30 січня Кабмін схвалив і передав до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію. У ньому йдеться про цілий ряд змін, які запропонували в Міноборони України.
Серед основних змін – визначення чіткого терміну служби під час воєнного стану, звільнення людей з інвалідністю від служби, можливість щорічної відпустки та додаткових відпусток для звільнених з полону, які вирішили продовжити службу, тощо. Усі коментарі та зауваження враховані спільно з Генштабом, урядом і народними депутатами, зазначили в Міноборони.
«Цей законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних», - повідомляє Міноборони.
Отже, законопроєкт № 10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» передбачає такі основні зміни, запропоновані Міноборони:
1. Визначається чіткий термін служби на період воєнного стану.
2. Люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби.
3. Добровольці по мобілізації мають відстрочку на 2 місяці для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації.
4. Щорічна основна відпустка під час дії воєнного стану протягом календарного року може надаватися частинами – не менше 15 календарних днів.
5. Військовослужбовці, звільнені з полону, отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу.
6. Людині не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або в ЦНАП. Електронний кабінет буде створений на базі реєстру військовозобов’язаних «Оберіг».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Закон про Єдиний реєстр військовозобов’язаних ухвалено: що про нього треба знати
7. Можна переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК. Після переїзду потрібно буде стати на облік за новою адресою.
8. Після мобілізації всі громадяни проходять обов'язкову військову підготовку 2-3 місяці. Людина не може бути відправлена одразу на фронт після мобілізації.
9. Строкова служба скасовується. Замість неї запроваджується базова військова підготовка. Людина віком 18-24 років самостійно обирає, коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займає максимум 5 місяців, при цьому за людиною зберігається її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.
ПРО ГРОШОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Щонайменше 20 тис. гривень за місяць без врахування додаткової винагороди. Додаткова винагорода на період дії воєнного стану – від 30 до 100 тис. гривень.
ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК
- Обліковуються всі громадяни;
- виключається право на відстрочку від призову у державних службовців;
- працівники БЕБ, ДБР, Державної виконавчої служби, працівники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони та патронатної служби більше не матимуть відстрочки;
- державні службовці бронюються як всі. Категорія «Б» та «В» – 50% від військовозобов’язаних в певному органі;
- голови міських та селищних рад, територіальних громад мають бронь. Військовозобов’язані, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування, – 50% від військовозобов’язаних.
ПРО ІНШІ НОРМИ
Зміна призовного віку з 27 на 25 років.
Правоохоронці можуть затримувати чоловіків, які ухиляються від мобілізації, і доставляти їх в ТЦК.
Людей, які перебувають у запасі, можуть залучати до робіт оборонного характеру.
Керівники лікарень будуть повідомляти в ТЦК про перебування на стаціонарі осіб 18-25 років протягом трьох днів від дня їхнього надходження.
Засуджені на умовний термін можуть мобілізуватися за бажанням.
Придатні жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають постановці на військовий облік.
Жінки на військовому обліку можуть бути залучені для оборонних робіт у воєнний час добровільно.
ПРО ПОВІСТКИ ТА УХИЛЯНТІВ
Громадяни зобов'язані зареєструвати електронний кабінет призовника, куди надсилатимуть повістки.
«Повістка про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки може бути направлена громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста», – зазначено в законопроєкті.
Днем вручення повістки вважається день отримання ТЦК повідомлення про доставку такої повістки до електронного кабінету призовника. Якщо вона з'явилася в електронному кабінеті пізніше 17:00, така повістка вважається врученою в робочий день, наступний за днем її відправлення.
При цьому не виключаються й паперові повістки, їх мають вручати як і раніше – під розпис.
З'явитися до ТЦК треба або в термін, зазначений у повістці, або протягом 60 днів від початку проведення мобілізації, щоб уточнити свої дані через ЦНАП, або електронний кабінет призовника, або в ТЦК.
У період мобілізації всі громадяни віком від 18 до 60 років, які перебувають на обліку (або зняті з нього), повинні мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його на вимогу представників ТЦК, ДПСУ та поліцейських.
Для виїзду за кордон усім особам чоловічої статі 18-60 років (хто входить до дозволених категорій) необхідно додатково пред'являти військовий квиток з відміткою про зняття з обліку.
ТЦК може звернутися до суду, щоб накласти на військовозобов'язаного (ухилянта) такі обмеження:
- накладення арешту на банківські рахунки та цінності у банках,
- обмеження на виїзд за кордон,
- обмеження прав на керування транспортним засобом.
Обмеження вводяться на термін виконання призовником вимог ТЦК.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині оголошено вирок ухилянту від мобілізації
Тэги: