Працівники мають інформувати роботодавців про свої зв’язки з ТОТ та країною-агресором: кого стосується новий закон

Працівники мають інформувати роботодавців про свої зв’язки з ТОТ та країною-агресором: кого стосується новий закон

Автор: Ян Ярчук 14 Май 2024 12:15

Поширення явища колабораціонізму, особливо серед працівників стратегічно важливих для України об’єктів, спонукало до прийняття важливих змін, що мають на меті мінімізувати будь-які ризики для держави та громадян.

Так, 25 квітня будо прийнято Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» — №7731. Ним встановлено: нові підстави для звільнення працівника; припинення трудового договору у звʼязку з вироком суду, що призвело до втрати довірʼя; нова підстава для відсторонення працівника; правила поведінки на підприємстві.

Член комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції ТОТ Сергій Козир, який є одним з розробників закону, зазначив, що наразі завдання Верховної Ради України – унеможливити вплив колаборантів на національні інтереси та безпеку, не допустити їх на роботу на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України та/або об’єктів критичної інфраструктури якими є, зокрема, атомні електростанції.

Сергій Козир говорить, що відповідний законопроєкт був внесений до Верховної ради ще у вересні 2022 року. Наразі за нього проголосувала Верховна рада, він знаходиться на підписі Президента.

Основним завданням є боротьба з колаборацією. Зокрема, за словами Козиря, закон передбачає, що працівники стратегічно важливих підприємств для держави мають в обов’язковому порядку інформувати роботодавців про наявні зв’язки з людьми, будь то родичі чи знайомі, які знаходяться на ТОТ чи на території країни-агресора. Він пояснив, як це допоможе мінімізувати ризики для підприємств:

«По-перше, роботодавець, відповідаючи за своє підприємство, повинен ввести правила поведінки, де одним з пунктів має бути наявність зв’язків з людьми, які знаходяться або на непідконтрольній території, або території країни-агресора. Тобто, ми розуміємо, що для людини, яка приїхала умовно з Донецька і влаштувалася на якесь оборонне підприємство обов’язково потрібно поставити роботодавця до відома, що він сам з Донецька, що у нього там залишилося коло людей, або родичів, спілкується він з ними чи не спілкується. І роботодавець вже свідомий цього. І, по-друге, самого робітника це якось стримує для того, щоб він не розповів якісь непотрібні речі з обмеженим доступом, що можуть бути використані ворогом проти цього об’єкту, наших людей, оборонного напряму. Ми розуміємо, що зайвий розголос того, де і ким ти працюєш, не потрібен. Навіщо комусь знати, що ти виробляєш, де воно знаходиться та до кого воно відноситься».

Він також додав, що Служба безпеки України здійснює перевірку лише керівного складу таких підприємств. До того ж фізично не в змозі перевірити таку кількість людей, оскільки має великий запит працювати вже з виявленими колаборантами.

Саме тому певною мірою відповідальність покладають на роботодавців, які мають знати необхідну інформацію про своїх працівників та бути пильними.

Завдання робітника полягає лише в тому, аби він проінфнормував роботодавця про будь-які зв’язки з рідними чи знайомими на ТОТ, чи території країни-агресора. Якщо ж співробітник цього не зробив, то у роботодавця мають виникнути питання, чому і з яких причин це приховується.

Головне фото з сайту «Голос України»

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів