На Одещині та Миколаївщині триває епопея щодо перейменування населених пунктів. Зокрема, проблемними у визначені нових назв є три південні міста: Южне, Южноукраїнськ та Первомайськ.
Порт-Аненталь, Гард та Ольвіополь – саме такі топоніми мали б уже з’явитися на мапі України замість міст Южне, Южноукраїнськ та Первомайськ відповідно. Нові назви 26 квітня мала затвердити Верховна Рада, однак постанову щодо перейменування 343 назв населених пунктів та районів країни заблокувала монобільшість.
Однією з можливих причин такого рішення були баталії, що розгорнулися навколо зміни назви міста Южне, що на Одещині, на Порт-Аненталь.
Це підтвердив і одеський нардеп від «Слуги народу» Степан Чернявський. За його словами, до нього звернулися виборці з проханням перейменувати Южне в Південне. Тому він особисто втрутився в процес і законопроєкт був знятий з розгляду.
Нардеп також нагадав, що депутати та місцеве самоврядування не надали до парламенту пропозицію нової назви міста, тому парламентський Комітет з перейменування сам обрав назву – ту, яку рекомендував Український інститут національної пам’яті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Законопроєкт про перейменування у Верховній Раді заблокували через Порт-Анненталь: кого не влаштовує назва?
Фокус із перекладом російської назви на українську хотіли застосувати й щодо Южноукраїнська, що на Миколаївщині, перейменувавши його в Південноукраїнськ.
Однак 10 червня стало відомо, що профільний комітет Верховної Ради не підтримав кальковані з російської назви Південне та Південноукраїнськ. Про це розповів перший заступник голови Комітету з питань організації держвлади, голова підкомітету з питань деколонізації Роман Лозинський.
«Сьогодні ми розглянули пропозиції мерів міст Южне і Южноукраїнськ. Вони пропонували переглянути раніше ухвалені рішення комітету. Зокрема мер Южного запропонував відмовитись від назви Порт-Анненталь, натомість затвердити назву Південне. Мер Южноукраїнська аналогічно пропонував скасувати рішення про Гард, натомість затвердити назву Південноукраїнськ. Профільний комітет розглянув ці пропозиції і одноголосно (22 з 22 присутніх) їх відхилив», - повідомив Лозинський.
Рішення комітету Роман Лозинський, зокрема, пояснив тим, що Національна комісія зі стандартів державної мови повідомила, що назви Південне та Південноукраїнськ будуть створювати небажану плутанину. Проблемним буде також утворення похідних слів на позначення жителів цих міст.
За словами Лозинського, Уповноважений із захисту державної мови також не підтримав перегляд раніше ухвалених рішень і не бачить для цього вагомих підстав.
«Відповідно до алгоритму в законі про деколонізацію, Український інститут національної пам'яті запропонував нові назви. Замість Южного — Порт-Анненталь, замість Южноукраїнська — Гард. Яскраві назви, які розповідають про історичний контекст цих поселень», - підсумував голова підкомітету з питань деколонізації.
Окрім Южного та Южноукраїнська, у вищезгаданому проєкті постанови ВР, який більшість заблокувала 26 квітня, є чимало інших спірних назв. Наприклад, стосовно назви Ольвіополь, яку пропонують замість міста Первомайськ Миколаївської області, теж точаться гострі дискусії на різних майданчиках.
Нещодавно питання перейменування Первомайська прокоментував начальник Первомайської РВА Сергій Саковський:
«Дійсно є питання щодо перейменування міста Первомайск Верховною Радою. Відповідно буде змінена і назва району».
Він зазначив, що Первомайська РВА до Верховної Ради не зверталась, адже це повноваження органу місцевого самоврядування.
Так, у квітні на позачерговій сесії було ухвалене рішення подати на розгляд Комітету Верховної Ради два варіанти: залишити стару назву Первомайськ або нову – Богославськ. Раніше також пропонувалося залишити назву Первомайськ або змінити її на Ольвіополь.
«За інформацією із засобів масової інформації, Комітет не підтримав назву Богославськ», - підсумував начальник первомайської РВА.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усе-таки Ольвіополь? У парламенті зареєстровано проєкт постанови про перейменування, зокрема й Первомайська
Фото: Гривна
Тэги: