8 років тому, у серпні 2016-го, на стадіоні «Кристал» у Херсоні розгорнули найбільший на той час прапор України у світі. Це – одна зі славетних сторінок життя херсонського стадіону, який переживав і сумні часи запустіння, і періоди розквіту. Нині «Кристал», як і все місто, – під цілодобовими обстрілами окупантів. Який вигляд має місце спортивної слави Херсонщини зараз?
РЕКОРДНИЙ ПРАПОР
Сьогодні, у День Державного Прапора, хочеться згадати саме ту подію, коли над «Кристалом» замайорів величезний жовто-блакитний стяг площею 2400 квадратних метрів. Відбулося це 28 серпня 2016 року перед фінальним матчем Всеукраїнського турніру з футболу «Крим – це Україна», повідомляла пресслужба ХОДА.
Величний прапор України тримали понад 200 людей, серед яких – футболісти, херсонські вболівальники та спортсмени.
Найбільший станом на 2016 рік прапор України на стадіоні «Кристал» у Херсоні. Фото: khoda.gov.ua
СУМНА РЕАЛЬНІСТЬ
Нині та щемлива подія – уже історія, як і всі інші події в місті, пов’язані зі стадіоном. Безперечно, усе ще буде: і відбудова після війни, і нові звершення та успіхи.
Але поки що – сумна реальність: «Кристал» понівечений російськими обстрілами, пошкоджені господарські споруди. Й основне, і запасне футбольні поля – у вирвах від мін і снарядів, покриття поля місцями вигоріло…
Який вигляд має стадіон у серпні 2024 року, показала Херсонська обласна асоціація футболу на своїй сторінці в соцмережі.
«Сучасне тренувальне футбольне поле МФК "Кристал" у Херсоні – місце, де колись вирувало спортивне життя. Тут тренувалися не тільки основна команда, яка готувалася до найважливіших матчів у будь-які пори року, а й вихованці ДЮСШ Херсон, команда U-19 і безліч дітей. Тут проходили численні турніри та товариські зустрічі.
На цьому полі залишилася частка кожного з нас. На відео бачимо сліди руйнувань – як мінімум 4 ворожі прильоти. Це відео – нагадування про те, через що проходить наше місто та наша країна», – ідеться в дописі.
62-РІЧНА ІСТОРІЯ СТАДІОНУ
Побудований на валах старої фортеці стадіон у різні часи пережив чимало: і авторалі, і масштабний концерт «Океану Ельзи», тут навіть був речовий ринок. І звісно, перемоги та поразки херсонських футболістів.
«Кристал» було збудовано в 1962 році, займався будівництвом трест «Херсонпромстрой». Причому перед тим як остаточно закріпилася сучасна назва, стадіон називався «Локомотивом». У путівнику «Херсон: вулиці пам’ятають» (1987 рік) зазначено, що він був розрахований на 25 тисяч місць.
Центральний вхід на стадіон «Локомотив» у Херсоні. 1960 роки. Автор: Білозеров С. М. Фото: фейсбук/«Старий Херсон»/Костянтин Сухенко
А це вже 1977 рік – центральний вхід на стадіон «Кристал». Фото: фейсбук/«Старий Херсон»/Володимир Волков
У 2017 році турнікети перед входом до стадіону були зрізані. Фото попередніх років: mixsport.pro
Цікаво, що в мережі – чимало фото найрізноманітніших заходів, які проводили в Херсоні на «Кристалі». Однак футбольних матчів серед них майже немає. Тобто стадіон на початку своєї історії був місцем зустрічі херсонців під час свят.
Наприклад, є знімки зі святкування 50-річчя жовтневої революції в 1967 році (фейсбук/«Старий Херсон»/Костянтин Сухенко):
Фото зі свята врожаю у 1973 році (фото: mycity.kherson.ua):
Знімки театралізованої вистави у 1978 році, вочевидь, до 200-ї річниці заснування Херсона (автор фото Леонтій Ольховський: фейсбук/«Старий Херсон»/Костянтин Сухенко):
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Червень, вересень чи 11 листопада: коли святкувати День міста в Херсоні – думки містян та краєзнавців
Або світлина з міського зльоту піонерських дружин у 1982 році (фото: mycity.kherson.ua):
А ось – аврородео в Херсоні на стадіоні «Кристал», 1985 рік (фото: mycity.kherson.ua):
І ще знімки зі святкування Дня міста в Херсоні, 7 червня 1987 рік (фото: mycity.kherson.ua):
За пів року до повномасштабного вторгнення РФ стадіон «Кристал» пережив значну реконструкцію. У межах президентської програми «Велике будівництво» на тренувальному полі влаштували штучне покриття, систему поверхневого водовідведення та встановили систему освітлення, повідомляла пресслужба ХОДА. Також до футбольного поля встановили пандус для доступу маломобільних верств населення.
Фото: khoda.gov.ua
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонський морський коледж: 190 років історії та повторне знищення будівлі окупантами (фото)
Головна світлина: фейсбук/МФК «Кристал» Херсон
Тэги: