Жертва чи колаборант: начальника херсонського СІЗО, якого катували окупанти, судять за держзраду

Колишнього начальника херсонського слідчого ізолятора Ігоря Гурякова звинувачують у співпраці з окупантами. Він під вартою, і нині тривають судові процеси. Водночас прокуратура звинувачує двох росіян у катуванні Гурякова під час окупації Херсона. Далі – деталі справи.

ПОЛОН І ПРОПАГАНДИСТСЬКЕ ВІДЕО

У травні 2022 року російські окупанти захопили будівлі держустанови «Херсонський слідчий ізолятор» по вулиці Перекопській. Вони взяли в полон начальника СІЗО та його заступника, які не пускали ворога на територію установи. Згодом в інтернеті з’явилося пропагандистське відео з керівником херсонського СІЗО.

Про це 16 травня 2022 року повідомила в соцмережі тодішня керівниця пресслужби Херсонської міськради Гаяне Оганесян.

«Днями російські військові увірвалися до Херсонського СІЗО. Саме увірвалися, тому що в.о начальника ДУ «Херсонський слідчий ізолятор» підполковник внутрішньої служби Ігор Гуряков та заступник начальника СІЗО з оперативної роботи – начальник оперативного відділу, підполковник внутрішньої служби Євген Усачов чинили опір й не пускали окупантів на територію слідчого ізолятора.

У висновку, службовців захопили й мали доправити до тимчасово окупованого Криму на суд за влаштування бунту непокори та спроби не допустити на територію СІЗО військових РФ», – написала вона.

За словами керівниці пресслужби, далі в мережі з’явилося записане окупантами відео, в якому Гуряков закликав колег продовжувати працювати, попри вимогу «київського режиму залишити робочі місця» (цитата з відео).


Скриншот пропагандистського відео з Ігорем Гуряковим. Фото: фейсбук/Гаяне Оганесян

«Усі, хто знають Ігоря Гурякова, стверджують, що це відео можливо було записати тільки під тиском. Адже підполковник Гуряков з першого дня окупації нашого регіону чітко заявляв свою патріотичну позицію, виконував свої обов’язки і, як усі херсонці, чекав на визволення.

Можна тільки здогадуватися, які тортури мала витерпіти людина, аби записати відео з подібними висловлюваннями, яким не вірить жоден з працівників пенітенціарної служби Херсонської області», – зазначила Гаяне Оганесян.


У грудні 2022 року російські окупанти обстріляли будівлю Херсонського СІЗО. Фото: фейсбук/Департамент з питань виконання кримінальних покарань

АРЕШТ І ЗВИНУВАЧЕННЯ

Ігоря Гурякова було затримано в Херсоні одразу після звільнення міста. У січні 2023 року Держбюро розслідувань повідомило, що колишнє керівництво херсонського СІЗО, яке «подарувало» установу окупантам, судитимуть. У ДБР, зокрема, заявили, що начальник СІЗО та його заступник добровільно перейшли на бік ворога.

«Удвох вони допомагали ворогу створювати незаконну структуру «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области». Зрадники отримали нові посади в фейковій установі та виконували всі вказівки окупанта. Вони повністю надали виправний заклад для потреб окупанта.

Колишній керівник СІЗО навіть став «героєм» інформаційної провокації пропагандистів, метою якої була дискредитація правоохоронних органів України. Закликав не виконувати накази української влади та наслідувати його приклад – співпрацювати з ворогом», – повідомила 27 січня 2023 року пресслужба ДБР.

У Держбюро додали що після деокупації Херсона начальник СІЗО та його заступник намагалися переховуватися на території області, але були оперативно викриті та затримані.


Затримання начальника херсонського  СІЗО та його заступника, 2022 рік. Фото: dbr.gov.ua

ЗРАДНИК ЧИ ПОСТРАЖДАЛИЙ?

Відтоді Ігор Гуряков перебуває під вартою. Його звинувачують у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану. За це йому загрожує 15 років ув’язнення або довічне.

Судові засідання у справі Гурякова тривають досі. На одному з них нещодавно побувала журналістка «Медійної ініціативи за права людини».

«Ця справа сфабрикована. Немає жодних підстав для мого затримання. Спочатку нас кинули в Херсоні. Ніхто нас не вивіз. Потім мене та мого заступника Євгена Усачова затримали росіяни. Нас били, застосовували струм. Погрожували завдати шкоди доньці й дружині», – відповів Ігор Гуряков на її запитання, що він думає про справу. 

Обвинувачений додав, що не міг покинути підлеглих і 400 ув’язнених, тому лишився з ними в окупації.


Колишній начальник херсонського СІЗО Ігор Гуряков у суді, 2024 рік. Фото: mipl.org.ua

Юлія Орел-Мельник, прокурорка Херсонської обласної прокуратури, пояснює позицію обвинувачення: Гуряков добровільно працював на окупантів і отримував зарплату в рублях.  

«Захист переконує, що на посаді в окупаційному органі він не виконував жодних функцій. Проте самого факту, що він працевлаштувався, достатньо, аби кваліфікувати його дії як державну зраду», – зазначила прокурорка. 

Гурякова в суді представляють четверо адвокатів. Лілія Охримович і Сергій Гриша – двоє з них. Вони переконують, що росіяни тортурами примусили Гурякова працювати на них. За словами адвоката, 11 травня 2022 року російські військові захопили СІЗО, а начальника забрали у підвал апеляційного суду, де окупанти облаштували катівню. 

Відпустили його 14 травня. Адвокат каже, що до цього часу його клієнта катували, аби змусити співпрацювати. Тому із червня до листопада він приходив на роботу в колонію № 90, де базувалося «управління».

«Гурякова призначили без його згоди. У матеріалах провадження немає будь-яких його заяв про прийняття на роботу. Я так розумію, окупанти видали наказ про його призначення для створення пропагандистської картинки. Йому лише сказали: “Ідеш і працюєш”. Щодня його забирали й привозили на роботу», – каже Сергій Гриша.

Єдине, що зробив Гуряков, переконує адвокат – під тиском і тортурами сказав на камеру, що співпрацює з росіянами та закликає до цього колег:

«Фактично його примусили, і саме це ми намагаємося довести. Натомість сторона обвинувачення залучила це відео як доказ своєї версії», – додав адвокат.

Через катування Ігор Гуряков є потерпілим в іншій справі. Нині в Херсонському міському суді заочно судять двох російських військових за катування людей. У тексті підозри зазначено, що Гурякова «утримували в одному положенні понад годину, що супроводжувалося постійним побиттям руками й ногами по всьому тілу із застосуванням електроструму. Погрожуючи позбавленням життям і повторним катуванням, змушували давати неправдиві відомості щодо себе».

Прокурорка вважає, що катування не пов’язане з примусом до співпраці. Вона знає, що Гуряков є потерпілим через катування, тому говорить:

«Можливо, так воно й було, ми це не заперечуємо. Будемо дивитися далі докази захисту».

За словами адвоката, Гуряков в окупації намагався зв’язатися з керівництвом – доповідав про те, що відбувається, про тортури та вимогу співпрацювати. Боячись прослуховування, він телефонував від сусідів чи далеких родичів. 

Захисник також переконує, що перед звільненням правобережжя Херсонщини Євген Соболєв, який очолив окупаційну пенітенціарну систему, наказав підлеглим виїхати на лівий берег. Але Гуряков зі своїм колишнім заступником Євгеном Усачовим сховалися в місті в очікуванні української армії.

«Щойно окупанти вийшли, вони піднялися на висотку, щоб зловити зв’язок. Вони повідомили ДКВС та СБУ, що перебувають у місті», – розповів Сергій Гриша. Після цього Гурякова затримали.

Надалі у його справі ще мають заслухати близько десятка свідків обвинувачення та захисту, пише МІПЛ. Після цього судового засідання журналістка запитала в Гурякова, чи отримував він російський паспорт.

«Я за Україну. Яка Росія? Нащо вона мені треба! Паспорт отримувати змушували, але я не взяв», – відповів підсудний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонського рятувальника засудили до 1 року ув’язнення за роботу на окупантів

На головній світлині: ексначальник херсонського СІЗО Ігор Гуряков у суді. Фото: mipl.org.ua

Пов'язані записи

Нальоти російських БпЛА на Херсонщину: чи ефективні детектори дронів для населення

Російські військові продовжують обстрілювати Херсонщину, використовуючи дрони для скидання вибухівки. Лише за останню добу двоє мирних жителів регіону загинули, а десять отримали поранення. «Полювання» на мирних жителів не припиняється Юрій…

Суд оголосив вирок ексстарості села в Скадовському районі за співпрацю з ворогом

Окупаційною головою села Володимирівка Лазурненської громади стала його чинна на момент вторгнення староста Олена Заворихіна. Суд заочно виніс вирок зрадниці. Як зазначено в тексті вироку Шевченківського райсуду Чернівців від 29…