Минулого століття, під час будівництва Каховської ГЕС та заповнення чаші водосховища, під воду потрапили багато цінних археологічних об’єктів різних періодів. Різке падіння рівня води після підриву російськими окупантами дамби гідроелектростанції, розмивання берегів і затоплення територій нижче за течією Дніпра спричинило критичну ситуацію з охороною археологічної спадщини на півдні України.
Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики і додає, що сьогодні в Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській та Одеській областях активізувалися копачі-грабіжники, які визбирують цінні предмети за допомогою металодетекторів.
Які археологічні цінності можуть зберігатися на дні водосховища, виданню 24tv.ua розповів історик Кирило Галушко.
«Ми маємо справу з кількома Запорізькими січами. Ми маємо справу з культурним шаром, який сягає часів Середньовіччя та Античності. Ми маємо справу з поселеннями 18-19 століття», – наголосив він і додав, що для археологів це безперечний клондайк.
Проте безпекова ситуація не дозволяє наразі офіційно проводити дослідницькі роботи, адже береги та землю Каховського водосховища рясно замінували окупанти. Так само складно захистити цю місцевість і від чорних археологів.
Тим часом жителі населених пунктів, розташованих на берегах рукотворного моря, викладають у соцмережах фото знахідок, зібраних на дні висохлого моря.
Знахідки із дна висохлого Каховського водосховища. Фото: Думська
Знахідки із дна висохлого Каховського водосховища. Фото: Олександр Павлов
Тож Мінкультури звернулося до керівників областей, які постраждали від цієї ситуації, а також до МВС та правоохоронних органів з метою ефективної боротьби з розкраданням археологічних знахідок.
«Задля моніторингу, фіксації пошкоджень та інших невідкладних робіт об’єднають зусилля науковці-археологи, музейники та правоохоронці. Відповідну дорожню карту фахівці Міністерства обговорили з Інститутом археології НАН України та іншими партнерами, а також з Національним заповідником «Хортиця», – ідеться в повідомленні Мінкультури.
І поки влада думає, як боротися з чорними археологами, свідомі громадяни поповнюють музейні фонди знайденими раритетами, які викинуло водою після катастрофи на ГЕС.
Так, днями переселенці з Херсона, рятуючи на одеському пляжі прісноводних черепах, раптом помітили незвичну посудину, що наближалася до пляжу. Виловивши її з води, Юрій Пословський, історик за фахом, зрозумів, що це візантійська амфора, повідомляє Херсонський обласний краєзнавчий музей в соцмережі.
«Родина прийняла рішення передати її до музею. Згадавши про пограбований краєзнавчий музей у рідному місті, вони вирішили подарувати артефакт Херсону. Сьогодні амфора перевезена до місця призначення і згодом займе гідне місце в експозиції. Ми щиро вдячні Юрію Пословському і його родині!» – зазначається в дописі.
Родина Пословських зі знайденою амфорою, Одеса, червень-2023
Юрій Пословський передає амфору співробітниці Херсонського краєзнавчого музею. Одеса, червень-2023
Директорка Херсонського краєзнавчого музею приймає амфору. Усі фото зі сторінки музею у Facebook
Важка глиняна амфора не потонула завдяки земляній пробці, що утворилася в горловині посудини.
«Можемо тільки здогадуватися, була вона вимита з підтопленої прибережної зони чи з потонулого корабля. У будь-якому випадку щедра південна земля поділилася з херсонцями своїми скарбами!» – радіють подарунку співробітники музею.
Тэги: