«Спочатку викрали брата, тепер батька». Жителька Новоолексіївки розповіла про репресії щодо кримських татар

«Спочатку викрали брата, тепер батька». Жителька Новоолексіївки розповіла про репресії щодо кримських татар

Автор: Ельмаз Акімова, injir.org 01 Лютого 2023 09:00

Пограбування, тортури та викрадення залишаються повсякденною реальністю людей, що залишилися на окупованих територіях.

8 січня 2023 року в селищі Новоолексіївка Херсонської області російські силовики викрали місцевого підприємця Халіла Куртамета. Кореспонденту INжир media вдалося зв'язатися з його дочкою та дізнатися про шокуючі подробиці репресій щодо кримських татар, які розгорнулися на окупованій території Херсонщини.

ЗНИК НА ЧОНГАРІ

Халіл Куртамет – батько Аппаза Куртамета, якого 23 липня минулого року викрали співробітники ФСБ, коли він прямував із Новоолексіївки до родичів у Крим. Після перетину російського пункту пропуску «Чонгар» зв'язок із ним перервався. Незважаючи на активні пошуки, протягом майже трьох місяців місцезнаходження та правовий статус Аппаза були невідомі.

Пізніше з'ясувалося, що весь цей час його утримували в СІЗО Сімферополя без звинувачень та доступу до адвоката. Восени стало відомо, що 20-річному Аппазу висунули звинувачення у фінансуванні незаконного збройного формування.

За версією слідства, він нібито переслав 500 гривень товаришеві, який, як дізнався пізніше Аппаз, служить у добровольчому батальйоні «Крим». Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі терміном від 10 до 20 років.

КАТУВАННЯ В ПІДВАЛІ

«Якщо забрали до Криму, а не залишили в підвалі, то значить пощастило», – розповідають жителі Новоолексіївки про нові особливості свого життя.

У селищі всі знають, що російські силовики від перших днів мають певний список, в якому десятки, якщо не сотні людей. Поступово вони за цим списком приходять і викрадають людей із власних будинків.

За інформацією дочки Халіла Куртамета, зранку 8 січня викрали його старшого брата – Рідвана. Йому накинули мішок на голову та вивезли. У будинку провели обшук і забрали всі заощадження: гроші та все, що було цінним.

«Його забрали, мабуть, помилково. Бо вони тримали його там у якомусь підвалі, били, думали, що він Халіл. Він їм відповідав, що він Рідван. Його там протримали добу та наступного дня вранці відпустили», – згадує дочка Куртамета.

Декілька жителів Новоолексіївки, які попросили не розкривати їхні дані, сходяться на думці, що цьому кримському татарину ще пощастило. Багато з тих, хто потрапляв «на підвал», знаходилися там від кількох діб до кількох тижнів. В умовах зими таке тривале перебування в цьому приміщенні саме по собі є катуванням.

«Там на кілька градусів холодніше, ніж на вулиці. Ні сісти, ні лягти неможливо. І в такому холоді люди цілодобово там перебувають», – розповідає один із місцевих жителів, знайомий із ситуацією.

Також, за його словами, силовики виявляють до затриманих надмірну жорстокість. Наприклад, можуть ставити запитання, але при цьому відповіді їх не цікавлять – це просто привід, щоб почати бити до непритомності.

ЗНИК БЕЗВІСТИ

«Батька викрали того ж дня, 8 січня, о 16 вечора в центрі Новоолексіївки, коли він виходив із джамі (мечеть, – ред.). Є свідки, які бачили, як йому накинули мішок на голову й відвезли його в невідомому напрямку. Також забрали його машину. Намагалися шукати машину – думали, так знайдемо батька, але машина так ніде й не з'явилася. І його також ніде немає. Зі зв'язку він зник, за номером телефону його не вдалося знайти», – зазначає дочка викраденого кримського татарина.

Приблизно за місяць до цього в будинок, де Халіл проживає з дружиною, прийшли з обшуком. Перевернули весь дім. Застосовували силу щодо нього й дружини.

Родичі вважають, що силовики викрали його через те, що він кримський татарин. Коли 24 лютого на територію області зайшли російські військові, усе селище виходило на мітинги на підтримку територіальної цілісності України, серед них було дуже багато кримських татар.

Дружина зараз шукає Халіла Куртамета на місці, вона щодня їздить до військового комісаріату. Востаннє батько був на зв'язку з донькою за кілька днів до його викрадення. Після того як він зник, із рідними ніхто не зв'язувався, і вони досі не знають нічого про його долю.

«Коли ми шукали Аппаза, батько докладав усіх зусиль під час його пошуків. Він не зміг його знайти, жодної інформації. Про те, яке свавілля відбувається на Херсонщині, говорять дуже мало. Коли ми шукали Аппаза, на нас вийшло дуже багато людей, в яких теж зникли рідні. Хтось опублікував цю інформацію, хтось мовчав зі страху. Когось забирали прямо на Чонгарі, коли вони намагалися виїхати до Криму, бо на територію, підконтрольну Україні, нереально тоді було виїхати з Херсона. Когось просто забирали прямо з дому», – стверджує дочка викраденого кримського татарина.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів