В Україні тривають щоденні погодинні відключення світла. Енергетики кажуть, що найважче буде в липні. А в соцмережах українці діляться корисними лайфхаками – як влаштувати свій побут при відсутності електроенергії.
Найважча ситуація в українській енергосистемі очікується в середині літа, повідомили в «Укренерго». Через спеку зросте й споживання електрики, а покрити його буде важко. Тож у липні можливі ще триваліші відключення світла, ніж сьогодні.
При цьому серед найбільших «поглиначів» енергії, окрім кондиціонерів, спеціалісти називають ще й зарядні станції. І якщо перші – то сезонне споживання, коли стоїть спека, то зі станціями ситуація складніша. Чим довше триватимуть блекаути (а судячи з прогнозів, це надовго), тим більше станцій купуватимуть українці.
«Ці пристрої з потужністю заряджання 1-3 кВт просто пилососять енергію у часи, коли вона є. І це є масово. Коли вмикається район – там вмикаються "пилососи енергії" у вигляді зарядних станцій», – пише на своїй сторінці у фейсбуці Дмитро Земляний, київський волонтер та бізнесмен із багаторічним досвідом в IT-сфері та телекомунікаціях.
Він додає, що очікування, нібито восени спаде жара й ситуація вирівняється, є марними. Тому «треба думати, що з цим робити».
Також Дмитро Земляний поділився корисними порадами – як побороти нашу енергозалежність у побуті.
USB ГІРЛЯНДА-ШТОРА. Це найдешевший спосіб бути зі світлом. Таку гірлянду можна пошукати в гіпермаркетах чи в інтернеті, коштує вона приблизно 300 гривень. Якщо підключати її до павербанку потужністю 60000 mАh, то світити вона буде кілька діб. Бонус до освітлення – тепла, майже новорічна атмосфера.
Гірлянда-штора освітлює хол під'їзду
ЛАМПА ІЗ ВБУДОВАНИМ АКУМУЛЯТОРОМ. Така лампа заряджається, коли працює і є електрика, і світить, коли її немає. При цьому вона так само вмикається і вимикається вимикачем на стіні. Різні виробники заявляють різні терміни роботи – від 3 до 6 годин. Такі лампи виробляються тільки під товстий цоколь E27. Але можна купити перехідник.
Коштує світлодіодна лампа з акумулятором в середньому близько 300-350 гривень. Ідеальне рішення для коридорів/туалету, там, де світло потрібно ненадовго.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гул генераторів і неробочий електротранспорт: як Миколаїв переживає відключення світла
Акумуляторні лампи в люстрі, коли немає електрики
CВІТИЛЬНИКИ З ДАТЧИКОМ РУХУ. Cвітильники Baseus із датчиком руху мають вбудований акумулятор і заряджаються від USB. Вони кріпляться магнітом до кронштейну, а кронштейн – двостороннім скотчем до стіни чи стелі. Вмикається світильник, коли спрацьовує датчик руху, світить 30-60 секунд. Якщо рух припинився – вимикається, якщо рух є – світить далі.
Коштує такий світильник близько 500 гривень. Є чудовим рішенням для під'їзду, тамбуру біля вхідних дверей, у коридорах, санузлах.
Світильники з датчиком руху у квартирі
НАСОС ПРИ ВІДКЛЮЧЕННІ ВОДИ. Якщо зі світлом відключають і воду, то рішення теж є. Набираєте воду заздалегідь (у ванну або в окрему пластикову бочку), ставите 12-вольтовий насос (коштує 800-900 гривень), а до нього – акумулятор.
«При відключенні води перекриваєте вхід води в квартиру (щоб не поділитись водою з сусідами, бо на всіх не вистачить, запускаєте насос, він забирає воду з резервуару і закачує в труби, створює тиск в системі. І ви маєте воду по всій хаті: в усіх кранах, душі, бачку унітаза тощо», - пише Дмитро Земляний.
ЗАРЯДНА СТАНЦІЯ. Що стосується холодильника та інших побутових приладів – тут без зарядних станцій не обійтися. Вибір широкий: є більш дешеві зарядні станції FlashFish, є більш дорогі EcoFlow і Bluetti. Окрім того, що в них різні параметри потужності та ємності, є і важлива різниця.
FlashFish не може одночасно заряджатись і віддавати напругу. Його не можна використовувати як джерело безперебійного живлення, потрібно постійно перемикати: зарядився – витягли з розетки, підключили прилади, розрядився – відключили прилади, поставили на зарядку. По суті це просто величезний павербанк.
Ecoflow і Bluetti можна один раз під'єднати і забути. Коли світло є – вони заряджають себе і живлять прилади. Коли світла немає – віддають заряд на прилади. Переключати нічого не потрібно. Ціна питання: від 20 до 80 тисяч гривень. Від найбільшого Ecoflow Delta Pro може працювати вся квартира, але його ціна – близько 100 тисяч гривень.
СОНЯЧНИЙ ІНВЕРТОР. Якщо у вас власна квартира або дім і є можливість витратити кошти, то найзручнішим рішенням буде сонячний інвертор на 5 кВт + акумулятор 48V. Це не мобільне, як Ecoflow, але виходить дешевше й потужніше. Монтується стаціонарно, швидко заряджає батареї.
Потужність такого рішення і запас батарей обмежені тільки бюджетом. Початковий комплект на 5 кВт потужності та з батарею 5 кВт/г коштує від 90 тисяч гривень. Для приватних будинків є величезний бонус – можливість під'єднати до такого інвертора сонячні панелі.
Як ще можна пристосуватися до відсутності електропостачання, «Гривна» розповідала в публікації «Окупанти знеструмлюють Україну: як підготуватися до найгіршого сценарію».
Фото в тексті – зі сторінки Дмитра Земляного
Тэги: