«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 13: вулиця Джона Говарда

«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 13: вулиця Джона Говарда

Автор: Марина Поліщук 23 Вересня 2024 15:30

Чергова серія проєкту «Вулиці Херсона. Ідентифікація» розповідає про одну з вулиць Таврійського мікрорайону – імені Джона Говарда.

У жовтні минулого року в межах очищення від колоніальних та російських назв у Херсоні з’явилася вулиця імені відомого британського мецената Джона Говарда. Його іменем було перейменовано вулицю Некрасова.

Крім того, у березні 2024 року сквер поблизу будинку № 50 на проспекті Незалежності (колишній – Ушакова) теж отримав назву на честь Джона Говарда.

Вулиця Джона Говарда в Херсоні. Скриншот із сайту maps.visicom.ua

Джон Говард народився 2 вересня 1726 року в Лондоні, а помер 20 січня 1970 року в Херсоні. Своє життя британський юрист та філантроп присвятив покращенню умов утримання ув’язнених у європейських тюрмах. Крім того, він досліджував епідемічні інфекційні захворювання, хоча й не мав медичної освіти.

Портрет Джона Говарда написаний у 1788 році американським художником Матером Брауном. Фото: «Вікіпедія»

У Херсон Джон Говард приїхав у 1789 році саме з цією місією – вивчення смертності та хвороби у війську та в’язницях. Тоді на півдні саме тривала російсько-турецька війна, а крім того, лютувала епідемія тифу.

Говард зупинився в Херсоні – жив у двоповерховому будинку на Суворовській вулиці (нині – Європейська). Щоправда, цей будинок було знесено ще в минулому столітті. Меценат знайомився зі станом шпиталів та в'язниць у самому Херсоні, а також здійснив інспекторську поїздку в шпиталі Миколаєва та Очакова.

Будинок на Суворовській у Херсоні, де жив Джон Говард. Квартал, де він знаходився, пізніше було знесено. Фото: mycity.kherson.ua

Епідемія тифу не завадила діяльності Говарда – у той період його можна було зустріти серед хворих у в'язницях і серед тих, хто доживав останні дні в смердючих тифозних бараках. При цьому британець за власні кошти лікував хворих.

Зрештою філантроп і сам заразився на тиф і невдовзі помер. Джона Говарда, за його ж проханням, поховали на північній околиці Херсона – на хуторі його приятеля Дофіне (нині село Степанівка). На могилі встановили пам'ятник з написами: «Говард. Упокоївся 20 січня на 65 році від народження. Alios salvos fecit (з лат. – робив інших здоровими). Vixit propter alios (з лат. – жив для інших)». Через декілька років на надгробній плиті зробили сонячний годинник, як і просив перед смертю Говард.

Цей пам’ятник на місці поховання філантропа не зберігся – його розікрали вандали. Його відновили за кошти одеських та херсонських поміщиків у 1831 році, замовивши в Італії новий. На новій могильній плиті теж були написи: «1790», «Іван Говард», «Хто б не був ти, тут друг твій похований».

Надгробок на могилі Джона Говарда у Степанівці. Фото початку 2020-х років з «Вікіпедії»

У 1818 році було встановлено ще один пам’ятник Говарду у вигляді високого шпиля – на площі перед в’їздом до Херсона. Нині це проспект Незламності – центральна вулиця міста.

Пам’ятник Джону Говарду в Херсоні у різні століття. Фото: mycity.kherson.ua

Нагадаємо, у Херсонській громаді перейменовано 164 топоніми та один район обласного центру. Нові назви замінили старі – імперські та радянські, за допомогою яких продовжувалась ментальна окупація України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усі нові назви топонімів Херсона – в одному списку

Напередодні Дня міста Херсонська МВА запустила проєкт «Вулиці Херсона. Ідентифікація», який допоможе глибше пізнати український Херсон та дізнатися історію нових назв вулиць. Освітній серіал розповідає про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста. У проєкті взяли участь викладачі, науковці, краєзнавці, громадські діячі та інші лідери громадської думки.

Головна світлина: wikipedia.org
Відео: ХМВА 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів