Волонтерка, журналістка і, насамперед, херсонка Світлана Горева розповідає про реалії життя простих людей в Херсоні, які намагаються врятувати своє житло після того, як зійшла вода. «Сказати, що це лихо - не сказати нічого. Це - катастрофа, і вона набуває масштабу», - зазначає Світлана.

ˮНа районі стоїть страшенний сморід. Коктейль із гнилі, стічних вод, каналізації, трупів тварин доповнюють кубла опаришу та мух»

«Не знаю, що там показують у цих "поважних" марафонах, але, щось мені підказує, що не те, що я вам покажу. Хочу трошки розповісти вам про ситуацію в Херсоні.

Наразі тривають роботи в районах, які були затоплені. Я зі своєю подружкою Вікторією Івлевою, кожного дня знаходимось в районі вулиці Чайковського, Корабельна площа. Геть зруйноване житло, знечтожене майно - частина лиха. Страшніше цього наслідки, які загрожують усьому місту. Екологічна катастрофа та вкрай небезпечна епідеміологічна ситуація - невідворотнє найближче майбутнє.

На районі стоїть страшенний сморід. Коктейль із гнилі, стічних вод, каналізації, трупів тварин доповнюють кубла опаришу та мух. Хто має можливість вигрібає свої хати. Буквально. В кого немає цієї можливості (гроші, руки, інвентар) просто приходять і щось намагаються робити, хоч воно і пусте.

З Чайковського сміття ще вивозять, а в провулках того "шанхаю" гори сміття лежать вже тиждень. Через 2,5 годи мені стало нестерпно зле. Не здивуюсь, якщо там виявиться бубонна чума. З представників вдали тільки поліція та хлопці з ДСНС, які відкачують воду з дворів. Проблема в будинках, які ніхто не розбирає, вони стають вже не потенційними, а реальними розсадниками інфекційних хвороб. Це очевидно, навіть, нюхочуйно», - ділиться Світлана.

У перші дні після катастрофи у Херсоні було багато журналістів, представників світових медіа, а зараз тема наслідків теракту – вже не в ТОПі в новинах. Здається, про Херсон починають забувати. На це звертають увагу багато херсонських волонтерів і кажуть, що основна потреба зараз – це робочі руки. Є безліч хат, які стоять одні самісінькі після потопу. Чи це через те, що люди виїхали, чи то через те, що господарі – старі, немічні люди, або самотні жінки. Їм точно самостійно не під силу вигребти зруйновані меблі, перестінки та інший бруд з домівок.

Днями у соцмережі був крик про допомогу від вагітної жінки, яка в Херсоні одна з дитиною, чоловік захищає Україну в лавах ЗСУ! Жінка благала про фізичну допомогу, бо не в силах власними сама врятувати будинок…

ˮЯк можу, намагаюсь зі свого боку донести світові масштаби та наслідки катастрофи»

Ці фото Світлана зробила на провулку Прямому, район Корабельної площі.

«Це маленька крапля біди, яка накрила моє місто. Усвідомити це вкрай складно, навіть перебуваючи безпосередньо в самому епіцентрі лиха. Не знаю, чи висвітлюють якісь національні медіа все це, я не слідкую. Іноземні ЗМІ небажані персони на нашому напрямку. Як можу, намагаюсь зі свого боку донести світові масштаби та наслідки катастрофи, яку нам влаштувала клята pycня. Потрібно розуміти, що це все відбувається під постійними, невщухаючими обстрілами. Летить, свистить, вбиває все що тільки можливо використати. Від мін до КАБів», - каже Світлана.

А ось історія Володимира та Наталії з вулиці Комунальної.

«Володимир та Наталя 9 червня (через три дні після затоплення – прим. ред) сиділи та чекали, що хтось з волонтерів або ДСНС попливуть до їхнього будинку, щоб витягнути тіло їхньої доньки. 2 липня ми прийшли до них, щоб оглянути фронт роботи. Дві безпорадні людини лишилися сам на сам з бідою. Ніхто не розгребе те, що лишилося від їхнього минулого життя. Я, навіть, не розумію з чого там починати... Але з чогось почнемо», - розповідає Світлана і додає фото літніх людей та того, що залишилося від їх будинку.

Боляче, шо щоб отримати мізерну допомогу від держави чи місцевого бюджету, людям, які втратили все, ще потрібно збирати документи. Їх вони теж у більшості випадків втратили. Надія лише на себе та волонтерів.

ˮХтось живе на горищі, хтось, як ми, приходить на день працювати»

А ось історія Ольги Цілинко, волонтерки, керівниці ГО «Софія», яка опікується родинами з особливими дітками.

Родина Ольги теж зазнала горя через Каховську ГЕС.

«Двічі за ці дні мене підвозили додому таксисти і обидва в наші краї попадали вперше після затоплення. Коли автівка з'їзжає з Корабельної площі і повертає на «Чайку», то кудись дівається балакучість водіїв та з'являється тремор в їхніх руках. Нижня Забалка зараз, як цвинтар людських душ та емоцій. Люди мають сірі обличчя та прозорі очі. Спини у всіх зсутулилися під тягарем реальності. Ніхто не хоче ні про що говорити. Крім смраду та задухи, повітря просякнуте суцільною колективною скорботою.

Якщо можна уявити одночасно тисячу (а у нас +/- 1000 домоволодінь) похорон, то це до нас. Сусіди не підіймають очей один на одного, бо спитати немає чого; а самому сказати - слів забракло. Хтось живе на горищі, хтось, як ми, приходить на день працювати, але всі стали просто неймовірно рідними. Нас об'єднала окупація, а затоплення просто зліпило один з одним.

Знаєте, зараз це місце, де брудні люди не знають, куди їм жити. У нас немає минулого і ми не бачимо майбутнього...

І я не знаю, куди мені жити. Ми не маємо ніякої опори... віри...»,

- розповіла херсонка Ольга Цілинко.

ЩО КАЖЕ ВЛАДА?

Як повідомляє начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, триває ліквідація наслідків підриву окупантами Каховської ГЕС. Детальніше про те, що зроблено за вчора, 30 червня:

- Відкачано понад тисячу тон води з 24 підвалів та будинків.

- Енергетики полагодили та запустили ще одну трансформаторну підстанцію у Херсоні. Зі світлом – 307 абонентів на вулицях Чайковського, Причальній, провулках Кошовий і Прямий.

- Розподіл природного газу відновили у всьому мікрорайоні «Корабел».

- У мікрорайоні «Корабел» у Херсоні продовжується масштабне прибирання. Фахівці підпилюють дерева, вивозять підтоплені речі, прибирають прибордюрні ділянки, чистять каналізаційні колодязі. Учора лад навели на 23,2 тис. метрів квадратних, звідти прибрали понад 350 тон сміття.

Про 118 комунальників і 27 одиниць техніки, які щоденно працюють в Херсоні, звітує начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.

З приводу надання допомоги міська влада просить звертатись:

ДЛЯ ВАС ПРАЦЮЮТЬ ТЕЛЕФОНИ МІСЬКОЇ ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ:

050-040-44-24, 098-958-17-83, 098-958-17-90

Для того, аби отримати інформацію щодо переліку документів та порядку оформлення грошової допомоги зверніться за телефонами:

- Дніпровський район – (099) 25-35-491;

- Корабельний район – (050) 87-51-141;

- Суворовський район – (066) 44-79-236

Окрім того, з питанням оформлення цієї грошової допомоги можна звертатися за телефонами «гарячої лінії»: (098) 958-17-83; (050) 040-44-24; (098) 958-17-90.

фото Світлани Горевої

Світлана Горева
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Агресія росії
Херсон
Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів