. Якщо до початку повномасштабного вторгнення на території громади було 63 діючі сільськогосподарські підприємства, то зараз роботу розпочали в кращому разі 10% цих підприємств.


Таких небезпечних територій у громаді – десятки гектарів

Головна проблема – це замінування. Працівники ДСНС працюють у цьому напрямку. Але через великий обсяг площі замінування – на сьогодні, наприклад, негайно необхідно розмінувати 25 тисяч гектарів – цей процес може зайняти дуже багато часу.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

- Як часто відбувається доставка гуманітарної допомоги в села, які під постійними обстрілами?

- У ситуації, коли населені пункти прибережної смуги нашої громади, а це й Білозерка зокрема, постійно перебувають під обстрілами, важко казати про якусь визначену періодичність видачі гуманітарної допомоги. Маючи постійний прихід гуманітарної допомоги від міжнародних донорів і держави, намагаємося уникнути масового скупчення людей і організовувати видачу допомоги через старост, вуличних і квартальних.

Є проблема в доставці допомоги, адже в Білозерської адміністрації відсутній будь-який спеціальний транспорт для її перевезення. Зазвичай просимо допомоги у військових або небайдужих людей. Також ми розуміємо, що працівники адміністрації, наші старости та активісти працюють у складних умовах і не мають бронежилетів. Ми зробили декілька звернень щодо цих проблем і до обласної адміністрації, і до благодійних організацій. Сподіваємося, що питання транспорту та захисту наших працівників будуть вирішені.

- Розкажіть, будь ласка, про процедуру отримання та розподілу гуманітарної допомоги в громаді.

- Ми маємо своєрідний паспорт кожного старостинського округу нашої громади із зазначенням загальної кількості наявних жителів із розбивкою по віковим і соціальним категоріям. Це важливо, бо значна кількість гуманітарної допомоги приходить із чіткою вимогою від донорів про її цільових отримувачів. У разі змін старости цю інформацію коригують. При надходженні гуманітарної допомоги, з урахуванням вимог донорів, старости разом з вуличними представниками і квартальними забезпечують привіз допомоги в село.  

ОСВІТА

- Яка ситуація з навчанням дітей у Білозерській громаді? Скільки зараз дітей безпосередньо в громаді?

- Зараз у Білозерській громаді нараховується 1295 дітей, тоді як до початку повномасштабної агресії РФ дітей було близько 5 тисяч. Учнів у нашій громаді – 1900, із них 765 перебувають на території громади. Навчальний рік 2022-2023 діти проходять у дистанційному форматі у своїх навчальних закладах. І ми розуміємо, що станом на сьогодні важко говорити про якесь переформатування навчального процесу в очний.  

- Чи отримують діти гаджети для навчання, які категорії?

- Так, ми намагаємося залучати донорську й державну допомогу в цьому питанні. У березні 10 багатодітних родин отримали персональні комп’ютери для навчання своїх дітей від херсонської волонтерки Тетяні Линецької.

Уже у квітні учням двох шкіл нашої громади – Миролюбівської та Надеждівської – передали оргтехніку для навчання. Зокрема, 92 планшети отримали учні 6-12 років та 62 ноутбуки отримали учні 13-17 років. Таку ж допомогу отримали й діти, які навчаються в Білозерських школах: 115 ноутбуків і 194 планшети.

Зазначена оргтехніка була надана білозерським дітям як допомога від UNICEF за фінансової підтримки Європейського союзу та уряду Південної Кореї та за сприянням віце-прем’єр-міністра України Ірини Верещук.

МЕДИЦИНА

- Медична допомога в старостатах та в Білозерці. Можна людям отримати медичну допомогу чи треба їхати в Херсон? Чи реально викликати швидку допомогу?

- Відновили свою роботу наші медичні установи КНП «ПМСД» КНП «Білозерська центральна лікарня». Жителі нашої громади можуть зробити виклик швидкої допомоги – Білозерська станція відновила свою роботу.

Але дуже велика проблема з кадровим забезпеченням. Наприклад, у лікувальних закладах КНП «ПМСД» надають первинну допомогу 48% лікарів від потрібної кількості – фахівці не поспішають повертатися додому, і це зрозуміло в умовах перебування майже на лінії фронту.


Зруйнований ФАП у селі Правдине

Стосовно руйнувань медичних установ, то і їх не обійшла зла доля. Різного ступеню пошкодження зазнали Велетенський, Кізомиський та Миролюбівський ФАПи. Надеждівський і Таврійський ФАПи отримали влучання артилерійських снарядів, вони зруйновані. Розграбована поліклініка в Білозерці.

- Уже почали працювати аптеки?

- Наразі відновили свою роботу дві приватні аптеки: у центрі селища й біля поліклініки. Сам декілька разів був змушений купувати ліки, то зазначу, що вибір є. Оплатити можна як готівкою, так і через термінал.  

ПОСЛУГИ

- Були повідомлення про відновлення роботу ЦНАПу. Які державні послуги можна отримати (свідоцтво про народження, смерть, довідка ВПО, паспортні послуги)?

- Центр надання адміністративних послуг відновив свою роботу. І на сьогодні він надає такі послуги:

- довідка про склад сім’ї; 

- довідка про фактичне місце проживання;

- довідки про спільне проживання;

- довідка про поховання загиблих військовослужбовців;

- заяви про пошкоджене майно, а саме: пошкоджену або знищену нерухомість українців внаслідок військової агресії РФ, таку як приватні будинки (садибні, дачні та садові), квартири, інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку);

- консультації з питань виготовлення паспорта громадянина України у формі ID-картки та закордонного паспорта громадянина України;

- консультації щодо отримання витягу з Державного реєстру речових прав;

- надання громадської характеристики;

- оформлення допомоги на твердопаливні матеріали (дрова);

- оформлення грошової допомоги від ТОВ Червоного Хреста жителям деокупованих населених пунктів, дітям та інвалідам, та виплати за пошкоджене майно;

- формуються списки населення, які потребують отримання будматеріалів (брезент, плівка, дошки, шифер);

- надання допомоги в оформленні документів для призначення державних допомог та житлових субсидій;

- складання актів обстеження житлово-побутових умов;

- оформлення грошової допомоги сім’ям з дітьми до 18 років.

Хочу зазначити, що в рамках реалізації спільного проекту з ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» ЦНАП громади було забезпечено оргтехнікою: 7 ноутбуків, 2 станції МФО, 3 планшети.

Роботу паспортного столу, відділу реєстрації актів цивільного стану, Білозерської філії центру зайнятості та сервісного центру податкової ще відновити не вдалося. Ці структури нам не підпорядковані та впливати на формат їхньої роботи ми не можемо.

Утім, у повноцінному режимі запрацював Трудовий архів. Вдалося домовитися з «Приватбанком» про відновлення роботи банкомату.

- Що б ви ще хотіли повідомити нашим читачам, жителям громади?

- Як би не хотілося російським окупантам, але громада повертається до життя. Звичайно, є багато проблемних питань, які треба вирішити. Це й відновлення електро- і водопостачання сіл Правдинського й Дніпровського старостатів, відновлення зруйнованого житла наших жителів, повернення в громаду працюючого бізнесу, налагодження роботи освітніх і медичних установ.

Треба розуміти, що відновлення нашої громади можливе лише за активної участі в ньому людей, які будуть офіційно працевлаштовані, сплачувати платежі за комунальні рахунки, не допускаючи заборгованості.

Хочу подякувати нашим медичним працівникам, освітянам, соціальним працівникам, комунальникам, усім, хто працює та забезпечує життєдіяльність громади. Це справжні герої, які виконують свою роботу, дуже часто ризикуючи життям, бо розуміють її важливість.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів