За час окупації у Маріуполі постраждала майже кожна школа

Наступ російської армії на Маріуполь навесні 2022 року супроводжувався особливо великими руйнуваннями. Понад 60% багатоповерхових будинків Маріуполя пошкоджені більше, ніж на 40%, або вщент знищені. Ідеться про 1368 будинків, в яких мешкали понад 156 тисяч маріупольців, а це майже 40 відсотків мешканців міста.

Не менш жахлива ситуація із закладами освіти Маріуполя. Так, за даними Департаменту освіти Маріупольської міської ради, станом на 2021 рік у місті функціонували 63 школи. У базі даних воєнних злочинів T4P налічується 52 епізоди, де безпосередньо зафіксовано руйнування шкільних закладів освіти. Тобто за наявними даними — неушкодженими залишилися не більше 17% шкіл Маріуполя. Щодо більшості із цих 11 потенційно вцілілих шкіл поки що просто відсутні надійні дані, тому зрештою кількість пошкоджених закладів освіти може виявитись більшою.

Ступінь пошкоджень є різним. Окремим школам “пощастило”: вони зазнали незначних пошкоджень і можуть бути відновлені у майбутньому. Відновлення деяких є сумнівним, інформує Харківська правозахисна група.

На фото нижче — Колегіум-школа №1, яка розташована у самому центрі Маріуполя. Цей заклад освіти вважається одним із перших у місті — офіційно його відкрили у 1876 році.

Як можна побачити, у будівлі школи відсутній дах, частина стін обвалена. Тому ця будівля, яка пережила дві світові війни, вже навряд чи колись прийматиме школярів.

Є випадки, коли школи були буквально зрівняні із землею. На світлині нижче можна побачити, що залишилося від приватної школи “Привілей”.

Значних пошкоджень зазнали й заклади вищої освіти у Маріуполі. Харківською правозахисною групою було зафіксовано три випадки пошкоджень університетів - Приазовського державного технічного університету, Донецького національного медичного університету і Маріупольського державного університету.

Таким чином, система закладів освіти в місті Маріуполь зазнала істотних пошкоджень під час наступу Російської Федерації. Зруйновано переважну більшість шкіл, постраждали корпуси університетів.

Систематичні атаки на заклади освіти під час російського вторгнення відбувалися не лише в Маріуполі. Наприклад, у Харківській області Харківська правозахисна група зафіксували 252 такі атаки. Це свідчить про те, що російська армія атакує школи, університети та дитячі садочки свідомо та прицільно, інколи використовуючи дороговартісні далекобійні ракети. Такі атаки не можуть пояснюватися легітимною військовою необхідністю. Очевидно, що українській армії відомо про тактику росіян на знищення будівель освітніх закладів. Тому малоймовірно, що військові будуть масово розташовуватись у школах, розуміючи, що противник буде бити по ним першочергово.

До того ж представники російських збройних формувань облаштовували свої штаби у цивільних об’єктах. Мешканка Маріуполя Олена Яхонтова пригадувала, що в дитячому садку, в якому вона працювала вихователькою, у березні 2022 року розташувалися кадирівці. Така ж сама ситуація й в тимчасово окупованому Херсоні, де російські військові використовують школи та дитячі садочки для розміщення техніки та особового складу.

Спрямовані або невибіркові атаки на цивільні об’єкти, зокрема на освітні заклади, є воєнними злочинами за міжнародним правом і винні понесуть покарання.

Тэги:

Агресія росії
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів