Покарання за лайки та репости навіть 10-річної давності: нова небезпека для жителів ТОТ
Ілюстративне фото

Покарання за лайки та репости навіть 10-річної давності: нова небезпека для жителів ТОТ

Автор: Марина Поліщук 20 Май 2024 13:10

Відтепер на окупованих українських територіях «екстремістом» чи «терористом» Росія може визнати навіть людину, у соцмережах якої окупанти знайдуть зображення жовто-блакитного прапора, поширене там, приміром, 10 років тому.

Нещодавно конституційний суд держави-агресора визнав, що відповідати за розміщення в інтернеті «екстремістської інформації» доведеться, навіть якщо вона була розміщена до заборони. Юристи називають рішення суду дикістю, втім, для Росії це – норма.

«При написанні цього висера КС виходив з того, що будь-яка інформація, опублікована на вашій сторінці в соціальних мережах, демонструється для загального огляду 24/7. Навіть якщо пост із забороненою символікою був вами опублікований 7 або 10 років тому і щоб на нього натрапити, необхідно витратити цілий день на прокручування вашої стрічки», – цитує адвоката проєкт «Радіо Свобода».

РФ СТВОРЮЄ НА ТОТ «АНТИТЕРОРИСТИЧНІ КОМІСІЇ»

У зв’язку з цим можемо констатувати, що небезпека для жителів ТОТ регіонів України, зокрема й Херсонщини, значно посилюється. Людям, які вимушені залишатися в окупації, варто переглянути свої соцмережі та все, що вони публікували чи репостили навіть до повномасштабного вторгнення. І взагалі – ретельно стежити за своєю поведінкою в інтернеті.

Про створення на ТОТ «антитерористичних комісій», які шукатимуть «екстремістів», пишуть і телеграм-канали, що ведуть підпільну партизанську діяльність на окупованих територіях. Один із таких, канал «Анти Z», 19 травня опублікував наступне повідомлення:

«Окупанти відкрито погрожують українцям на ТОТ ув’язненням за лайки та репости в соцмережах. Загарбники створили псевдоправоохоронне об’єднання – «антитерористичну комісію». Хочуть тримати в страху мешканців ТОТ і штампувати кримінальні справи за «тероризм» та «екстремізм», тобто за любов до своєї батьківщини.

Вишукують у соцмережах незгодних з режимом окупації та погрожують кримінальною відповідальністю. За лайки, репости і донати «екстремістським організаціям». Такими в Росії та на ТОТ можуть визнати будь-які організації, що не поділяють загарбницьку політику. Мешканці ТОТ у небезпеці. Тиск на них посилюється щодня».

ЗАТРИМАННЯ ТА ПОКАРАННЯ ЖИТЕЛІВ ХЕРСОНЩИНИ

Раніше на окупованих територіях загарбники створили аналоги СМЕРШу, завдання яких – виявляти «екстремістів».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти створили в Новій Каховці аналог СМЕРШу для знищення українців

У Криму такий каральний орган регулярно інформує про затримання незгодних з діями та політикою Росії. Є серед них і жителі Херсонщини.

Тиждень тому з’явилося повідомлення про затримання, а пізніше – покарання жительки Нової Каховки Вікторії Бакалець. Дівчина, як пишуть окупанти, на своїй сторінці у фейсбуці «публікувала записи із закликами не йти на референдум, ображала Росію та "страждала по Україні"». Її покарали штрафом у 40 тис. рублів, а також на камеру змусили вибачитися.

У квітні той же кримський «СМЕРШ» писав про затримання жительки Каховки Світлани Антонової, яка у фейсбуці розмістила «нацистський прапор (так окупанти називають прапор України, - ред.) та лозунги, а також записи з образами нашої армії». Зазначається, що її затримали прикордонники – можливо, жінка мала намір виїхати з окупації. Про її подальшу долю нічого не відомо.

Скріншот одного з пропагандистських сайтів окупованого Криму

ПОРАДИ ДЛЯ ЖИТЕЛІВ ТОТ

Отже, навіть коментар у соцмережі може бути визнаний закликом до «екстремізму», а людині загрожуватиме кримінальна відповідальність. У зв'язку з цим правозахисники радять жителям ТОТ:

- почистіть свої соцмережі, навіть ті, якими давно не користуєтеся;
- сховайте свої персональні дані;
- приберіть персональні фото зі всіх соцмереж та змініть ім’я;
- попередьте родичів і друзів, щоб вони не розміщували фото з вами в соцмережах;
- не відповідайте на дзвінки та повідомлення з незнайомих номерів;
- не залишайте в коментарях або чатах дані, які можуть допомогти ідентифікувати вашу особу, адресу проживання чи місце роботи;
- не носіть із собою телефон, в якому знаходиться додаток українського банку, принаймні того банку, через який ви перераховуєте донати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Криму окупанти засудили жительку Херсонщини за «дискредитацію російської армії» 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів