Судді Гааги видали ордер на арешт Путіна: що це означає

Судді Гааги видали ордер на арешт Путіна: що це означає
Автор: Марина Поліщук 18 Мар. 2023 10:30

17 березня Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора Путіна, якого підозрюють у скоєнні воєнних злочинів в Україні. Ідеться про депортацію українських дітей, зокрема і з окупованих територій Херсонщини. Як повідомляє пресслужба МКС, також видано ордер на арешт так званого дитячого омбудсмена Росії Марії Львової-Бєлової, пише NV.

У МКС заявили, що Путін і Бєлова, «імовірно, несуть відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України на територію Росії» з 24 лютого 2022 року.

«Є підстави вважати, що пан Путін несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезгадані злочини, за вчинення діянь безпосередньо, разом з іншими особами та/або через інших осіб… і за нездатність належним чином контролювати цивільних і військових підлеглих, які вчинили ці діяння», — сказано в повідомленні.

Реакція в Україні

У вечірньому зверненні 17 березня президент Володимир Зеленський наголосив, що рішення МКС — історичне, і з нього розпочнеться історична відповідальність. Він зазначив, що провести злочинну операцію з депортації тисяч українських дітей в Росію було б неможливо без наказу найвищого керівництва держави-терориста.

«Розділяти дітей із сімʼями, позбавляти їх будь-якої можливості зв’язатися з рідними, ховати дітей на російській території, розпорошувати по віддалених регіонах — усе це очевидно російська державна політика, державні рішення, державне зло. Яке починається саме з першої посадової особи цієї держави», — сказав український президент.

Генеральний прокурор України Андрій Костін у Facebook наголосив, що тепер глава кремлівського режиму офіційно є підозрюваним у скоєнні міжнародного злочину — незаконного примусового переміщення українських дітей

«Це означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду. А світові лідери тричі думатимуть, перш ніж тиснути йому руку або сідати з ним за стіл переговорів. Світ отримав сигнал, що російський режим є злочинним і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності», — зазначив він.

Секретар РНБО України Олексій Данілов заявив, що після рішення МКС видати ордер на арешт Путіна візит Сі Цзіньпіна до Москви (запланований на 20-22 березня) стане непростим завданням для китайських дипломатів.

«Щодо оголошеного візиту лідера Китайської Народної Республіки до Москви: я думаю, що для Китаю зараз буде досить непроста ситуація. Непроста ситуація — це (зустрітися — ред.) з людиною, яку підозрює Міжнародний кримінальний суд у кримінальному злочині щодо українських дітей», — заявив Данілов в ефірі телемарафону.

При цьому він зазначив, що завдання для китайських дипломатів буде непростим, «хоча Китай і не є учасником Римського статуту МКС».

5 конкретних наслідків ордеру на арешт Путіна

Викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія», колишній заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов на своїй сторінці у Facebook розповів про 5 наслідків видання Міжнародним кримінальним судом ордеру на арешт президента РФ Володимира Путіна.

1. Путін позбавлений імунітету як голова держави.

Міжнародний кримінальний суд «декласував» Путіна, і тепер він не має імунітету від кримінального переслідування, який мають всі інші президенти країн.

2. Путін не зможе подорожувати більшістю країн світу.

123 держави є сторонами Римського статуту і зобов'язані заарештувати Путіна, якщо він з'явиться на їхній території. Це не тільки західні держави, але й багато держав, які традиційно були прихильними до Росії чи займали нейтральну позицію. Наприклад, незрозуміло як тепер Путін буде їздити на саміти БРІКС, адже й Бразилія, і Південна Африка мають його заарештувати та відправити в Гаагу.

3. Прокурор МКС зламав російський пропагандистський наратив про добровільний переїзд українців у Росію.

Скільки б російське телебачення не знімало сюжетів про радісних маріупольських дітей, які знайшли нові російські сім'ї, незалежна комісія ООН, а тепер і прокурор МКС вказали, що Росія насильно забирає дітей і переміщає їх на свою територію, що є воєнним злочином.

4. Захід не піде на «мирну угоду» зі злочинцем.

Росія все сподівається розхитати міжнародну коаліцію підтримки України, щоб західні партнери змусили нас змиритися з утратою території. І окремі голоси в західному світі вже починають вимагати піти на «перемовини» з Путіним і «припинити стріляти». Ордер МКС унеможливлює такий варіант. Не може бути мирної угоди з воєнним злочинцем.

5. Повернення Росії до цивілізованого світу можливе тільки після покарання за вчинені воєнні злочини.

Варіанти «швидкого» зняття санкцій і повернення до business as usual є дуже привабливими для тих, хто звик заробляти на торгівлі з Росією. Але «замести під килим» усі знущання над українцями заради швидкого відновлення гешефту тепер точно не вийде.

На фото: протестувальник з плакатом із зображенням обличчя російського диктатора Володимира Путіна у Парижі, 25 лютого 2023 р. Фото: Reuters/Johanna Geron

Приєднуйтеся до нас:

Чергове словоблуддя Сальдо. Зрадник заявив про побудову нового кварталу в Генічеську та відновлення роботи портів

Маестро знову на сцені, бо Герої – не вмирають. Пам’яті головного диригента Херсонської філармонії Юрія Керпатенка

«Будеш обслуговувати солдатів»: розповідь курсантки з Херсона, яку викрали й катували, щоб зняти в пропаганді

Битва за південь. Генштаб оприлюднив хронологію звільнення правобережної Херсонщини

Колаборанти Новоолександрівського ліцею Нижньосірогозької громади похизувалися «здобутками» на росТВ