«Як тільки потепліє, люди будуть повертатися додому». В якому стані громади правобережної Херсонщини сьогодні

«Як тільки потепліє, люди будуть повертатися додому». В якому стані громади правобережної Херсонщини сьогодні

Автор: Марина Поліщук 22 Янв. 2023 10:20

Після звільнення правобережної території Херсонщини жителі цієї частини регіону почали активно повертатися до своїх домівок. Проте через обстріли російських військових, а також через зруйновану інфраструктуру та відсутність елементарних зручностей багато хто знову почав виїжджати. В якому стані громади правобережжя сьогодні, через кілька місяців після деокупації? Скільки в них населення та як тут відбувається відновлення життя? .

На правобережній частині Херсонщини, за оперативними даними, на сьогодні проживає понад 153 тисячі людей. Про це повідомила директорка департаменту соціального розвитку Херсонської ОВА Інна Іванова в ефірі передачі «Люди нашого краю».

«Для порівняння: на початку 2022 року у 228 населених пунктах правобережжя області мешкали 481 327 осіб. Тобто бачимо, що відсоток населення знизився на 33%», – зазначила вона.

Є населені пункти, де залишилося менше 10 людей. Така ситуація складається через постійні обстріли цієї території. Як пише проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя», роботи з відновлення електро-, газо- та водопостачання в цій частині регіону тривають. Хоча є громади, інфраструктура яких дуже зруйнована – там неможливо все швидко поновити.

«Ніхто людей примусово не вивозить. Це їхнє право залишатися у власних оселях. У громадах настільки пошкоджена інфраструктура, що просто немає можливості дуже оперативно забезпечити водопостачання, у деяких населених пунктах проблеми з газопостачанням. Там дуже складні життєві умови», – розповів перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський.

У деяких громадах за відновлення інфраструктури відповідальні підприємства приватної форми власності. Зусилля їхнього керівництва в цьому питанні недостатні, вважає заступник голови облради.

«Це їхня власність, вона в них на балансі. Із цим є певні проблеми насправді. У деяких громадах недостатні зусилля власників цих підприємств, щоб якнайшвидше поновити всі комунікації. У цих населених пунктах намагаються встановлювати генератори на насосні станції, щоб як мінімум у людей було водопостачання», – пояснив він.

Політик розповів, що в деяких селах через бойові дії та подальші обстріли російської армії не залишилося жодного вцілілого будинку.

«Інформація стосовно того, скільки людей залишається в населеному пункті, це дуже динамічний процес. Спочатку люди почали масово повертатися, потім, коли почалися масовані обстріли, люди почали виїжджати», – каже Соболевський.

Насправді всі хочуть повернутися, додає він. Там, де велика кількість пошкоджень, невідомо, чи взагалі буде відбудова цих населених пунктів. Людей турбує це питання. Деякі населені пункти потрібно з нуля будувати, тому що немає вже нічого. Все просто розтрощене: будинки, лікарні, школи, садочки, адмінбудівлі, органи самоврядування – взагалі нічого немає.


Село Олександрівка Станіславської громади. Грудень-2022

Начальник Херсонської районної військової адміністрації Михайло Линецький розповів, що роботи з відновлення інфраструктури в деокупованих населених пунктах ведуться, утім, заважають постійні обстріли з лівобережної частини регіону.

За його словами, з 10 листопада минулого року було деокуповано 6 громад Херсонського району: Херсонська міська громада, Білозерська селищна громада та 4 сільські громади – Дар'ївська, Музиківська, Чорнобаївська й Станіславська.

«Станом на сьогодні життя в громадах активно відновлюється. Велику роботу проводять енергетики. З поверненням електропостачання відповідно запрацювали мережі водопостачання, водовідведення. Майже всі газифіковані», – говорить начальник РВА.

Найбільших руйнувань зазнали населені пункти, які розташовані на адміністративному кордоні між Херсонською і Миколаївською областями, каже посадовець.

«Село Посад-Покровське було під контролем ЗСУ ще з березня 2022 року, але це була фактично лінія фронту. У селі, за нашими оцінками, понад 90% будівель, як приватних, так і адміністративних, комерційних та інших на даний час зруйновані. Сьогодні в селі, в якому було понад 2 тисячі жителів до початку повномасштабної агресії, ми нараховуємо 205 жителів», – зазначив Линецький.

Він розповів, які ще села найбільше постраждали від бойових дій.

«Таких сіл достатньо невелика кількість у порівнянні із загальною кількістю населених пунктів, але вони зазнали значних руйнувань. Це й село Правдине Білозерської громади, і село Олександрівка Станіславської громади. Життя туди потроху повертається, місцева влада і ОВА докладають максимально зусиль для того, щоб життя відновлювалося. Але у зв'язку зі значними руйнуваннями мереж, у першу чергу електропостачання, сьогодні вони не заживлені. Немає електрики, відповідно є проблеми з водопостачанням. Відновити газопостачання села Посад-Покровське в короткий проміжок часу не вдасться, враховуючи те, що повітряні мережі газопостачання також повністю зруйновані», – зауважив Линецький.

Після деокупації жителі Херсонського району почали активно повертатися до своїх домівок, каже голова військової адміністрації. Втім, також зазначає, що через обстріли російських військових вони знову почали виїжджати.

«Це Дар'ївська громада, Токарівка, Понятівка, Новотягинка, Іванівка, це сам Станіслав, село Широка Балка, Софіївка, Білозерка, Велетенське, Дніпровське. Одним словом, це всі населені пункти, які розташовані вздовж Дніпра. Звідти люди почали виїжджати в більш безпечні громади, або населені пункти своїх громад, або переміщуватися в сусідні області. Багато людей скористалися програмою евакуації, яку запровадила ОВА. Понад 10 тисяч людей виїхали, скориставшись цією програмою», – наголосив Линецький.

У найгіршому стані – Дар'ївська громада, каже начальник РВА. За його словами, відновлювальні роботи в Херсонському районі будуть тривати в тих населених пунктах, де дозволятиме безпекова ситуація.


Село Посад-Покровське Чорнобаївської громади. Грудень-2022

Заступник голови Херсонської районної ради Станіслав Трошин розповідає, що до деяких громад правобережної Херсонщини жителі активно повертаються.

«Куди зараз не дістає ствольна артилерія РФ – це Високопільська, Кочубеївська, Великоолександрівська, Калинівська, Борозенська, Станіславська громади – туди дуже активно повертаються мешканці. Якщо в тій же Олександрівці Станіславської громади на лінії фронту, між Миколаєвом і Херсоном, під час війни й окупації було до 15 людей, то зараз їх уже понад 150. Якщо під час окупації в Трифонівці Великоолександрівської громади було близько 100 людей, то зараз їх уже 420», – зазначив він.

Гуманітарну ситуацію в деяких деокупованих селах погіршує те, що російські військові розграбували там майно, необхідне для роботи інфраструктури, каже політик.

«Найгірша ситуація в тих селах, які були на лінії фронту. Олександрівка Станіславської громади зруйнована десь на 90%... Малі села громади зруйновані на 50-60%. Але навіть і ті села, які не зруйновані, з яких росіяни були змушені тікати дуже швидко, вони абсолютно розкрадені. Тобто вся сільгосптехніка, трактори, комбайни, все обладнання, яке можна було зняти, усі насоси, усі трансформатори», – стверджує Трошин.

Такі громади потребують великої кількості генераторів, а також насосів різної потужності для налагодження водопостачання, додав він.


Селище Високопілля після деокупації. Січень-2023

Виконувач обов'язків старости села Посад-Покровське Чорнобаївської громади Херсонського району Сергій Кулаковський розповів докладніше про масштаби руйнувань у цьому населеному пункті.

«На цей час проживає до 130 дворів. Масштаб руйнування: кожний будинок з 940 будинків, кожен будинок – пошкоджений. Інфраструктура: школа під нуль розбита, дитячий садочок теж під нуль розбитий. Амбулаторію відновити можна, старостинський округ відновити можна, сільраду нашу. А будинок культури розбитий теж. Газу немає, водопостачання зруйноване. На цей час одну свердловину відремонтували, там беремо воду. Приватні свердловини відновлюємо, запускаємо генератори в приватні свердловини, щоб люди брали воду», – каже Кулаковський.

За його словами, місцеві жителі хочуть повертатися до села.

«Дуже сильне бажання у людей повертатися. Як тільки потепліє, люди будуть повертатися додому. За даний період, коли наші військові відігнали окупантів за Херсон, повернулися вже 200 людей», – каже в.о. старости села.

У Посад-Покровському починає відновлюватися медична сфера, також відремонтували приміщення для поліції, розповів він.

«Своїми силами ми відновили поліцейську підстанцію – приміщення. Там буде чергувати цілодобово поліція. Ми відремонтували один кабінет, поставили туди буржуйку. У нас працює медсестра, приїжджають закордонні лікарі, до нас і доктор приїжджає із сусіднього села Киселівка. Ліки є, привозять з-за кордону», – поділився Кулаковський.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів