Про Сальдо та Ігната. Херсонські кінематографісти створюють сатиричні мультики на злобу дня (відео)
Ілюстрація: nikcenter.org

Про Сальдо та Ігната. Херсонські кінематографісти створюють сатиричні мультики на злобу дня (відео)

Автор: Марина Поліщук 18 Березня 2023 16:25

У соцмережах поширюються сатиричні мультики від анімаційної студії «Муха на дрючку». Як виявилося, під цією назвою працює колектив херсонських кінематографістів, який починав роботу ще в окупованому місті.

Анімаційна стрічка «Як зробити запаморочливу кар’єру. Інструкція» – це друга робота херсонських авторів, у ній ідеться про місцевих колаборантів. Персонажами мультика стали відомі херсонські зрадники:

- Володимир Сальдо – окупаційний «тимчасово виконуючий обов’язки губернатора Херсонської області»;

- Кирило Стремоусов – убитий 9 листопада 2022 року проросійський маргінальний «громадський діяч», а під час окупації – «заступник голови адміністрації Херсонської області»;

- Ігор Семенчев – херсонський чиновник, депутат міськради, соратник і «заступник» Сальдо, підозрюваний правоохоронними органами України в крадіжках бюджетних грошей;

- Альона Ротова – депутатка Херсонської міськради від ОПЗЖ, ексчиновниця, а до окупації – впливова херсонська підприємниця, значна частина бізнесу якої була пов’язана з експлуатацією міського сміттєзвалища, після окупації спілкувалася із співробітниками ФСБ, виконувала їхні вказівки;

- Ігор Телегін – людина, яка називає себе учасником бойових дій в Афганістані; у минулому він пробував себе як кінорежисер-документаліст, зараз – колаборант, керівник підконтрольної окупантам «громадської організації «Бойове братство».


Мультфільм про колаборантів «Як зробити запаморочливу кар’єру». Фото надав Устин Данчук

Також у фільмі опосередковано фігурує Валерій Шелудько – окупаційний «директор» Херсонського академічного музично-драматичного театру імені М. Куліша.

За словами співавтора сценарію і режисера стрічки Устина Данчука, ідея зняти цей сатиричний анімаційний фільм виникла ще під час окупації Херсона.

«Роботу над другим фільмом ми завершили вже після визволення міста. Першу стрічку, «Про Ігната...», випустили й презентували під час окупації. Тоді ми позначили себе в титрах псевдонімами та змінили голос, який читав закадровий текст. Бо я виїхав з Херсона в травні 2022 року, а всі інші люди, які створили стрічку, жили в місті під час окупації. Другий фільм випустили вже під справжніми прізвищами. Псевдонім «Панас Хитрющий» лишив собі лише художник Володимир Рейнхарт, бо таке «альтер его» йому дуже сподобалося», – цитує режисера видання nikcenter.org.


Команда кінематографістів з Херсона. Фото надав Устин Данчук

Команда «Муха на дрючку» – це Володимир Рейнхарт, художник і аніматор. Устин Данчук – співавтор сценаріїв та режисер. Андрій Польшин – аніматор. Озвучує мультики актор Херсонського обласного театру імені М. Куліша Микола Степаненко.

«Ми намагалися дослідити причину, чого люди зраджують і хто саме зрадники. Щоб пояснити світові, що зрадники – якийсь непотріб, маргінали чи корумповані наскрізь політики. Сприймати їх як якусь владу, як писали у багатьох солідних західних ЗМІ, це було смішно. Ми ж знаємо, хто ці люди, ми ж знаємо, що це абсолютний маргінес і сміття людське», – розповів Устин Данчук про ідею стрічки «Як зробити запаморочливу кар’єру. Інструкція» у коментарі suspilne.media.

Перший мультик «Про Ігната…» був створений в окупованому Херсоні. Він максимально лайливий і жорстокий. За словами режисера, це пародія на російський мультфільм про хлопчиків Івана та Миколу, які товаришували, але згодом Микола став дружити з іншими, за що його треба було побити. Так пропагандисти намагалися пояснити своїм дітям причини вторгнення в Україну.

«Я пам’ятаю, що цей мультфільм викликав у нас максимальне обурення. Насправді це насильство над дітьми – це відверта безсоромна пропаганда. Дуже тупа й агресивна. У нас така була реакція – абсолютний гнів, абсолютна лють на цей продукт. І в той же день, як тільки ми його побачили, ми сіли писати сценарій пародії на цей мультфільм. І мета була – зробити цю пародію максимально неполіткоректною, максимально злою, тобто цей мультфільм майже повністю складається з якоїсь "похабщини", матюків і жорстокості. Тому що мало того, що вони приперлися в наш дім, у наше місто, так вони це й своїм дітям, на майбутнє покоління промивають мозок, щоб вони ненавиділи нас, щоб вони ставали гарматним м’ясом для цієї нескінченної війни», – зазначив Устин Данчук.

Увага! У відео використовується нецензурна лексика!

Після того, як режисер виїхав з окупованого Херсона, йому доводилося давати інтерв’ю різним виданням, зокрема й закордонним, де він пояснював, що відбувається в Україні.

«Мені доводилося використовувати оцю метафору: уявіть, що ваш сусід припхався до вас додому та оселився у вас на кухні, забрав її, качає права, розкидає сміття і бруд в коридорі. Що ви будете робити? Ось мультфільм про Ігната – оце порівняння, оця метафора, перетворена на мультфільм», – каже Устин.


Мультфільм про посттравматичний синдром «Post T». Фото надав Устин Данчук

Третій мультик під назвою «Post T» ще у виробництві. Він розповідає про досвід війни та про посттравматичний синдром, який, говорить режисер, певною мірою проявлятиметься в кожного.

«Ідея була Володимира – показати, як людина хоче абстрагуватися від спогадів про війну за допомогою музики. Людина ходить увесь час у навушниках, щоб ізолюватися від спогадів. Без навушників – потрапляє у світ жахливих спогадів. Я написав сценарій. Анімацію зробив Володимир у Херсоні, більшу частину – після деокупації. Мультфільм вийшов дуже агресивним, дуже жорстоким, бо ми розуміємо, що не можна уникати цих жахливих подробиць, треба за допомогою мистецтва їх показувати», – пояснює кінематографіст.

Крім цих анімацій, херсонські митці створюють коротенькі відео по 10-15 секунд для різних соцмереж. Це їхній спосіб підтримати українців у важкі часи: мовою мистецтва передати те, що ми зараз переживаємо.


Мультфільм про посттравматичний синдром «Post T». Фото надав Устин Данчук

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів