В Одесі влада ніяк не може вирішити долю пам’ятника Катерині ІІ

В Одесі влада ніяк не може вирішити долю пам’ятника Катерині ІІ

Автор: Марина Поліщук 23 Октября 2022 11:45

В Одесі тривають баталії навколо монумента «Засновникам міста», або, як його називають, пам’ятника Катерині ІІ. Частина населення вимагає його демонтувати в рамках дерусифікації, бо не може в українському місті бути пам’ятник російській імператриці.

До речі, Херсону після деокупації теж треба буде вирішувати подібні питання – зокрема, щодо пам’ятника Григорію Потьомкіну або, наприклад, щодо назви Катерининського собору.

Довідка. «Засновникам Одеси» — пам'ятник Катерині II та її сподвижникам: Хосе де Рібасу, Францу де Воллану, Григорію Потьомкіну та Платону Зубову. Розташований в Одесі на Катерининській площі. Споруджений 1900 року. Демонтований у 1920 році, відновлений у 2007 році.

Люди – за, влада – проти

20 квітня цього року низка громадських організацій Одеси та області направили до ОВА листа з проханням щодо сприяння демонтажу пам'ятника «Засновникам міста». Тоді відповіді вони не отримали, а у червні громадські діячі повторно звернулися до ОВА й міського голови Одеси Геннадія Труханова.

«Ця скульптура навіть не є історичною пам'яткою та немає жодної цінності тому, що відлита була у 2007 році. Саме тоді міська рада вирішила встановити цей пам'ятник»,стверджують автори листа.

На початку літа цього року на офіційному сайті Президента України з'явилася петиція, авторка якої звернулася з проханням демонтувати пам’ятник Катерині в Одесі, адже та прославилася знищенням Запорізької Січі та поневоленням українців. Пізніше була ще одна подібна петиція – обидні набрали необхідні для розгляду 25 тисяч голосі.

Глава держави у відповідь на це зазначив, що пам'ятник Катерині ІІ встановили відповідно до рішення Одеської міської ради — саме тому він і звернувся до міськради з проханням розглянути пропозиції підписантів петицій. Розглядати питання пам'ятника мала історико-топонімічна комісія міськради.

Водночас мер Одеси Геннадій Труханов заявив, що виступає проти знесення монумента. Про це стало відомо з його інтерв'ю італійському виданню Corriere della Sera.

«Я проти знесення статуй. Навіть якщо ми руйнуємо пам’ятники, історія не змінюється. Знаю, що зібрано петицію з 25 тисячами підписів, але я чекаю. З такою логікою мені також прибрати пам’ятник Пушкіну чи Гагаріну? Це не має сенсу», — заявив Труханов.

28 вересня Одеська міськрада не підтримала пропозицію про демонтаж монумента «Засновникам Одеси» та перенесення його до Одеського історико-краєзнавчого музею. Голосів проти не було, проте значна кількість депутатів утрималися, зокрема й мер Геннадій Труханов.

Водночас на вебпорталі «Соціально активний громадянин» запустили електронне опитування щодо вирішення долі пам’ятника «Засновникам Одеси». Воно тривало з 20 вересня до 20 жовтня. 

Як повідомляє міськрада, жителі Одеси відповідали на запитання: «Як має бути вирішена доля пам’ятника «Засновникам Одеси», розташованого на Катерининській площі у м. Одеса?» Пропонувалося 7 варіантів відповідей.

У результаті 3914 одеситів, або 50,2%, обрали варіант повного демонтажу пам’ятника. Проте 2816 респондентів висловилися за збереження його на своєму місці з доповненням історичною інформацією щодо діяльності імператриці. Ще 650 громадян обрали варіант залишення пам’ятника на своєму місці без змін, а 329 - його перенесення до спеціального меморіального парку чи музею. Усього проголосували 7796 одеситів.

Остаточне рішення щодо долі пам’ятника «Засновникам Одеси» все одно прийматиме міськрада.


Поки влада вагається, одесити показують своє ставлення до пам’ятника

Що кажуть у Мінкультури

За даними Міністерства культури та інформаційної політики, рішення щодо демонтажу пам'яток, пов’язаних із російською історією та культурою, повинні враховувати висновки науковців та незалежних експертів щодо історичної, мистецької цінності таких об’єктів, їхньої унікальності та доцільності використання як «маркера» російських імперських претензій.

Демонтаж монументів, що не мають статус об’єкта культурної спадщини вирішуються власником такого об’єкта. Єдиною засторогою щодо відповідних рішень є врахування думки громади, економічна доцільність та можлива культурна цінність об'єкта.

За даними Мінкультури, найбільш цивілізованим підходом до поводження з пам'ятниками є їхнє переміщення.

Думки політиків та істориків

Радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк заявив, що пам’ятника російській імператриці Катерині ІІ в Одесі скоро не буде.

«Пам’ятник Катерині ІІ в Одесі зникне достатньо швидко. Мені видається, що в Одесі все роблять правильно, що сьогодні там набагато більше проукраїнськості, ніж було до початку цієї війни», - зазначив Подоляк.

Бо зрозуміло, акцентував радник Офісу ОП, що «коли тебе бомбардують, починаєш більш свідомо ставитися до того, що відбувається довкола».

Доктор історичних наук, професор Одеського Національного університету І.І. Мечникова Тарас Гончарук каже, що оригінальний пам’ятник Катерині існував в Одесі з 1900 року по 1922 рік, потім був знесений більшовиками. Сучасний пам’ятник було створено у 2007 році за сприяння колишнього мера Одеси Едуарда Гурвіца.

«Вони поставили цей пам’ятник як маркер Новоросії. ... Я думаю, що вони будуть за нього чіплятися до кінця. Давайте ми будемо знати, що цей пам’ятник – пам’ятник злочинцю, вбивці свого чоловіка. Людині, яка знищила українську державність, людині, яка наприкінці 18 століття зробила з українців рабів», - сказав Гончарук.

«Від самого початку, коли лише почалися розмови, що його [монумент] хочуть там встановити, я завжди говорив, що це небезпечно, не потрібно і не доречно, що на той момент було зрозуміло, що це певний маркер "руського миру". Це було одним з перших дзвіночків - передвісником цих подій, що ми зараз переживаємо», – каже директор Південної регіональної філії Українського інституту національної пам'яті Сергій Гуцалюк.

А радник Одеського міського голови Микола Вікнянський взагалі зазначає, що Катерину ІІ не можна вважати засновницею Одеси.

«З Катериною пов’язане тільки те, що в період її правління було прийняте рішення про заснування порту. І це відображено в номінаційному досьє. Місто існувало тут і раніше, але це було невелике, дуже традиційне поселення, яке почало рости після заснування порту», - каже Вікнянський.

Так не хочеться їхати...

Одесити не були б одеситами, якби не відреагували на цю ситуацію навколо пам’ятника Катерині ІІ з притаманним їм почуттям гумору.

Як пише сайт «Думская», доля пам'ятника Катерині II залишається сьогодні найгарячішою темою для обговорення в Одесі. Однак питання, куди їй їхати чи залишитися, чомусь ще не вирішене. Художник «Думської» Олександр Бронзов бачить ситуацію так:

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів