Найімовірнішою причиною руйнування Каховської ГЕС став підрив росіянами підводного проходу всередині дамби до машинної зали станції. Про це йдеться у розслідуванні видання The New York Times з посиланням на експертів.
Інженери з України та США в коментарі виданню запевняють, що глибоко всередині дамби була «ахіллесова п’ята». Вони нагадують, що дамбу збудували за радянських часів, тому Москва мала всі її інженерні креслення і знала, де знаходиться вразливість, пише ЦЖР.
Численні докази, розглянуті The New York Times, від оригінальних інженерних планів до інтерв’ю з інженерами, які вивчають руйнування дамб, підтверджують: обвал дамби не був випадковим. Руйнування бетонного фундаменту навряд чи відбулося саме по собі.
На думку двох американських інженерів, враховуючи супутникові та сейсмічні дані про вибухи в цьому районі, найімовірнішою причиною обвалення став вибух заряду, розміщеного у коридорі для обслуговування або тунелі, який проходить крізь бетонне серце конструкції.
На скріншоті із сайту nytimes.com: схема Каховської ГЕС. Помаранчевим позначено бетонну основу дамби та технічний тунель
«Якщо ваша мета – знищити саму дамбу, знадобиться потужний вибух. Прохід є ідеальним місцем для розміщення цього вибухового заряду», – впевнений інженер-геотехнік Майкл Вест, директор компанії Wiss, Janney, Elstner.
Український інженер Ігор Стрілець, який раніше перебував на Каховській ГЕС декілька місяців, теж вважає єдиним поясненням руйнування бетонної основи греблі вибух у тунелі. За його словами, вибух знищив частину основи, після чого під тиском води зруйнувалися інші частини греблі, розташовані в районі місця вибуху.
Грегорі Бічер, член Національної інженерної академії США, професор Університету Меріленд, наголошує, що секцію дамби не потрібно подрібнювати – вистачить лише підірвати настільки, щоб її зруйнувала вода.
Він додав, що йому «важко зрозуміти, як щось інше, крім внутрішнього вибуху в проході, може пояснити пошкодження».
Також видання вказує, що о 2:35 та 2:54 ночі 6 червня сейсмічні датчики в Україні та Румунії зафіксували ознаки потужних вибухів. Очевидці в цьому районі чули потужні вибухи приблизно між 2:15 і 3:00 ночі. І незадовго до того, як дамба була зруйнована, супутники американської розвідки зафіксували інфрачервоні теплові сигнали, які також вказували на вибух.
Після руйнування першої частини дамби, сила води зруйнувала решту конструкції.
Коли цього тижня рівень води знизився, він опустився нижче верхньої межі бетонного фундаменту дамби. Секція, яка була пошкоджена, не була видна над лінією води – це вагомий доказ того, що фундамент зазнав структурних пошкоджень, вказують інженери.
Тэги: