В Україні відкрито досудове розслідування щодо понад 1000 осіб у Херсонській області, яких російські окупанти викрадали та незаконно утримували під час окупації регіону. Про це головний прокурор України у справах про військові злочини Юрій Бєлоусов розповів британському агентству Reuters.
Журналісти видання також побували в Херсоні, поспілкувалися із жертвами злочинів російських військових. Результатом цього розслідування є публікація на сайті Reuters під назвою «Стали відомі масштаби ймовірних тортур, затримань російськими військовими в Херсоні».
Далі – адаптивний переклад статті, з невеликими скороченнями. Публікуємо також світлини, які використовує Reuters у матеріалі.
***
Херсон, Україна, 12 січня (Reuters). 44-річна бухгалтерка Оксана Міненко, яка проживає в українському місті Херсон, заявила, що її неодноразово затримували та катували російські окупаційні сили.
За її словами, її чоловік, український військовий, загинув під час оборони Антонівського мосту в Херсоні в перший день повномасштабної війни. За словами Міненко, під час кількох допитів навесні російські силовики занурювали її руки в окріп, виривали нігті та били прикладами по обличчю так сильно, що їй знадобилася пластична операція.
«Один біль переріс в інший, – сказала Міненко, виступаючи в імпровізованому центрі гуманітарної допомоги на початку грудня; у неї були помітні шрами навколо очей від, за її словами, операції з усунення пошкоджень. – Я була живим трупом».
44-річна Оксана Міненко під час інтерв’ю Reuters каже, що її неодноразово затримували та катували російські окупаційні війська, у той час коли Росія продовжує атаку на Україну. Херсон, Україна, 11 грудня 2022 р. Фото: Reuters/Анна Войтенко
Методи ймовірних фізичних тортур, які застосовували окупаційні російські війська, включали ураження статевих органів та інших частин тіла електричним струмом, побиття та різні форми удушення. Про це свідчать інтерв’ю представників українських правоохоронних органів та міжнародних прокурорів, які допомагають Україні, з більш ніж десятком ймовірних жертв.
За словами деяких людей, ув’язнених також утримували в переповнених камерах без санітарних умов, достатньої кількості їжі чи води протягом двох місяців.
Агентство Reuters не змогло незалежно підтвердити окремі свідчення Оксани Міненко та інших жителів Херсона. Але вони збігаються з тим, що українська влада та міжнародні спеціалісти з прав людини заявили про умови та поводження під час ув’язнення, включаючи зав’язані очі, побиття та електричний струм, удари та травми, включаючи сильні забої та переломи кісток, примусове оголення та інші форми сексуального насильства.
«Це робилося систематично, виснажливо, щоб отримати інформацію про українських військових і підозрюваних у колабораціонізмі або покарати тих, хто критикує російську окупацію», – вважає головний прокурор Херсонської області у справах про військові злочини Андрій Коваленко.
Кремль і міністерство оборони Росії не відповіли на запитання Reuters, у тому числі про ймовірні тортури та незаконні затримання. Москва, яка заявила, що проводить «спеціальну військову операцію» в Україні, заперечує вчинення військових злочинів або націлювання на цивільне населення.
Відповідно до найповніших на сьогоднішній день даних про масштаби ймовірних тортур і затримань, якими ексклюзивно поділився з Reuters головний прокурор України у справах про військові злочини Юрій Бєлоусов, влада країни відкрила досудове розслідування щодо понад 1000 осіб у Херсонській області, які нібито були піддані злочинам, викрадені та незаконно утримувані російськими військами під час багатомісячної окупації.
44-річна Оксана Міненко показує, як її катували окупаційні російські війська під час розмови з Reuters, у той час коли Росія продовжує атаку на Україну. Херсон, Україна, 11 грудня 2022 р. Фото: Reuters/Анна Войтенко
Масштаби ймовірних злочинів у Херсонській області, які зараз виявляють, є набагато більшими, ніж навколо Києва, кажуть українські правоохоронці. Вони пояснюють це тим, що Херсонщина була окупована набагато довше.
Головний прокурор України у справах про військові злочини Юрій Бєлоусов каже, що влада виявила 10 місць у Херсонській області, які російські війська використовували для незаконних затримань. Близько 200 осіб, ймовірно, зазнали тортур або фізичного нападу під час утримання в цих місцях, і ще близько 400 осіб утримувалися там незаконно, сказав він. Українська влада очікує, що цифри зростуть, оскільки розслідування триває.
Оксана Міненко вважає, що її ймовірні мучителі націлилися на неї через те, що її чоловік був військовим. Під час його поховання через тиждень після його смерті російські війська з'явилися на кладовище і змусили жінку стати на коліна біля його могили, стріляючи з автоматичної зброї, імітуючи страту, сказала вона.
За словами Міненко, у березні та квітні тричі люди в російській військовій формі з закритими балаклавами обличчями приходили до неї додому вночі, допитували її та забирали. Одного разу чоловіки змусили її роздягнутися, а потім побили її, прив’язавши руки до стільця, а голову накривши.
«Коли у вас мішок на голові і вас б’ють, то такий вакуум, ви не можете дихати, ви не можете нічого зробити, ви не можете захиститися», – каже жінка.
Могили людей, які загинули під час російської окупації, видно на міському кладовищі після відступу Росії. Херсон, Україна, 17 листопада 2022 р. Фото: Reuters/Валентин Огіренко
За словами Бєлоусова, із понад 50 тисяч повідомлень про військові злочини, які були зареєстровані українською владою, понад 7700 надійшли з Херсонської області. Понад 540 мирних жителів регіону вважаються зниклими безвісти, додав він. Деякі люди були вивезені на контрольовану Росією територію в очевидно примусовій депортації, включаючи дітей.
Цифри, які з’являються в масштабах ймовірних затримань і катувань, «вказують на широко поширену та тяжку злочинність на окупованій Росією території», – каже британський юрист Найджел Повоас, провідний прокурор із командою юридичних спеціалістів, яка допомагає Києву в судовому розслідуванні військових злочинів. Повоас говорить, що, схоже, існувала схема терору та страждань по всій Україні, що посилює «враження про більш широку злочинну політику, що походить від керівництва», спрямовану проти цивільного населення країни.
35-річний Андрій показує під час розмови з Reuters, як російські окупаційні війська застосовували до нього електрошок по вухах, у той час коли Росія продовжує атаку на Україну. Херсон, Україна, 9 грудня 2022 р. Фото: Reuters /Анна Войтенко
Один 35-річний чоловік із Херсона розповів, що під час п’ятиденного затримання в серпні російські силовики били його, змушували роздягатися та застосовували електричний струм до геніталій і вух. Коли б’є струм, «це ніби м’яч летить тобі в голову і ти втрачаєш свідомість», – каже чоловік, який побажав назватися лише на ім’я Андрій через страх помсти.
За його словами, викрадачі допитували його про військові дії України, в тому числі про зберігання зброї та вибухівки, оскільки підозрювали його у зв’язках з рухом опору. Андрій розповів Reuters, що знає людей, які служили в українських військах і силах територіальної оборони, але сам з ними не був.
За даними української влади, одним із найбільших ізоляторів у регіоні була адміністративна будівля в місті Херсон. Вони кажуть, що понад 30 людей утримувалися лише в одній із кімнат підвалу, який використовувався для ув’язнення та тортур під час російської окупації. За словами влади, розслідування щодо встановлення загальної кількості затриманих триває.
Прокурор з військових злочинів перевіряє підвал офісної будівлі, де, за словами прокуратури, утримували 30 осіб протягом двох місяців під час російської окупації, під час нападу Росії на Україну. Херсон, Україна, 20 грудня 2022 р. Фото: Reuters/Анна Войтенко
Під час грудневого відвідування підвалу будівлі запах людських екскрементів наповнював повітря, замуровані вікна блокували світло, а предмети на підлозі, ймовірно, були знаряддями тортур з боку російських військ. Це металеві труби, пластикові зв’язки та дріт, що звисає зі стелі, нібито використовуваний для ураження електричним струмом. На стіні видряпані порізи, які, за словами влади, зробили затримані, ймовірно, для підрахунку кількості днів ув'язнення, а також повідомлення. На одному було написано: «Для неї я живу».
Іншим місцем у місті, де людей нібито допитували та катували, була будівля міліції, яку місцеві жителі називали «дірою», за словами української влади та понад півдюжини херсонців, з якими спілкувався Reuters.
47-річна Людмила Шумкова розповіла, що вона та її 53-річна сестра перебували цього літа в полоні на вулиці Теплоенергетиків, 3 більшу частину з понад 50 днів. За її словами, росіяни розпитували їх про сина її сестри, оскільки вважали, що він брав участь у русі опору.
Людмила Шумкова під час розмови зі слідчим військових злочинів каже, що провела 54 дні в російському полоні, у той час коли Росія продовжує атаку на Україну. Херсон, Україна, 8 грудня 2022 року. Фото: Reuters/Анна Войтенко
Шумкова, яка працює юристом у секторі охорони здоров’я, каже, що близько півдюжини людей зібрали в камеру з маленьким віконцем для світла та невеликою кількістю їжі. Вона сказала, що її фізично не катували, але катували інших ув’язнених, у тому числі поліцейську, з якою вона ділила камеру. За її словами, чоловіки зазнавали особливо жорстоких тортур.
«Вони кричали, це було постійно, кожен день. Це могло тривати 2-3 години».
Слідчі продовжують намагатися встановити осіб, відповідальних за ймовірні військові злочини, включаючи можливу роль вищого військового керівництва Росії.
Відповідаючи на запитання про те, чи влада порушила кримінальні справи проти ймовірних винних у тортурах, Бєлоусов каже, що понад 70 осіб були ідентифіковані як підозрювані, а 30 особам висунуто звинувачення. Бєлоусов не назвав імен осіб, сказав, що більшість підозрюваних є нижчими військовими чиновниками, але деякі з них є «старшими офіцерами, зокрема полковниками та підполковниками», а також високопосадовцями проросійських військово-цивільних служб у Луганську та Донецьку.
Представники проросійських «ЛНР» і «ДНР» не відповіли на запитання про те, чи причетні їхні сили до незаконних затримань чи тортур.
Пластикові стяжки для тортур і зламаний стілець видно в підвалі офісної будівлі, де, за словами прокурорів, утримували 30 осіб протягом двох місяців російської окупації, під час нападу Росії на Україну. Херсон, Україна, 10 грудня 2022 року. Фото: Reuters/Анна Войтенко
Холодного грудневого дня в селі Білозерка на Херсонщині слідчі військових злочинів оглянули будівлю суду, за словами української влади, яку використовували російські війська для затримання та тортур, а також сусідню школу, яку перетворили на казарму для приблизно 300 осіб. російські солдати. Зараз пустельна будівля школи, стіни якої були розписані символом «Z», який став емблемою підтримки Росії у війні, всіяна уламками, включаючи протигази та медичні аптечки, російську літературу та кулі, випущені в цегляну стіну.
У будівлі суду невелика група слідчих шукала відбитки пальців і брала зразки ДНК. У сусідньому гаражі вони розмістили пронумеровані жовті маркери для ідентифікації доказів. Стіл лежав перевернутим, а поруч лежали пластикові стяжки, а також протигаз, прикріплений до трубки та мішка для рідини, який, за словами двох прокурорів, нагадує імпровізовані пристрої для тортур, які нібито використовували росіяни-окупанти, щоб створити відчуття потоплення.
У Кремлі та Міноборони Росії не відповіли на питання про ймовірні методи тортур.
Тэги: