Реформа шкільного харчування в Херсоні: ремонти та нововведення

Автор: Альона МЕЛЬНИЧЕНКО 11 Липня 2021 18:21

Скандал, який нещодавно розгорівся в Херсоні, став причиною обговорення системи харчування школярів

Хто відповідальний за санітарію в шкільних їдальнях? Із кого питати, якщо в школі завелись гризуни та як часто мають проводити дератизацію? Чи мають право батьки побачити, чим годують їхніх дітей? Які нововведення запровадять у херсонських школах і по всій Україні? Це ті питання, які турбують батьків і на які «Гривна» спробує відповісти.

БАТЬКИ МОЖУТЬ ЗАЙТИ В ШКІЛЬНУ КУХНЮ

Як розповіла начальник управління освіти Херсонської міської ради Наталя Журженко під час прес-туру 23 червня, за стан харчоблока в навчальному закладі відповідальні органи місцевого самоврядування (управління освіти). Практикується, зокрема в Херсоні, передача харчоблоків в оренду організації, яка харчує. Тоді питати треба й із фірми, яка годує дітей. Проте й директор закладу також несе відповідальність за чистоту та технічний стан харчоблока й має повне право контролювати та перевіряти приватне підприємство, яке організовує процес харчування. За словами Наталі Сергіївни, зайти на територію шкільного харчоблока можуть і батьки, наприклад, у складі так званої бракеражної комісії.

«Якщо в батьків є бажання відвідати харчоблок, то директор видає наказ, в якому зазначає всіх, хто входить до цієї бракеражної комісії. Це можуть бути й представники громадськості, й батьки, але за наявності медичних книжок, –пояснює Наталя Журженко. – А от обідня зала взагалі вільна для доступу. Тому навіть якщо батьки не входять до складу бракеражної комісії, але хочуть подивитись, що їдять їхні діти, вони можуть зайти до обідньої зали, придбати обід або булочку – й покуштувати те, що готують».

Щодо дератизації (комплексних заходів з винищення гризунів), то цим займається той, хто організовує харчування (міськрада чи фірма, яка орендує харчоблок). Це планові заходи, які, за словами начальниці міського управління освіти, повинні проводитися мінімум двічі на рік.

«Ці роботи відносяться до небезпечних, і бажано їх проводити за відсутності дітей», – уточнила вона.

Труїти мишей можуть за потреби як у місцях приготування їжі, так і по всій школі.

СКІЛЬКИ КОШТІВ ВИДІЛЯТЬ НА РЕМОНТИ?

Зараз 12 тисяч дітей харчуються в дитячих садочках Херсона. Понад 7 тисяч – у школах, причому 4 тисячі з них – учні молодших класів, за харчування яких сплачує місто. Як повідомляє прес-служба міськради, зі 150-ти херсонських закладів освіти з харчоблоками – 27% приміщень уже відремонтовано, 25% вимагають капітального ремонту.

«Проте, якщо харчоблок потребує капремонту, це не означає, що він не буде введений в експлуатацію 1 вересня. Тому в нас усі харчоблоки в робочому стані», – пояснила Наталя Журженко.

Навесні спеціалісти управління освіти міськради разом із фахівцями з Держпродспоживслужби розробили програму «Здорове та безпечне харчування для дітей», впровадити яку мають за наступні 5 років. Згідно з програмою, фінансування піде й на ремонт харчоблоків і їдалень закладів освіти.

«За 5 років ми плануємо майже 39 мільйонів витратити на капремонти їдалень і харчоблоків. Щороку ремонтувати близько 10 об’єктів», – заявила пані Журженко.

Добре, якщо ці плани стануть реальністю, проте згадуючи, як на сесіях міськради можуть перенаправляти заплановані кошти на вирішення інших питань міста, то є вірогідність, що відремонтувати 25% зношених харчоблоків за 5 років може й не вийти... Водночас начальник управління освіти зазначила, що місто розраховує не тільки на власні кошти, а й на державні субвенції.

У ХЕРСОНІ ГОТУЮТЬСЯ ДО НОВОВВЕДЕНЬ

У шкільних їдальнях планують користуватися меню, яке розробив відомий кулінарний експерт Євген Клопотенко. Відповідно до державної реформи шкільного харчування, новітнє меню, розроблене ним, має запровадитися з 1 вересня в усіх школах України.

Цю тему «Гривна» підіймала на своїх сторінках не раз. Нагадаємо, з 1 січня 2021 року в Україні запровадили Новий Санітарний регламент для шкіл, у якому прописані норми організації харчування учнів. Наприклад, передбачено низку обмежень за змістом солі, цукру й жиру з урахуванням сучасних тенденцій щодо здорового харчування та рекомендаціям ВООЗ. Крім того, тепер в школах забороняється продавати чіпси, сухарики, попкорн, ковбаси, сосиски, копчену та солону рибу. Новим Санітарним регламентом уперше в Україні порушено питання харчування в школах дітей з особливими харчовими потребами (зокрема непереносимість лактози та глютену).

«Для того щоб запровадити меню Клопотенка з 1 вересня, необхідно мати технологічне обладнання. Вищезгадана міська програма також передбачає придбання й оновлення обладнання – майже 6 мільйонів гривень, –розповіла Наталя Журженко. – До того ж програмою передбачено і підготовка кухарів і медсестер. Підвищення кваліфікації кухарів відбуватиметься на базі Херсонського вищого професійного комерційного училища, яке виграло грант на сучасну кухню-лабораторію. Шеф-кухарі відомих ресторанів Херсона будуть допомагати майстрам виробничого навчання цього училища проводити підвищення кваліфікації. Ми запланували це на 2021–2022 роки».

За словами начальниці управління освіти Херсона, кошти передбачено також і на проведення перевірок якості шкільного харчування відповідними лабораторіями.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів