«День народження - сумне свято, але до 4-річчя вкушняшка завжди приємно! Вітаю Тару! Ти найкраща поліцейська собака та справжній друг!». Цей теплий допис кінолог Олесь Червоний опублікував на своїй сторінці у соцмережі 28 лютого 2024 року. А вже за декілька днів, 2 березня, він разом зі своєю собакою породи кане-корсо Тарою відправився на місце чергового воєнного злочину росіян – допомагати розшукувати людей під завалами зруйнованої дроном багатоповерхівки в Одесі.
Тоді внаслідок російського удару загинули 12 людей, серед них – 5 дітей. Після того, як Тара розшукала тіло маленької дитини, вбитої росіянами, вона лягла знесилена просто серед уламків, і як розповідають очевидці, заплакала. Спеціально навчений поліцейський пес, який за час служби певно бачив багато, не витримав знайшовши вбиту дитину.
Фото з Тарою серед руїн багатоповерхівки в соцмережі опублікувала одеська журналістка Олена Балаба:
«Тара разом з іншими двома службовими собаками та рятувальниками виявила тіло загиблої дитини на цих завалах. Лягла і заплакала».
Тара має досвід у пошуку вибухівки та живих чи не живих людей розповів «Суспільному» власник собаки, оперативний співробітник міжнародної поліцейської громадської безпеки, кінолог Олесь Червоний. За його словами, оператор пошукової собаки має усвідомлювати всі знаки, які тварина дає, та, навіть, відчувати емоційний стан:
«Я відчув її цей внутрішній біль. У неї голос міняється, вона скулить — і це теж сигнал. Вона так відмаякувала, показала це. І я вже відчував, що зараз буде біда. Зараз буде тіло, зараз буде дитина... Коли ми повертаємось додому до нашої родини, саме дитина — це є те, що її відволікає. Вона бачить, що це її дитина, вона поряд і вона не дає їй часу для суму. І навіть коли бувають повітряні тривоги та буває так, що треба бігти всім в підвали, сховища — вона поруч», – розказав Олесь Червоний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Одеській міськраді порахували суму компенсації за зруйноване російським безпілотником житло
Олесь Червоний і Тара
Він зауважив, що основний напрямок діяльності таких собак — це пошук вибухових речовин. До прикладу, Тара знає запахи близько восьми чи дев'яти вибухівок:
«У нас була історія, коли був "приліт" недалеко від торговельного центру. І пощастило, що цей шахед, коли він падав, то зачепив велику гілку. Цей пристрій, який вводить у вибухівку хімічну речовину, цей провід — він просто від удару цієї гілки відірвався. В декількох метрах, де жили люди, він просто впав та не вибухнув. Це був новий досвід для нас та запах. Це було дуже корисно для нас», – пояснив кінолог.
Спочатку Олесь разом з Тарою служив у ТрО, а пізніше потрапив до складу патрульної служби.
«Звісно мені не хотілося, щоб це було кар'єрою. Я дуже хочу, як і всі ми, щоб це все скоріше закінчилось, ця війна. Щоб ми займались всі своїми справами — тими справами, які були у нас в мирні часи», — підсумував Олесь Червоний.
Тренування Тари
КІНОЛОГ – І ВЧИТЕЛЬ, І ДРУГ, І ВОЖАК
У квітні 2023 року у 126-ій бригаді Сил ТрО Одеси з’явився кінологічний підрозділ. Тоді була сформована група у складі чотирьох кінологів та п’яти собак, яка приступила до навчання у кінологічному центрі Міжнародної поліцейської корпорації громадської безпеки (МПКГБ) в Одесі. Ідея створити підрозділ К9 у 126 окремій бригаді ТрО виникла через потребу розмінування визволених територій, говориться в повідомленні Сил територіальної оборони ЗСУ.
Олег «Сенсей» командир кінологічного підрозділу «126/К9» розповів, що курс навчання з урахуванням віку собак та поставлених завдань — пошук вибухових речовин — продовжувався шість місяців. Але це не межа, тому що підготовка чотирилапих бійців у цьому напрямі вимагає набагато більше часу і постійних тренувань, щоб забезпечити якісну та максимально безпечну роботу.
«Можу впевнено сказати, що наші чотирилапі вихованці — повноцінні військові. Тому що вони протягом всього курсу навчання від маленького цуценяти, веселої та милої дитини, пройшли нелегкий шлях до дорослої вивченої з певними навичками собаки. І весь цей час пліч-о-пліч поруч був друг та вчитель — кінолог», – пояснює Олег.
Службова собака Тара
За словами командира кінологічного підрозділу, люди, які працюють із службовими собаками, також мусять мати певні якості:
«Однією з головних у цьому переліку є небайдуже ставлення до собаки, вміння знайти з нею контакт, стати для неї другом і вожаком, тому що вона повністю залежить від тебе. Важлива увага до дрібниць, постійна робота над своїм професійним рівнем, бути у гарній фізичній формі, психічно врівноваженим. А саме головне — любити те, чим займаєшся, незважаючи на час та умови. Бути відданим своїй справі».
Фото: фейсбук/Олена Балаба, Олесь Червоний.
Тэги: