Розміновують Херсонщину, шукають загиблих та йдуть на штурми: цікаві факти про собак-поліцейських

Розміновують Херсонщину, шукають загиблих та йдуть на штурми: цікаві факти про собак-поліцейських

Автор: Марина Поліщук 02 Квитня 2024 15:16

2 квітня в Україні відзначають своє професійне свято кінологи. Кінологічній службі Нацполіції виповнюється 30 років. Скільки собак сьогодні на службі в поліції, чи легко видресирувати собаку, як чотирилапі поліцейські реагують на стрес? Далі – декілька цікавих фактів про поліцейських службових собак.

Від початку великої війни у службових собак додалося чимало роботи. Тепер, крім пошуку зброї та наркотиків, чотирилапі розшукують живих і загиблих людей, виявляють вибухівку, беруть участь у розмінуванні будинків і територій та навіть виконують штурмові дії. Власне, за напрямками роботи собаки й поділяються, розповідає пресслужба Національної поліції.

Кількість собак та масштаби виконаної ними роботи

Сьогодні в Нацполіції служить 904 собаки. Лише за минулий рік кінологи зі своїми чотирилапими напарниками здійснили понад 15 тисяч виїздів на місця подій. Загалом на 2023 рік вони:

- розмінували 360 гектарів території в Херсонській області,
- відшукали 56 дітей,
- виявили 136 кг наркотичних засобів, 1162 одиниці зброї, 55,8 тис. набоїв, 2048 вибухових пристроїв та більше 90 кг вибухівки,
- виявили 36 місць знаходження тіл людей.

До речі, кожен собака має свій час, який він може якісно працювати. Для нього пошук протягом 20-30 хвилин – дуже велике навантаження. Адже він все сприймає через свій ніс і пропускає через себе – це важка фізична праця.

Навчання – з 2 місяців, а для роботи потрібно скласти іспит

У кінологічних підрозділах поліції собак розводять у розплідниках, а навчати починають уже з двомісячного віку. Цуценят спочатку привчають до повідця, нашийника, а потім до м’ячика, і тренують його шукати.

«Ми додаємо до м’ячика той запах, який нам потрібно, щоб собака зміг знайти. Це може бути вибухівка, наркотичні засоби. Для собаки це звичайна гра, і він просто шукає улюблену іграшку», – розповідає очільниця кінологічного підрозділу Нацполіції Світлана Коломієць.

Вже у 9 місяців психіка чотирилапих готова для більш складного тренування. Тому кінолога з собакою направляють на навчання за окремим напрямком на Житомирщину – там знаходиться єдиний підрозділ Нацполіції, де навчають собак. За місяць спецпідготовки кінолог та його вихованець складають іспит і отримують сертифікат, який є пропуском до роботи.

Собака-холерик не спрацюється з людиною-флегматиком

Видресирувати службового собаку – справа не з легких, адже кожен із чотирилапих має власний характер і вимагає до себе особливого підходу. За словами Світлани Коломієць, дуже важливо підібрати собаку під темперамент кінолога.

«Собака-холерик не може працювати з людиною-флегматиком, тому ми не робимо такі тандеми. Кінолог з собакою мають стати одним цілим, тобто це сім’я. Собака з ним додому їздить, ходить на роботу. Якщо не має цього тандему, то їм буде складно працювати разом», – каже кінологиня.

А загалом собака вчиться все життя і служить до 8 років. Після того, як чотирилапий виходить на пенсію, кінолог може забрати собаку собі додому. Якщо у нього немає умов утримання, то собака залишається у кінологічному підрозділі, і кінолог буде за нею доглядати.

Найпопулярніші породи чотирилапих поліцейських

70% чотирилапих, які служать у Нацполіції, – це собаки породи малінуа та німецька вівчарка. Ще 30% – лабрадори, кокер-спанієлі, ягдтер’єри, білі швейцарські вівчарки.

«Породу собак ми обираємо від напрямку застосування. Для спецпідрозділу КОРД зазвичай готуємо німецьку вівчарку або бельгійську вівчарку малінуа. Вони найлегше піддаються дресируванню. Це ті породи собак, які можуть затримати злочинця, адже вони сильні та витривалі.

Кокер-спанієлі шукають вибухівку, зброю чи наркотики в транспортних засобах.

Лабрадорів застосовуємо, коли шукаємо зниклих дітей», – каже очільниця кінологічного підрозділу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшла тіло вбитої дитини й заплакала: історія поліцейської собаки Тари, яка шукала людей у руїнах розбитого будинку в Одесі

Під час війни деякі службові собаки постраждали психологічно

Світлана Коломієць розповідає, що тварини дуже реагують на масовані ракетні обстріли. На жаль, деякі службові собаки постраждали психологічно:

«У психологічному плані ми втратили більше 100 собак. Під час цих обстрілів чотирилапі бояться і не можуть далі працювати».

Які функції виконують службові собаки сьогодні

СЛУЖБА НА БЛОКПОСТАХ. Зараз кінологи та їхні чотирилапі помічники активно несуть службу на блокпостах – щоб не допустити з території, де ведуться бойові дії, незаконного обігу зброї. Коли йде потік машин, службовим собакам доводиться працювати цілодобово.

ПОШУК ЗАГИБЛИХ. Поліцейські-кінологи разом зі службовими собаками допомагають ДСНС для пошуку людей під завалами.

«Наші собаки шукають тіла загиблих на 3-5 добу. Далі їх вручну відкопують, а вже потім розбирають завали технікою. На жаль, маємо і таку практику, але завдяки собакам, які допомагають пошуку тіл загиблих, рідні можуть їх гідно поховати», – розповідає Світлана Коломієць.

А на деокупованих територіях допомога собак необхідна під час пошуку братських могил, де поховані вбиті мирні громадяни.

РОЗМІНУВАННЯ. З різних регіонів України кінологи із собаками виїжджають у відрядження та допомагають очищувати від мін та розтяжок поля, будинки, авто. Таку роботу Світлана Коломієць називає ризикованою. Адже іноді тільки ніс собаки допомагає виявити замасковану окупантами вибухівку.

СПЕЦНАЗ. Уже пʼятий рік кінологічний підрозділ навчає собак-штурмовиків для спецпідрозділу КОРД – це так званий «собачий спецназ

«Складність підготовки штурмових собак у тому, що ми готуємо не одну собаку і кінолога, а цілу групу. Собака має навчитися працювати в команді і стати єдиним цілим. Вона має знати, де злочинець, а де свої. І це дуже складне завдання. Ця собака, можливо, буде використана один раз у житті тобто вона візьме на себе удар або постріл і може загинути, але тим самим вона врятує життя поліцейських», - каже Світлана Коломієць.

ЕМОЦІЙНЕ РОЗВАНТАЖЕННЯ. Службові собаки вміють і «лікувати». Такі хвостаті «терапевти» часто надають психологічну допомогу дітям або пораненим бійцям, які проходять реабілітацію, адже контакт із чотирилапими допомагає перезавантажитися та побороти стрес.

«У перші дні війни на автовокзалах, залізниці було дуже багато людей – всі були налякані, і ми виїжджали, щоби їх трішки заспокоїти. Коли виходив чотирилапий, то дітки посміхалися, вони на якийсь момент забували про страх», - згадує кінологиня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Медаль для Мухтара: службового пса херсонських нацгвардійців нагородили за віддану службу

Фото: пресслужба Нацполіції

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів