Викрадених на Херсонщині та вивезених до РФ в’язнів вербують до ПВК «Вагнер»

Викрадених на Херсонщині та вивезених до РФ в’язнів вербують до ПВК «Вагнер»

Автор: Марина Поліщук 23 Декабря 2022 14:10

У російський колоніях знову активізувалися вагнерівці, вербуючи ув’язнених на війну проти України. На жаль, з’являється інформація, що до ПВК «Вагнер» почали насильно відправляти викрадених в’язнів херсонських тюрем. Про це пише опозиційний російський ресурс «Радіо Свобода».

Видання зазначає, що серед російських злочинців охочих їхати на війну поменшало, тому вагнерівці почали шантажувати депортованих громадян України, яких утримують у колоніях. 

За словами засновниці фонду «Русь сидящая» Ольги Романової, у колоніях, де раніше вербувалися по 200-500 осіб, зараз представників ПВК «зустрічають погано». В одній із іванівських колоній на війну записалися 24 особи, але 5 передумали, тому відправили 19. 

«Погана новина: на жаль, знайшли інші резерви. Це 2,5 тисячі увʼязнених українців, переміщених із Херсонської та Миколаївської областей. Вони розподілені приблизно по десяти колоніях. Їх дуже шантажують», – зазначила засновниця фонду. 

Правозахисники РФ повідомляють, що від початку вторгнення в Україну російська влада захопила та утримує в ізоляції кілька тисяч українських громадян – ідеться про людей, які не є військовополоненими. Їх фактично позбавили волі й тримають у переформатованих колоніях. Ніхто з них не має жодного процесуального статусу, їм не пред'явлене звинувачення, у їхніх справах не ведеться навіть дослідча перевірка. Місцезнаходження цих людей – інформація обмеженого поширення, не для родичів та адвокатів. І права на адвоката у них теж немає, адже їх офіційно ні в чому не звинувачують та не підозрюють.

Романова називає силоміць вивезених українців на територію РФ «заручниками Путіна» та поділяє їх на три категорії.

Перша категорія, за її словами, – це звані «цивільні заручники». Це громадяни України, захоплені на тимчасово окупованих територіях, які зараз давно вже звільнені (Буча, Гостомель, Волноваха, Чернігівська область).

«Ми знаємо два обміни викрадених цивільних, які утримувалися в російських СІЗО без пред'явлення звинувачень, на російських військовополонених. Останній такий обмін був на початку жовтня. Ми знаємо ще про багатьох таких людей (трохи більше 100 людей, хоча їх, напевно, більше)», – каже вона.

Друга категорія – це громадяни України, які не пройшли фільтрацію. Вони тікали гуманітарними коридорами, наприклад, з Маріуполя, і в РФ були затримані через те, що колись служили за контрактом в армії, були поліцейськими або паспортистками.

«Це цивільні особи, але Росія вважає їх військовополоненими. Їх тримають окремо, щодо них абсолютно окремі переговори, і в них невизначений статус», – зазначає Романова.

Нарешті, третя категорія, найчисленніша – щонайменше 2,5 тисячі осіб – це українські в'язні, які були переміщені насильно. Саме їх і вербують вагнерівці.

«Вони скоїли злочин, порушили закони України, засуджені українським судом, утримувалися на території України – у Миколаївській та Херсонській областях. І всі вони були 6 листопада, перед деокупацією Херсона, перевезені спочатку до колонії в Горлівці, а потім звідти на територію Росії, до 10 російських колоній, по 150-200 осіб у кожній зоні.

Вони в дуже тяжкому стані: зважаючи на все, багато переломів, багато людей з відкритою формою туберкульозу. Це результат того, що ці зони кілька місяців були окуповані. Їх зараз готують до перегляду вироків, і якщо за закладку наркотиків в Україні давали 3-4 роки, то [в РФ] це від 10 років. І з якого дива судити громадян України за російськими законами в Росії, коли злочин було скоєно на території України і вони вже засуджені?» – наголошує Романова.

За її словами, таким українським в’язням одразу пропонують «пряник» – мовляв, приймайте російське громадянство, вступайте до ПВК «Вагнер» та йдіть на фронт – і тоді перегляду вироку не буде.

«Ми поки не знаємо, чи хтось погодився, хоча уважно спостерігаємо. Але ми знаємо про те, що відбувається, наприклад, у таборі "Горлівка" під Донецьком, де утримуються українські військовополонені та ті в'язні, яких не встигли перевезти до Росії з Херсона. Це кілька сотень людей. Їм пропонують побачення з рідними в обмін на відмову від українського громадянства. Це чистої води шантаж! У момент побачення вони підписують відмову від українського громадянства, після чого їм приносять російський мобілізаційний порядок денний та пропонують на вибір три варіанти: ПВК "Вагнер", дивізія імені Богдана Хмельницького або партизанський загін Ковпака (як я розумію, це те саме, що ПВК " Вагнер", тільки більше схоже на батальйон "Сомалі" під командуванням Гіві та Мотороли)», – розповіла правозахисниця.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів