Херсонський морський коледж: 190 років історії та повторне знищення будівлі окупантами (фото)

Херсонський морський коледж: 190 років історії та повторне знищення будівлі окупантами (фото)

Автор: Марина Поліщук 03 Липня 2024 18:15

У ніч на 2 липня російські окупанти завдали нищівного удару по будівлі Херсонського морського фахового коледжу ХДМА – споруда перетворилася на руїни та згарище. У 1942 році гітлерівські окупанти при відступі повністю зруйнували будівлю – її вдалося відбудувати лише через 11 років. Але у 2024-му це знову зробили вже путінські окупанти. Про історію навчального закладу, який цього року відзначає 190-ту річницю з дня заснування, – далі в матеріалі.

ПЕКЕЛЬНА НІЧ 2 ЛИПНЯ

Під час нічних ворожих ударів по Херсону в центрі міста виникло одразу декілька пожеж. Одна з них – у будівлі морського коледжу Державної морської академії по проспекту Незалежності (колишня назва – Ушакова). Ворог прямим влучанням зруйнував триповерховий головний корпус навчального закладу – там виникла масштабна пожежа.

За попередніми даними Херсонської обласної прокуратури, російські окупанти атакували центр міста з реактивної системи залпового вогню.

Восени минулого року «Гривна» розповідала, що через постійні прильоти в центральній частині міста та вібрації від вибухів будівля коледжу почала просідати. Усередині та зовні стіни споруди ще тоді покрилися глибокими щілинами.

Але 2 липня 2024-го російські окупанти таки знищили один із корпусів цього закладу передвищої освіти. Наслідки ворожих ударів по будівлі – на знімках:


Фото з фейсбук-сторінок поліції Херсонської області та Володимира Клюцевського

190-РІЧНА ІСТОРІЯ ТА ДРУГЕ ЗНИЩЕННЯ БУДІВЛІ

Херсонська державна морська академія, до структури якої входить фаховий коледж, – це найстаріший в Україні морський навчальний заклад. А деякі знавці стверджують, що навіть – найдавніший у світі!

Його було засновано у лютому 1834 року як Херсонське училище торгового мореплавання. Тоді навчання проводили в будівлі колишнього шляхового палацу Катерини ІІ – нині вулиця Гімназична, 34.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонець став наймолодшим капітаном у провідній крюїнговій компанії

Колишній шляховий палац кривавої імператриці. Малюнок з натури учня Херсонського училища торгового мореплавання, червень 1839 рік. Фото: kmc.ks.ua

Вулиця Гімназична, 34 (колишня Червоностуденстька), 2000-і роки. Фото: mycity.kherson.ua

Слава про Херсонське училище мореплавання була настільки широкою, що навіть Тарас Шевченко в листі до брата Варфоломія в 1859 році писав:

«Пишеш, що тебе не було дома, що ти хлопців возив у Херсон. Добре зробив єси! Та тілько чи притокмив ти їх у те училище торгового мореплаванія? Якщо притокмив, то молися Богу та лягай спати: з хлопців будуть люде... тілько треба спать на одно око…»

У 1872 році в результаті реформи морської торгової освіти Херсонське училище торгового мореплавання трансформували в Херсонські морехідні класи для підготовки штурманів.

У 1880 році на зібрані пожертви різних губернських та міських закладів і окремих осіб для морських класів побудували невелику одноповерхову будівлю. Вона знаходилася на місці сучасного морського коледжу – на розі колишнього проспекту Ушакова та вулиці Перекопської, біля церкви св. Олександри. Тут розміщувалися не лише навчальні аудиторії, але й спальні приміщення.

Новозбудоване приміщення для морських класів на місці сучасного морського коледжу, кінець XIX – початок ХХ століть. Фото: kmc.ks.ua та фейсбук/Олександр Шумей

У 1903 році на той час уже Херсонські трирозрядні морехідні класи імені Олександра II перетворили в Херсонське морехідне училище малого плавання. А через два роки – у Херсонське морехідне училище далекого плавання.

На його утримання міська влада виділили значні кошти, а також – додаткову земельну ділянку в центрі міста. Тож училище продовжували розбудовувати в наступні роки.

У 1920 році навчальний заклад вкотре реорганізували – тепер це був Херсонський технікум водного транспорту.

У 1930 році це вже був Херсонський морський технікум. І саме в 1930-х роках поруч із початковою будівлею з'явилися триповерхова прибудова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонець вирушив на зимівлю до антарктичної станції «Академік Вернадський»

Херсонський морський технікум на центральному проспекті Херсона, 1930-і роки. Фото: mycity.kherson.ua

Саме цей триповерховий корпус фашисти повністю зруйнували та спалили, коли відступали з Херсона в 1942 році під час Другої світової війни. Також вони знищили всю навчально-лабораторну базу закладу.

Зруйнована німецькими окупантами будівля морського технікуму, 1942 рік. Фото: фейсбук/Олександр Шумей

У 1944 році, після звільнення Херсона, навчання відновили, щоправда, в іншому приміщенні. Для цього влада виділила для закладу приміщення школи № 20. Також його знову перейменували – у Херсонське морехідне училище Міністерства морського флоту.

Одночасно почалася відбудова знищеного головного корпусу на перехресті Ушакова та Перекопської. На роботи щодня відправляли групу курсантів з 30 осіб. Автором проєкту нової будівлі був викладач креслення ХМУ Георгій Пастух. У 1953 році приміщення перебудували до сучасного вигляду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Очолила» Херсонську державну морську академію: СБУ повідомила про підозру зрадниці-педагогу

Відбудоване Херсонське морехідне училище, 1956 год. Фото: mycity.kherson.ua

У 1996 році морехідне училище було реорганізоване в Херсонський морський коледж другого рівня акредитації.

У 2007 році це вже був Херсонський державний морський інститут, а з 2011-го року – Херсонська державна морська академія.

Херсонський морський коледж на картині херсонського художника Олександра Бережного з його збірки акварелей «Херсон очима художника», початок 2000-х років. Фото: mycity.kherson.ua

5 березня 2022 року, окупований Росією Херсон. На будівлі академії майорить український прапор. Фото: фейсбук/Олександр Шумей

У статті використано інформацію із сайтів kmc.ks.ua, mycity.kherson.ua, української «Вікіпедії», а також зі сторінки Олександра Шумея в соцмережі

Далі ще трохи історичних фото будівлі морського училища – із фейсбук-сторінки проректора Херсонської державної морської академії Олександра Шумея та сайту mycity.kherson.ua:

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів