В Об’єднаних Арабських Еміратах кожен громадянин має право отримувати прибуток від продажу найціннішого ресурсу цієї держави — нафти. Свій прибуток отримують навіть новонароджені діти. Одразу після народження на їх банківський рахунок держава кладе 15-20 тис. доларів. Після досягнення повноліття (18 років) громадянин отримує право витрачати ці кошти на будь-які цілі. Якщо ми скажемо вам, що таку модель державної допомоги хочуть запровадити й в Україні? Напевно, не повірите, але це частково правда. 16-го січня цього року до Верховної Ради було внесено проєкт Закону України “Про економічний паспорт українця”. Тож зараз спробуємо розібратися, що це таке та як воно, можливо, буде реалізовуватися в українських реаліях.

Кажучи простими словами, економічний паспорт українця — банківський рахунок, який відкривається на ім’я громадян України, що народилися після 1-го січня 2021 року. Щороку на цей рахунок держава буде перераховувати кошти у розмірі 1% від реалізації всіх корисних копалин. Зняти кошти з економічного паспорта його власник зможе тільки після досягнення ним вісімнадцятирічного віку. Витрачати ці гроші можна на будь-що.

“З метою подолання негативних тенденцій відтоку українців за кордон та формування цілеспрямованої державної політики щодо підвищення життєвого рівня населення та зменшення масштабів бідності в країні, виникає необхідність в пошуку шляхів підвищення рівня життя населення. Одним з варіантів виходу з ситуації, що склалась, постає відрахування на особисті рахунки українців 1% від реалізації всіх корисних копалин, видобутих на території України. Така система вже давно діє в Об’єднаних Арабських Еміратах, де кожен араб отримує від держави свій відсоток від продажу нафти. Як показує практика ОАЕ, таке рішення є дієвим і забезпечує гідний рівень життя громадянам”, - зазначив у пояснювальній записці ініціатор законопроєкту Дмитро Костюк.

Тепер перейдемо до найцікавішого: скільки отримає “майбутня молодь” та хто за це заплатить. Юрист юридичної групи «SLS Group» Олександр Терещенко вважає, що молодь з економічним паспортом отримає зовсім мало коштів на свої рахунки, а за все це заплатять самі українці. Зараз спробуємо пояснити чому так.

Сьогодні українські надрокористувачі сплачують рентну плату. Її розмір залежить від типу корисної копалини та кількістю її реалізації. Тож, якщо буде народні обранці підтримають законопроєкт “Про економічний паспорт українця”, то владі доведеться вводити новий податок в розмірі 1%. На відміну від ОАЕ, Україна не так активно займається експортом корисних копалин. Вони видобуваються та використовуються для потреб самих українців.

“З огляду на те, що Україна не належить до категорії світових експортерів тієї ж нафти й газу, а використовує здобуті ресурси на внутрішньому ринку, цими кінцевими споживачами будуть не іноземці, які вивозять багатства країни, а батьків дітей, яким через 18 років держава видасть гроші. Фактично відбуватиметься переливання коштів «з одного відра в інше», та й навряд чи хтось захоче платити додатковий податок, вигоду від якого отримають в прямому сенсі цього слова його діти та внуки”, - вважає Терещенко.

Для розрахунку за формулою, яку пропонує цей законопроєкт, дізнаємося скільки ж отримають українці, які матимуть економічний паспорт. Для прикладу візьмемо 2018 рік. За інформацією Держстату, того року розмір рентної плати, який надійшов до бюджету - 4,4 млрд грн. Тоді ж в Україні народилося 312 тис. немовлят. Тож, якби проєкт “Про економічний паспорт українця”, то “майбутня молодь” на свої банківські рахунки отримала б всього 141 гривну. Тож за 18 років на рахунках молоді буде лише 2,5 тис. грн. Враховуючи той факт, що в Україні базовий рівень інфляції - 99,7 %, то скоріше за все кошти, які будуть зберігатися на “економічному паспорті” за 18 років просто знеціняться.

Згідно з законопроєктом, виплати по економічному паспорту будуть вважатись безповоротною фінансовою допомогою, яка оподатковується за ставкою в розмірі 18%.

”Оцінюючи законопроєкт в цілому, можна поставити тверду п'ятірку за ідею і двійку з мінусом за реалізацію проєкту Закону «Про економічний паспорт українців», швидше за все, буде добровільно відкликаний або примусово відправлений на доопрацювання. У тому вигляді, в якому він представлений на розгляд Верховної Ради сьогодні, — можна впевнено стверджувати — він нежиттєздатний і більше проблем породжує, ніж вирішує”, - зазначив юрист юридичної компанії «SLS Group» Олександр Терещенко.

Тож, як ми бачимо, ідея з запровадженням економічного паспорта непогана, але чи наважиться ініціатор законопроєкту переписати його й врешті-решт впровадити — покаже час.

Тэги:

Деньги
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів