Населення звільненої від російських загарбників Високопільської територіальної громади Бериславського району чекає на відшкодування за зруйновані та пошкоджені домівки. Однак механізму надання їм компенсацій в Україні поки немає.
Про це повідомила начальниця Високопільської селищної військової адміністрації Ганна Шостак-Кучмяк на пресконференції, організованій медіацентром IPC-Південь, передає Центр журналістських розслідувань.
За її словами, уже зареєстровано 1300 заяв на отримання компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло від жителів громади.
«Але механізму надання цих компенсацій ще немає. Водночас у багатьох людей немає на руках документів на право власності на житло. Є чимало випадків, коли люди проживали в будинках, оформлених на інших людей або ж ці документи були знищені. Як селищна рада, ми готові підтверджувати, що ті чи інші люди дійсно є власниками зруйнованих будинків. Працює у нас і робоча комісія з виявлення та фіксації пошкодженого житла. Але люди вже чекають на компенсації», – сказала Ганна Шостак-Кучмяк.
Ганна Шостак-Кучмяк, голова Високопільської громади, Фото: Олег Батурін
Вона зазначила, що ледь не кожного дня люди повертаються до своїх домівок, облаштовують собі тимчасове помешкання в літніх кухнях або вцілілих кімнатах. Якщо на момент звільнення громади 4 жовтня 2022 року в ній залишалося біля 1200 осіб, то зараз уже близько 3-3,5 тисячі.
Поки що власники зруйнованих будинків можуть розраховувати на допомогу волонтерів та міжнародних фондів. У Високопільській громаді видано більше 2 тисяч ремонтних комплектів. За словами Ганни Шостак-Кучмяк, вони виготовляються з недовговічних матеріалів, але принаймні дозволяють зберегти будинки до літа від снігу й дощів.
Розподіляють у громаді також інші будівельні матеріали, а тим, хто втратив житло пропонують грошову допомогу від «Червоного Хреста» та інших організацій.
«Звісно, говорити про повернення до повноцінного мирного життя ще дуже зарано. Ворог нещадно зруйнував нашу інфраструктуру, ми її продовжуємо відновлювати. Поступово поновлюємо електро- та газопостачання. Також нашу громаду відібрали Нідерланди для надання допомоги у відновленні. Але для повноцінної відбудови, звісно, у першу чергу, потрібна стабільність і перемога над ворогом», – додала Ганна Шостак-Кучмяк.
Тэги: