На сьогодні будівля Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара майже законсервована. Працівники закрили фонди плівкою, щодня латають вікна, адже обстріли не припиняються. Який вигляд наразі має бібліотека, чи вдалося зберегти її майно та фонди?
Нагадаємо, після деокупації Херсона в листопаді минулого року директорка бібліотеки Надія Коротун звернулася через соцмережі до всіх небайдужих з проханням про допомогу, адже будівля закладу потребувала негайного захисту від пошкоджень, спричинених обстрілами. За словами очільниці книгозбірні, вона була вражена кількістю тих, хто відгукнувся.
«Ще нещодавно я була в розпачі й стояла на роздоріжжі перед зруйнованими вікнами, склом вздовж всієї будівлі. Не знала що робити, у кого просити допомогу. Безвихідь... Ризикуючи, попросила допомогу в херсонців, своїх друзів, користувачів. На наш біль відгукнулися. Не очікувала такої підтримки.
Я не можу передати відчуття вдячності. Ви подарували надію і віру, що нашу бібліотеку ми разом відбудуємо, відновимо!
Ми закінчуємо закривати вікна, спасати фонди, завдячуючи всім вам, нашим друзям. Невирішених питань ще багато. Розуміємо проблеми регіону, але серед обласних закладів культури нам від варварів російської орди дісталося найбільше. Всі небайдужі до Гончарівки рятували її!!! Наша героїчна бібліотечна команда працювала й працює без жодних нарікань на наявність вибухонебезпечних ситуацій і постійних обстрілів!» – написала нещодавно Надія Коротун на своїй сторінці в соцмережі.
Працівники книгозбірні рятують її від пошкоджень. Фото: Facebook/Надежда Коротун
Який вигляд має бібліотека імені Олеся Гончара наразі, чи вдалося зберегти її майно та фонди, дізнавалося «Суспільне».
Провідний інженер з охорони праці Ігор Зеленюк щодня приходить до бібліотеки, щоб закрити вікна плівкою або панелями після чергових обстрілів. Залатати їх вдалося майже всюди, зараз роботи ведуться на останньому – четвертому поверсі.
«Як закриємо вікна на четвертому поверсі, підемо по другому колу. Тому що нещодавно знову влучили, місцями листи повиривало та повибивало. Будемо знову їх накручувати», – каже чоловік.
Закриті плівкою збережені фонди в бібліотеці імені Олеся Гончара. 26 січня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон
У великі читальній залі та відділах обласної книгозбірні пусто, розбиті меблі, немає техніки та видань з фондів бібліотеки. За словами Ігоря Зеленюка, усе, що залишилося після окупантів, знесли до підвалу. Що саме вкрали – буде відомо вже коли проведуть інвентаризацію.
Зараз провести інвентаризацію в бібліотеці неможливо через постійні обстріли. А ще – це небезпечно для життя працівників, яких у Херсоні лишилося 15, каже Надія Коротун. Тому наразі ведеться робота з упорядкування та збереження бібліотечного фонду та майна.
«Найбільше постраждали вікна, майже 100 квадратних метрів, та опалювальна система. Через несвоєчасні роботи по перевірці вибухонебезпечних матеріалів в бібліотеці проступила волога, пішли дощі й почала сипатися стеля. Ми закрили фонди плівкою, а також закрили паркетну підлогу, бо також почала підійматися», – розказала директорка книгозбірні.
Закриті плівкою меблі та підлога в бібліотеці. 26 січня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон
Бібліотека майже законсервована, говорить Надія Коротун. Працівники приходять для того, щоб остаточно закоркувати фонди. Наскільки вони є розграбованими, зараз важко сказати. Відомо, що точно відсутні прижиттєві видання Тараса Шевченка, які були родзинкою фондів, та ще деякі дореволюційні видання. Але дещо цінне та рідкісне співробітникам бібліотеки, які працювали при окупаційній владі, вдалося заховати.
«На щастя, вдалося заховати атлас світу, якому майже 300 років, та раритетне видання "Майстер і Маргарита"», – каже Надія Коротун.
Пошкоджене обстрілами фойє бібліотеки. 26 січня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон
Директорка книгозбірні говорить, що співпрацювати з окупаційною владою погодилися троє бібліотекарів. А також на чолі з головним інженером – сторожі, слюсарі та електрики. Загалом погодилися на співпрацю 17 людей. Вони зараз звільнені за власним бажанням. Інші 150 працівників продовжують працювати.
Процес інвентаризації в обласній книгозбірні розпочнеться після визволення лівого берега. Зараз він триває у двох інших херсонських бібліотеках: дитячій імені Дніпрової Чайки та юнацькій імені Бориса Лавреньова.
Тэги: