Прикордонник Олексій Ружиненко, якого російські окупанти захопили в полон на КПВВ «Чонгар» 24 лютого 2022 року, розповів про перші хвилини повномасштабного вторгнення та випробування, через які йому довелося пройти в полоні.
Олексій Ружиненко нещодавно був звільнений з російського полону, в якому він перебував 28 місяців. Як повідомляла «Гривна», серед 115 військових, яких Україна повернула 24 серпня, були троє військовослужбовців 79-го Херсонського прикордонного загону.
Перед початком великої війни Олексій проходив строкову службу в Херсонському прикордонному загоні, ідеться на сайті Держприкордонслужби. У день повномасштабного вторгнення Росії юнак перебував на КПВВ «Чонгар». Тож разом зі своїми побратимами він першим зустрічав ворога.
«Під час спостереження за допомогою тепловізора почали виднітися нескінченні колони ворожої техніки, які рухалися в наш бік. Пам’ятаю, що перед масованим артилерійським ударом над нами кружляв російський безпілотник, який, скоріш за все, вишукував цілі. Коли ми поцілили по дрону з автоматів – він зник. І майже одразу з боку Криму пішли виходи, свист і прильоти. Майже 40 хвилин по наших позиціях працювала ворожа артилерія, яка знищувала все навколо», – розповідає прикордонник.
Олексій каже, що окупанти одразу перебили нашим військовим зв'язок. Наші хлопці сиділи в бліндажі й намагалися зв’язатися хоч з кимось.
«Було страшно, коли танк біля голови проїхав – гусениця від танка пролетіла за 40-50 сантиметрів від голови. Тільки тоді було страшно».
Далі окупанти підняли наших військових, позабирали в них цигарки, мобільні телефони. Причому більш дорогі одразу ховали собі по кишенях, каже юнак.
Олексій пригадує, що вже після прильотів почали заходити кілометрові колони окупантів, які рухалися в бік Херсона. При цьому обстріли не вщухали, тож під вогонь подекуди потрапляли й самі ж росіяни, каже прикордонник.
«Коли нас положили на землю біля КПВВ, їхали два цивільні автомобілі. Росіяни з БТРа почали стріляти по одній машині – пробили радіатор, але водій встиг розвернутися й втекти. Не знаю, чи далеко йому вдалося від’їхати. А другу машину вони розстріляли. Тож перших загиблих цивільних я побачив уже в машині».
Потім росіяни почали саджати полонених прикордонників у вантажівки та перевозити до Криму.
«Уже на території Криму нас повикидали з КамАЗів, положили на траву біля траси. Там уже були бородаті – чи то чеченці, чи то буряти. Нас знову обшукали й позабирали все з кишень».
Через декілька днів полонених хлопців з окупованого Криму почали перевозити до материкової частини Росії. Там на них чекали надзвичайно важкі випробування, які декому з полонених коштували найціннішого – життя...
«Спочатку нас не били. Але потім, коли перевезли в колонію, – щодня били, практично ні за що. По ногах, по руках, по голові. Гумовими палицями, ногами, залізними ключами…»
Там реально відбувалися страшні речі – є такі моменти, про які навіть не хочеться згадувати, додає Олексій.
Військовий каже, що до війни важив 95 кілограмів. Додому з полону повернувся вагою 65 кілограмів.
«Стоїть білборд «Вас вітає Україна». Спочатку наверталися сльози. Потім, коли вже пересіли в наші автобуси, просто хотілося вийти й кричати, що я вдома».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Я залишався на підриві мосту”: військовий ЗСУ розповів подробиці вторгнення росіян на Херсонщину
Головна світлина: скриншот з відео dpsu.gov.ua
Тэги: