«Той район точно був заражений». Усе про можливий спалах сибірки на Херсонщині
Ілюстративне фото

«Той район точно був заражений». Усе про можливий спалах сибірки на Херсонщині

Автор: Марина Поліщук 16 Червня 2023 11:50

Сьогодні з’являється багато інформації про ймовірність спалаху інфекційних захворювань на півдні України як одного з наслідків катастрофи на Каховській ГЕС. Серед загроз називають і сибірку (сибірську виразку). Мертві тварини у воді та, можливо, підмиті скотомогильники можуть стати причиною поширення інфекції.  Наскільки реальною є ця небезпека, які шляхи передачі сибірки та як запобігти зараженню?

ЧИ ЗАТОПЛЕНІ СКОТОМОГИЛЬНИКИ?

В Україні є чимало захоронень сільськогосподарської худоби, яка загинула від сибірки. Є такі скотомогильники й на території Херсонської та Миколаївської областей, і деякі з них потенційно знаходяться в зоні затоплення.

Довідка. За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, станом на 2018 рік по всій території країни налічувалося понад 13,5 тисячі осередків виникнення сибірки. Це переважно колишні скотомогильники в сільській місцевості. Експерти нарікають, що не всі з них останніми роками підтримувалися в належному стані.

Найбільшої тривоги сьогодні викликають два скотомогильники на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонщини – на території сіл Олешківської громади Козачі Лагері та Підстепне.   

«Існує загроза затоплення двох сибіркових поховань, що може призвести до ускладнення епідемічної та епізоотичної ситуації (лівий берег: с. Козачі Лагері, с. Підстепне Олешківського району)»,повідомила пресслужба Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області.

При цьому наразі достеменно не відомо, чи були затоплені ці скотомогильники. Самі ж населені пункти таки потрапили в зону великої води, але станом на 14 червня вона подекуди вже зійшла. Зокрема, у Підстепному – за словами міського голови Олешків Євгена Рищука, у село навіть повернулися окупанти.

Є ще одне потенційно небезпечне місце – скотомогильник між селами Дніпряни й Корсунка Новокаховської громади. У 50-70-х роках минулого століття тут закопували худобу з сибірською виразкою, розповіла виданню ВВС Україна Таїсія Козак, екологиня з Нової Каховки, яка багато років працює у сфері природозахисту та очолює місцеву екологічну організацію «Мама-86».

За її словами, ця територія була повністю під водою.

«Той район точно був заражений. Там і раніше постійно проводили моніторинг, брали проби ґрунту, але ж копали неглибоко. Зараз вода може розмити все. Значить, спори сибірської виразки можуть потрапити до Дніпра й Чорного моря», – каже експертка.

Отже, загроза справді існує. І це головне, про що треба пам’ятати та бути обережними.


Під час затоплення жителі Херсонщини рятували домашню худобу, червень-2023. Фото: «Суспільне»

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО СИБІРКУ

Сибірка (антракс, сибірська виразка) – це небезпечне інфекційне захворювання всіх видів сільськогосподарських, домашніх і диких тварин, а також людей.

МОЗ, Центр охорони громадського здоров’я, Держпродспоживслужба та інші державні інституції дають чимало інформації про це захворювання. Перечитавши купу джерел, робимо основні висновки.

!!! Сибірка не передається від людини до людини. Основним джерелом інфекції є хвора тварина.

Найбільш сприйнятливі до сибірки:

- корови,
- кози,
- вівці,
- коні,
- віслюки,
- травоїдні дикі тварини.

Менш сприйнятливі – свині.

!!! Сибірка легко поширюється та володіє високою смертністю.

Людина може заразитися такими шляхами:

- внаслідок проникнення збудника через пошкоджену шкіру (подряпини, садна, дрібні порізи) або слизові оболонки під час догляду за хворими тваринами, обробки туш і поховання трупів загиблих тварин;

- внаслідок контакту з різними видами сировини, отриманої від хворих тварин, уживання в їжу м’яса хворих тварин;

- через укуси комах (мухи, комарі, ґедзі);

- через предмети або ґрунт, які заражені збудником інфекції.

!!! Спори сибірки можуть зберігатися до 100 років, саме тому МОЗ вважає скотомогильники епідеміологічно небезпечними.

Існує три форми сибірки: шкірна, легенева, кишкова.

Найлегша – шкірна форма, коли на тілі з’являється виразка, що дуже швидко чорніє, нагадуючи кольором антрацит, звідки й назва хвороби.

Друга – легенева форма, нагадує важку пневмонію.

Третя – кишкова форма, коли за кілька днів іде зараження крові в усьому організмі, що може призвести до летального наслідку.

!!! Зараження крові (сепсис) може розвинутися внаслідок будь-якого способу зараження.

Захворювання починається гостро: у перші години температура тіла різко підвищується до 38-40 °С і виникає слабкість.

Симптоми сибірки:

- сильний головний біль,
- висока температура,
- загальне нездужання,
- карбункул зі швидким наростанням набряку та свербіж (шкірна форма),
- сильні колючі болі у грудях (легенева форма),
- задуха (легенева форма),
- діарея з домішками крові (кишкова форма),
- ріжучі болі в животі (кишкова форма),
- блювота з домішками крові (кишкова форми).

!!! За найменшої підозри на сибірку негайно зверніться до лікаря!


Під час затоплення жителі Херсонщини рятували домашню худобу, червень-2023. Фото: Facebook/Володимир Літвінов

ЯК ДІЯТИ НАСЕЛЕННЮ

Сьогодні спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області та держустанов ветеринарної медицини здійснюють моніторинг по виявленню трупів тварин, побічних продуктів тваринного походження, зокрема, у місцях затоплення.

На території Херсонської громади збирати загиблих тварин готове КП «Гарантія» – за повідомленням начальника ХМВА Романа Мрочка, працівники підприємства забезпечені засобами захисту, а також визначені відповідні місця для спалювання.

Серед основних заходів профілактики сибірки серед тварин є їхнє щеплення. На Херсонщині вакцина є в достатній кількості, стверджує Держпродспоживслужба.

Оскільки інфікування людини можливе через безпосередній контакт із зараженими живими тваринами або їхніми трупами, то населенню дуже рекомендують:

- не чіпати та не ховати загиблих тварин;
- не знімати хутро загиблих тварин;
- негайно повідомляти фахівцям ветеринарної медицини в разі виявлення нетипової поведінки тварин або в разі виявлення безпідставної агресії;
- місця, де знаходились хворі й підозрілі на захворювання тварини, підлягають дезінфекції;
- якщо є підозра на захворюваність свійської тварини чи птиці – не споживати молоко, м’ясо та яйця.

Держпродспоживслужба Херсонщини просить жителів області у разі виявлення у воді трупів тварин, які могли потрапити з окупованої території лівого берега Херсонської області, звертатися за телефоном (097) 68-11-289.

Важливо! Якщо ви побачили в акваторії річки або на березі загиблих тварин (велику рогату худобу, дрібну рогату худобу, коней), не намагайтеся самостійно їх прибрати! Звертайтеся до фахівців за вказаним телефоном.

Крім того:

- не виганяйте на пасовища, особливо в місця підтоплень, нещепленої проти сибірки худоби;

- не здійснюйте заготівлю сіна для тварин у місцях підтоплень.

Віримо в краще, але маємо бути готовими до всього. Бережіть себе!

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів