У Херсоні учнів ПТУ поділили на своїх і не зовсім...

Автор: Дарина ЛАПІНА 01 Листопада 2021 19:17

Цього літа, перед початком навчального року, деякі заклади освіти Херсонщини накрила хвиля оптимізації, іншими словами – урізання бюджетного фінансування

Зокрема оптимізувати взялись галузь професійно-технічної освіти. Приміром, декілька ПТУ нинішній навчальний рік розпочали вже без першокурсників – Херсонський професійний ліцей харчової промисловості та Білозерське профтехучилище № 6, про що «Гривна» розповідала раніше. Заклади були просто змушені повернути документи абітурієнтам, адже не отримали держзамовлення. Все це відбувається на фоні постійної риторики влади всіх рівнів про те, що країна як ніколи потребує кваліфікованих фахівців робочих спеціальностей.

Болючу освітню тему нещодавно зачепили й на засіданні виконкому Херсонської міської ради. 19 жовтня виконком затвердив мережу груп закладів професійної (професійно-технічної) освіти Херсонської ТГ на 2021– 2022 навчальний рік. Рішення прийняли задля забезпечення належних умов функціонування та розвитку училищ – тобто фінансування.

Виділення з міського бюджету грошей для ПТУ й спровокувало дискусію під час засідання, яка зводилась до того, що дітей навчати потрібно, робочі спеціальності важливі, але грошей немає.

«Питання професійної освіти – проблемне. На сьогодні ми фінансуємо зарплату вчителям, утримуємо учнів у деякій мірі, а майно (ПТУ. – Прим. авт.) – на балансі в облдержадміністрації, що створює незручності», – розпочав в. о. заступника мера Херсона Сергій Циганок. За його словами, ще в 2018 році міськдепартамент економіки відправив лист до Херсонської облдержадміністрації з проханням звернути увагу на «проблему», яка, на думку чиновників, полягає в тому, що в херсонських профучилищах навчаються багато дітей із інших громад. «А оплачуємо утримання цих дітей ми з нашого міського бюджету», – підкреслив Сергій Васильович. Згідно з нещодавніми підрахунками міського управління освіти, 50% учнів ПТУ Херсона – діти з інших територіальних громад, інші 50% – з херсонською пропискою.

Пан Циганок також розповів про шляхи вирішення вищезгаданої «проблеми»: «Ми не кажемо, що ми не прийматимемо дітей із інших громад. Ми зробили аналіз із управлінням освіти: скільки дітей і з яких ТГ навчаються в Херсоні. Направимо в ці громади листи, щоб вони змогли оплатити наші витрати, які Херсонська ТГ несе на утримання зазначених учнів. Практики судової з цього питання немає, законодавством воно також не врегульовано, тому будемо напрацьовувати практику…»

До речі, на вищезгаданий лист, датований 2018-м роком, у якому міська влада вперше звернула увагу на необхідність перерозподілу фінансування ПТУ, в облдержадміністрації, за словами Сергія Циганка, так і не відповіли. Та тепер, за його словами, тему активно обговорюють із представниками обласної ради. «Ми готові деякі профтехучилища забрати до міського управління освіти, щоб повністю їх утримувати й бути балансоутримувачем майна. Зараз ці перемовини йдуть», – зазначив заммера.

Руба поставлене питання – навчатимемо дітей із херсонською пропискою, а учням херсонських ПТУ з районів хай грошима допомагають їхні громади – деякі з присутніх не зрозуміли. Неважливо, звідки діти, вони – трудовий фонд, який може залишитися працювати (та сплачувати податки) в Херсоні, зазначили на засіданні, нагадавши, що далеко не всі з присутніх отримали освіту в Херсоні, але ж працюють саме тут. А от член виконкому Анатолій Хоменко запропонував, щоб департамент економіки вирахував хоча б до 2025 року, які спеціальності будуть потрібні Херсону, в яких фахівцях зацікавлений місцевий бізнес. І тоді неважливо, звідки приїдуть діти, хоч і з інших областей, щоб тільки залишились і в Херсоні працювали. «Нужно отработать с бизнесом, какие ему нужны специальности. А то ни сварщиков нет, никого! Куда они деваются после ПТУ?» – дивувався Хоменко.

На це Сергій Циганок заявив, що вже створена робоча група з депутатів міськради, які є бізнесменами, вони займаються цим питанням. І проаналізувавши, які ж саме спеціальності будуть потрібні Херсону в найближчі роки, міськрада й звертатиметься до облради з проханням віддати їй у повне утримання ті ПТУ, які готують саме ці необхідні місту кадри.

Наприкінці засідання присутні згадали про Білозерське профтехучилище № 6, яке залишилось без першокурсників. Один із членів виконкому запитав: «Я правильно розумію, в цьому ПТУ всього 4 групи та менше 100 учнів?». «На сьогодні так, – відповів Сергій Циганок. – Ліквідація ПТУ – це не компетенція Херсонської міської ради. Якщо облрада прийме відповідне рішення про закриття ПТУ – вони мають право. А оскільки вони (училище. – Прим. авт.) зараз існують, то, відповідно до закону, ми повинні їх фінансувати, що ми й робимо». «Менш ніж 100 учнів, а колективу, напевне, приблизно 50 чоловік…» – невдоволено прокоментував член виконкому.

Відмітимо, що (станом на 21 жовтня) на сайті Білозерського профтехучилища в розділі «педагогічний колектив» є 18 співробітників – це директор, його заступник, методист, керівник фізвиховання, соцпедагог, бібліотекар, 4 викладачі та 8 майстрів виробничого навчання. Проте, як розповідав «Суспільному» директор училища Олександр Кедровський, деяких викладачів вимушені були звільнити з роботи, інших перевели на посади обслуговуючого персоналу. Тому цілком можливо, що список на сайті училища сьогодні вже неактуальний, колектив може бути набагато менший. А щодо малої кількості дітей у групах, то їх могло б бути більше, якби обласне управління освіти дало б закладу регіональне замовлення на 2021–2022 навчальний рік. А так абітурієнтам, які подали документи до Білозерського училища та хотіли отримати спеціальності трактористів, слюсарів, зварювальників (необхідних Херсонщині), цього року просто повернули документи…

 До слова, попри всі намагання колективу зберегти Херсонський професійний ліцей харчової промисловості, держзамовлення він не отримав – і абітурієнтам також повернули документи. Цього року до ліцею збиралися вступити до 70 дітей. Його закриття, на думку педагогів, позбавить місто та область фахівців робочих спеціальностей, а альтернативи для молоді немає, адже не в усіх є можливість навчатися у вищих навчальних закладах.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів