«Хроніки затопельника»: історія однієї херсонської родини. Що робити з житлом?

«Хроніки затопельника»: історія однієї херсонської родини. Що робити з житлом?

Автор: Євген Веселов 18 Червня 2023 10:40

6 червня, у день підриву росіянами дамби Каховської ГЕС, херсонка Ольга Цілинко – волонтерка, керівниця громадської організації «Центр Софія», яка опікується родинами з особливими дітками, – як і тисячі містян, втратила житло через велику воду. Зараз Ольга намагається вичистити будинок та розповідає про власний досвід блукання по інстанціях у Херсоні. Свої дописи вона назвала «хроніки затопельника». Далі – досвід Ольги та поради юриста.

6 червня Ольга опублікувала в соцмережі допис і доклала фото затопленого будинку:

«Гидотна мить. Ми з дітьми втратили все, чим жили. У дітей зрив, ми про кожну ниточку дбали з ними разом. Ми з дітьми роками створювали свій Рай, в якому було ВСЕ!!! Врятувати не встигли: вивозили тварин та одиноких літніх сусідок».


Затоплений будинок Ольги

Добрі люди надали Ользі з дітьми прихисток. Ніч вони спали на ліжках із чистою постіллю.

Після того як вода зійшла, Ольга намагається з’ясувати, як саме їй діяти: чи можна заходити в будинок та прибирати його, чи треба чекати на комісію з обстеження. Чітких інструкцій немає, а чекати теж не вистачає сил, бо грибок та вода знищують все, що можна було б, напевно, врятувати.

Ще одна проблема, на котру звертає увагу Ольга, це те, що з дворів, які знаходяться по вулиці вище, ніж її будинок, сусіди почали викачувати воду. І вся ця гамула тече вулицею, знову підтоплюючи чиїсь подвір’я.

Чи контролює хтось такі питання, ніхто не відповідає. Є ще цілий перелік проблемних питань, на які звертає увагу Ольга.

«Проблеми затопленика – то його особисті проблеми, – розповідає Ольга. – У мене твердопаливне опалення і, природньо, я створюю запаси палива на майбутню зиму. Як завжди, це брикети. Як моя гарантія теплої зими виглядає тепер, видно на фото.

Звичайно, що це мої проблеми... А чиї ще??? Так само, як і завантаження та вивезення всього, що знищене.

Бухгалтерія у мене виходить жорстока: 1 ходка, а їх буде дууууууууже багато: вантажники – 1500 грн, машина – 3500 грн. І ці витрати ніхто не компенсує та цю роботу за мене ніхто не зробить!!!

А тепер далі... Підемо по інстанціях.

Зробити по 3 екземпляри копій усіх документів, які вимагають в усіх інстанціях, починаючи від поліції, – 260 грн.

Хтось та якось про&рав реєстри БТІ й тепер в ЦНАПі є інформація лише про реєстрації, здається, з 2013 року. Усім іншим треба через нотаріуса вирішувати цю проблему. Ціна питання – від 1000 до 1300 гривень.

І ще... Про черги.

Людоньки, це просто знущання!!!

Вчора о 16 годині в поліції вийшов розумник і скерував: «Більше чергу не займайте, ми не встигнемо всіх прийняти».

Це чому не встигнете? Бо до Миколаєва на ночівлю далеко їхати???

У ЦНАПі просто катастрофа з чергами... Я не знаю, як бути тим, хто працює??? Я особисто туди ще не дійшла.

Сьогодні, поки я отримувала гуманітарні посилки на Новій пошті, по Чайковського пішла якась комісія. Знімали відео, люди відкривали будинки. Я в чаті запитала, як з ними зв'язатися та зайти до свого будинку? Сусіди відповіли:

«Они сказали, ходят по улицам по очереди с улицы на улицу, перепрыгивать не будут, ждите и все».

«Они ходят по домам, вы сами должны их вылавливать и вести во двор, чтобы фиксировали, они не звонят».

Що мені робити? Кидати гуманітарну роботу й чатувати з ранку до ночі комісію?

Ну, і останнє на сьогоднішній пекельний день. Це оформлення всяких допомог.

Інформація з'являється про те, що різні фонди в різних місцях оформляють то 1000₴, то 6600, то 5000... Я ніде не встигаю... Черги починають займати з 6 ранку, а о 13 годині вже ніхто не працює. Так, сьогодні о 7:30 в одній з таких черг уже був 173 номер. Скрізь потрібно бути присутнім особисто, на мої документи, навіть на оригінали, моїм сусідам на мене ніхто нічого не оформить.

Намагалася завершити допис хоча би чимось позитивним, не знайшла... вибачте», – ділиться Ольга.


Будинок та подвір’я Ольги після того, як вода зійшла

Страшна статистика, яку наводить влада: 16 000 людей в Херсоні на зараз назавжди втратили домівки…

Частина цих людей, або їхні родичі в Херсоні, а хтось давно виїхав і зараз просто у відчаї: куди повертатися, як оформлювати документи? Та й не вистачить тих 200 тисяч гривень (а це максимальна виплата від держави), щоб відновити все втрачене… Але навіть за ці кошти треба боротися.

ПОРАДИ ЮРИСТА: ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ЖИТЛО ЗАТОПЛЕНЕ

Шкода, завдана людям в результаті підриву дамби Каховської ГЕС, підпадає під дію Постанови Кабміна «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації».

Адвокат громадської приймальні Фонду милосердя та здоров’я та юрист Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов радить, як діяти постраждалим.

ТРЕБА ВИКЛИКАТИ ПОЛІЦІЮ, зробити фото-, відеофіксацію, а далі внести відомості через додаток «Дія», або звернутися до ЦНАПу.

Процедура аналогічна тій, коли майно постраждало внаслідок обстрілів.

Головне – спочатку фіксація, а потім прибирання. Це обов’язково! Законодавчо не передбачено, що ми маємо зберігати майно в пошкодженому стані, але заходити в будинок і починати прибирати краще тільки після обстеження чи складання акту та фіксації.

Фото- та відеофіксація має бути дуже деталізована: місце, відношення до інших будівель та споруд, вид зовні та всередині.

Можна самостійно скласти акт. Його форма не така важлива, як зміст.

ЩО МАЄ БУТИ В АКТІ:

- хто складає (це власник будинку, сусід, голова ОСББ, квартальний, староста, бажано представник влади – депутат, представник місцевої адміністрації, місцевого самоврядування). Треба зазначити всі контакти цих людей;

- що обстежується: вказати об’єкт, адресу, описати, де він знаходиться, коли відбулося пошкодження, яка причина пошкодження, коли проводиться обстеження (початок та кінець);

- характер пошкоджень: детально вказати все, що постраждало всередині та зовні;

- підписи всіх, хто брав участь в обстеженні.

Щодо строків проведення обстеження: законодавець дає термін – рік. Але для тимчасово окупованих територій строк рахується з моменту деокупації.

ЯКЩО ДОКУМЕНТИ НА БУДИНОК ВТРАЧЕНІ? Акт можна скласти й без документів – це доказ на майбутнє. Як і фото-, відеофіксація.

Треба звернутися до поліції і зафіксувати факт злочину. Це важливо. Далі треба опікуватися відновленням документів: звертатися до первинного органу, який видавав документ, за дублікатом.

ЩО КАЖЕ ВЛАДА

Що необхідно зробити для отримання компенсації до 200 тисяч гривень внаслідок пошкодженого нерухомого майна діями РФ:

16 червня, тобто через 10 днів після теракту на Каховській ГЕС, відбулося перше засідання комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна на території Херсонської міської територіальної громади.

Як повідомляє ХМВА, було розглянуто 4 заяви про надання компенсації за пошкоджене майно.

По кожній заяві складено акти обстеження, внесено об’єкти до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, визначено розмір компенсації за відновлення пошкодженого об’єкта на підставі чек-листа, який є додатком до постанови Кабінету Міністрів України № 381 від 21.04.2023.

Усі заяви пройшли перевірку відповідно до вимог зазначеної постанови.

За підсумками засідання ухвалено рішення про надання компенсації трьом заявникам на загальну суму майже 340 тис. грн.

По одній заяві було нараховано суму компенсації в розмірі більше 400 тис. грн, але Порядком № 318 передбачено компенсацію не більше 200 тис. грн, тобто на поточний ремонт. Однак Урядом вирішується питання щодо прийняття порядку, яким буде передбачено компенсацію в сумі понад 200 тис. грн, що у свою чергу вирішить питання компенсації об’єктів, які мають більш значні пошкодження.

За підсумками голосування було ухвалено рішення про перенесення розгляду питання на наступне засідання комісії, отримання від заявника згоди на компенсацію в розмірі 200 тис. грн або відмови від заяви, йдеться у офіційному повідомленні.

Якщо підтоплено та затоплено по місту Херсону понад 1600 будинків, то можна уявити, скільки часу потрібно, щоб отримати висновок комісії...

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ, ЩОБ ВІДКАЧАЛИ ВОДУ

Працівники комунальних служб проводять роботи по відкачуванню води з осель жителів громади. До них доєднуються рятувальники ДСНС та волонтери. Для цих робіт задіяні 52 працівники та 26 мотопомп.

Співробітники водоканалу разом з ДСНС проводять відкачку води з насосних станцій та головної каналізаційної насосної станції. Задіяно 74 працівники та 20 одиниць спеціалізованої техніки, зокрема 7 осіб особового складу ДСНС та 5 мотопомп.

Звернутися та подати заяву на викачку води на території Херсонської громади можна за спеціально створеним номером телефону: (067) 232-99-60.

Усі фото – зі сторінки Ольги Цілинко

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів