Поламані ребра, гепатит та довга дорога додому: історія 62-річного херсонця, якого окупанти відпустили з полону

Поламані ребра, гепатит та довга дорога додому: історія 62-річного херсонця, якого окупанти відпустили з полону

Автор: Марина Поліщук 08 Листопада 2024 18:00

Влітку 2022 року на одному з блокпостів російські загарбники захопили в полон жителя Херсона, а його авто відібрали для власних потреб. Понад рік чоловіка катували у в’язницях, де до того ж заразили гепатитом. Зрештою відпустили зі словами: «Ми не розуміємо, за що ви опинилися за ґратами»…

Та дістатися до рідного Херсона знесилений чоловік зміг лише у 2024 році. Історію херсонця Юрія Корнелюка розповіли в «Медійній ініціативі за права людини».

ХЕРСОН

Під час окупації Юрій виїжджав за місто у справах на власному автомобілі, перетинаючи ворожі блокпости. Та якось влітку почув від загарбників, що їм потрібна його машина. Чоловік обурився, кинувши фразу «Це ви прийшли до нас “у гості”, а не ми до вас!». Далі був сильний удар прикладом автомата і втрата свідомості.

Свій 60-річний ювілей у вересні Юрій Корнелюк зустрів у полоні. Декілька днів його тримали в ізоляторі по вулиці Теплоенергетиків – щодня били зі словами: «Тобі що, машини для РФ шкода?»

Далі перевезли в приміщення Дніпровського райвідділу поліції, де утримували весь наступний місяць. В’язнів тут не годували: їли тільки те, що передавали рідні. Юрій просився відпустити його під підписку про невиїзд, оскільки сильно погіршилося здоров’я: поламані під час жорсткого побиття ребра давалися взнаки. Однак його не випустили.  

Пізніше чоловіка перемістили в СІЗО по вулиці Перекопській. Там він просидів трохи більше ніж місяць – до «евакуації» на лівобережжя перед втечею окупантів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жертва чи колаборант: начальника херсонського СІЗО, якого катували окупанти, судять за держзраду

КРИМ

Наприкінці жовтня Юрій Корнелюк разом з іще 56 в’язнями з Херсонського СІЗО опинився в Сімферополі, у новозбудованому СІЗО № 2. Нагадаємо, там окупанти створили жорстокі умови утримання, більше контролю з боку ФСБ, і звозили сюди саме жителів Херсонської та Запорізької областей.

За інформацією бранців, на території СІЗО побудували окремий блок спеціально для утримання полонених українських захисників. Тож охорона була розчарована, коли привезли цивільних з Херсона. Та це не завадило їм знущатися з людей.

«Били дуже сильно, особливо відбивали ноги. Там були й люди, які через це “вскривались”, тобто намагалися вкоротити собі віку», – пригадує Юрій Корнелюк.

Він розповів про Олександра, ще одного ув’язненого з Херсона. Чоловіка били нещадно й довели майже до божевілля. Тригером для бранця стало повідомлення слідчого, що термін їхнього утримання продовжується ще на пів року. Тоді Олександр пішов у вбиральню й занадто довго звідти не виходив. Його сусіди захвилювалися. З’ясувалося, чоловік себе порізав. До нього викликали місцевого лікаря, і його врятувати. Щоправда, потім били ще сильніше, ніж до цього...

Самого Корнелюка якось побили так, що він втратив свідомість. Годували в Сімферопольському СІЗО вкрай погано. Чоловік був постійно голодний.

«Давали щось, тільки щоб ми не померли», – каже він.

ЧОНГАР

У травні 2023 року жорстоке поводження з цивільними бранцями потроху почало знижувати оберти. На початку червня Корнелюка перевезли в село Чонгар Генічеського району, де окупанти теж відкрили нове СІЗО. 

Годували там, за словами херсонця, набагато краще, ніж у Сімферополі. А от побиття цивільних бранців продовжувалося і в Чонгарі. Щотижня до СІЗО приїжджали підрозділи федеральної служби виконання покарань РФ, які «відпрацьовували» на українцях удари.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільше – з Херсонщини: ідентифіковано майже 2 тисячі викрадених окупантами цивільних українців

До речі, Юрій Корнелюк упізнав одного з наглядачів в ізоляторі – це був його знайомий із Херсона на ім’я Валерій, який до повномасштабного вторгнення працював будівельником.

ВОЛЯ І ДОРОГА ДОДОМУ

У серпні 2023 року Корнелюка привели до кабінету слідчого, який приїхав сюди з РФ. Той повідомив, що прочитав «справу» чоловіка. На що херсонець обурився: «Яку справу, якщо мене навіть ніхто не допитував?»

Слідчий сказав, що не розуміє, за що Корнелюк опинився за ґратами, тож його відпускають.

Перед звільненням чоловіка попередили, щоб він не писав у російські держоргани скарги про те, що його незаконно утримували, та не просив фінансової компенсації через це. Якщо ж він не дослухається, то на нього чекатимуть «великі неприємності». 

1 вересня 2023 року Юрія Корнелюка нарешті відпустили з СІЗО. Із собою дали 300 руб. (90 грн). На той час стан здоров’я херсонця настільки погіршився, що майже одразу він потрапив у лікарню. У чоловіка утворилася грижа, його госпіталізували в Генічеську районну лікарню, де прооперували в березні 2024 року. 

Ще місяць Юрій провів у лікарні. За цей час його племінниця змогла передати йому гроші, тож на початку травня Корнелюк сів на маршрутку до пункту пропуску «Колотилівка» на російсько-українському кордоні.

«Два кілометри пішки пройшовся, і там мене одразу зустріли українські прикордонники», – розповідає він про перетин державного кордону.

У Сумах чоловік пройшов тривалу перевірку, там йому видали 3800 грн на дорогу. До рідного Херсона Юрій Корнелюк добирався спочатку автобусом до Одеси, звідти до Миколаєва, а вже потім додому. Зараз чоловік лікується від гепатиту С, яким заразився під час російського полону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «На підвалі» у Чаплинці – нелюдські умови»: бранець російських катівень про тортури, життя в окупації та херсонського мера

На головній світлині: херсонець Юрій Корнелюк, колишній цивільний бранець РФ. Фото з сімейного архіву чоловіка/МІПЛ

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів