Усі пляжі Одеси з 18 червня визнані непридатними не лише для купання, а й просто для відпочинку. Ідеться про суттєве погіршення стану води в морі та лимані. При цьому екологи кажуть, що найбрудніша вода з Каховського водосховища тільки починає потрапляти до Чорного моря.
«Пляжі Одеси визнані непридатними для купання у зв’язку з суттєвим погіршенням стану води у відкритих водоймах (море, лиман) і реальної небезпеки для здоров’я населення міста Одеси. Купання людей на пляжах міста Одеси ЗАБОРОНЕНО», – повідомила пресслужба міськради.
Таке рішення ухвалили на позачерговому засіданні Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій виконкому Одеської міськради 17 червня.
Зазначається, що були відібрані проби морської води на пляжах «Ланжерон», «Лузанівка», 10-та станція Великого Фонтану та «Аркадія». За даними Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, там знайшли виділені яйця та личинки гельмінтів людей і тварин (гострики, волосоголовці, собачі аскариди), а також ооцисти криптоспоридій.
Крім того, у відібраних пробах фіксують значне зниження солоності води, подекуди майже втричі.
Тож навіть відпочинок, просто лежачи на вологому піску, може бути небезпечним, адже брудна вода потрапляє і на нього.
Кілька днів тому на узбережжі Одеси почалося цвітіння води, спричинене бурхливим розмноженням синьо-зелених водоростей – ціанобактерій.
При цьому екологи кажуть, що найнебезпечніша вода з Каховського водосховища тільки починає потрапляти до Чорного моря.
«Найбрудніші змиви тільки починають приходити до нас та будуть приходити ще принаймні протягом місяця», – зазначає голова організації «Зелений лист», еколог Владислав Балінський.
Видання «Думська» розпитало фахівців, що буде відбуватися з Чорним морем у найближчому майбутньому та як це може вплинути на людей.
Так, гідробіолог Сергій Хуторной вважає, що в разі несприятливих погодних умов – у даному випадку це відсутність північних вітрів і штормової погоди, – а також різкого збільшення температури води, можливий масовий замор риби та інших мешканців моря.
«Якщо ми говоримо про рибу, то значна її частина вже пішла далі від берега, де солоність зберігається, незначна частина загинула, тому ми й не бачимо масових викидів до берега. Водночас винесена в море прісноводна риба обов'язково загине за подальшого осолоніння акваторії. Якщо говорити про ту саму мідію, то вона закриває стулки і доволі тривалий час може перебувати в такому стані, якщо за цей час вітри та течії не розженуть прісну воду, але якщо цього не станеться, то і вона почне гинути.
Те, що ми зараз спостерігаємо, це поки що вода з Дніпро-Бузького лиману, основна частина вод з Каховського водосховища до нас ще не дісталася. У будь-якому разі до нас уже надійшла достатня кількість органіки, біогенів та інших забруднювальних агентів, вони згодом осядуть на дно й під час штормів збурхуватимуться, завдаючи шкоди екосистемі», – каже він.
Заступник директора Інституту морської біології НАН України Михайло Сон настійно радить одеситам найближчими місяцями відмовитися від вживання риби та мідій, виловлених в Одеській затоці.
«Сьогодні ми фіксуємо підвищення загальної токсичності морської води, зокрема збільшення кількості аміаку. Це результат змиву в Дніпро вигрібних ям і тому подібного. Я не буду переводити це в можливі захворювання для людей, це справа мікробіологів. Однак сам факт говорить про те, що і риба, і тим паче такі природні фільтратори, як мідії, накопичують у собі ці речовини. Ті ж чорноморські бички стійкі до подібних ситуацій, але вживати їх у їжу поки що не варто. Про мідії я взагалі мовчу», – каже вчений.
При цьому всі експерти сходяться на думці, що підрив дамби Каховської ГЕС не стане для акваторії Одеської затоки «кінцем світу». Дійсно, флорі та фауні вже завдано серйозної шкоди, і найближчим часом вона збільшиться в масштабах, проте море досить швидко очиститься. Якщо не станеться нічого екстраординарного, уже наступного року природа максимально відновить свій природний стан.
Тэги: