Закон про Єдиний реєстр військовозобов’язаних ухвалено: що про нього треба знати

Закон про Єдиний реєстр військовозобов’язаних ухвалено: що про нього треба знати

Автор: Марина Поліщук 17 Січня 2024 11:35

16 січня Верховна Рада ухвалила закон, який має важливе значення для всіх військовозобов’язаних українців. Це закон № 10062 про створення єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних та автоматичного отримання статусу учасника бойових дій (УБД). Що означає ухвалення цього закону? Чи зникнуть з вулиць населених пунктів співробітники ТЦК? Про ці та інші важливі питання – далі в матеріалі.

ЩО ТАКЕ ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЄСТР ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ 

Закон передбачає створення Єдиного державного електронного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Реєстр має назву «Оберіг». Його історія почалася у 2017 році, формально його запустили в березні 2023 року, але на повну він досі не запрацював.

Зараз у базі даних реєстру містяться персональні дані про всіх військовозобов'язаних українців віком від 18 до 60 років.

З ЯКИХ ДЖЕРЕЛ НАПОВНЮЄТЬСЯ РЕЄСТР

Реєстр наповнюється даними з різних державних реєстрів, а також інформацією, зібраною працівниками ТЦК та СП. Зокрема, дані для Єдиного реєстру збирають від Міністерства фінансів, МВС, Міністерства освіти і науки, Державної судової адміністрації, Пенсійного фонду, МОЗ, Міністерства соціальної політики, ЦВК, Державної прикордонної служб та інших відомств.

Завдяки автоматичному передаванню даних з інших електронних реєстрів в «Оберіг» потрапляє, зокрема, така інформація:

- ПІБ фізособи, її місце проживання, дата народження, сімейний стан (відомості про членів сім'ї), місце роботи, відомості про освіту, реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- відомості про стан здоров'я, про судимість;

- службові дані про проходження служби, участь в бойових діях, військове звання, військову спеціальність, ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я тощо.

ХТО МАТИМЕ ДОСТУП ДО РЕЄСТРУ

База державного реєстру належить Міністерству оборони України, а розпорядником є Генеральний штаб ЗСУ.

Доступ до реєстру матимуть Міноборони, СБУ, органи розвідки, оперативні командування, а також ТЦК в регіонах.

СПРОСТИТИ ОТРИМАННЯ СТАТУСУ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ

Одна з функцій Єдиного реєстру військовослужбовців – спростити та цифровізувати статус учасника бойових дій. Тривалий час процедура була дуже бюрократичною. Тепер це має відбуватися в електронному форматі. Інформація про людей, які мають право на отримання статусу УБД, зберігатиметься в окремому програмному модулі реєстру. Родичі або сам військовослужбовець зможуть подати необхідні документи онлайн.

Військовий набуватиме статусу УБД автоматично, коли сформується витяг з реєстру з унікальним електронним ідентифікатором (наприклад, QR-код, штрих-код, цифровий код). Також можна буде онлайн встановити статус людини з інвалідністю через війну.

КОЛИ ЗАКОН НАБУДЕ ЧИННОСТІ

Ухвалений парламентом законопроєкт № 10062 набирає чинності від дня, наступного за днем його опублікування.

ЩО КАЖУТЬ В МІНОБОРОНИ

У Міністерстві оборони підкреслюють, що закон № 10062 є «критично важливим для обороноздатності України». Там зазначили, що реалізація його положень сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також нарешті переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат. 

«Міністерство оборони та Генеральний штаб підтримують законопроект», - наголосили в Міноборони. 

СПІРНИЙ МОМЕНТ

Одним із спірних аспектів закону є норма про можливість використання закордонних хмарних сховищ для зберігання і обробки даних із реєстрів Міноборони. Під час підготовки законопроєкту до другого читання депутати внесли правку про можливість використання хмарних технологій країн НАТО, пише tsn.ua.

За словами Романа Костенка – секретаря комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, ветерана АТО й учасника повномасштабної війни – не можна розміщувати таємну інформацію на серверах за кордоном, тим паче системи бойового управління під час війни.

На його думку, це може призвести до катастрофічних наслідків для України, які потім буде неможливо виправити.

У Міноборони запевняють, що розміщення електронних систем у військових хмарних сховищах країн НАТО нібито має допомогти Україні, зокрема, завдяки розширенню доступу до розвідданих союзників, посиленню захисту інформації від кібератак.

РЕЙДИ ТЦК ЗНИКНУТЬ ІЗ ВУЛИЦЬ?

Єгор Чернєв, нардеп і заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, стверджує, що закон дасть ТЦК ще один інструмент, який має допомогти уточнювати дані військовозобов'язаних. Про це він висловився в ефірі телемарафону, пише 24tv.ua.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новий скандал в Одесі: посеред вулиці співробітники ТЦК заштовхали перехожого у швидку, яку купили волонтери

«Це щоб прибрати ТЦК з вулиць, щоб вони не хапали людей. Бо це (такі дії ТЦК, – ред.) відбувається якраз задля того, щоб привести людину в ТЦК і уточнити її дані. Чесно кажучи, абсолютна нісенітниця, бо це можна робити в цифровому вигляді і не ганьбити ТЦК, які зараз хапають людей на вулиці», – зазначив депутат.

У парламенті сподіваються, що після того, як закон набере сили, ТЦК вже не виловлюватимуть людей із вулиць.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів