Чому херсонці серед багатьох інституцій найменше довіряють місцевій владі? Чого бракує в діях Херсонської міської та обласної військових адміністрацій? Місцеві політики та політологи прокоментували проблему складних стосунків населення з представниками влади Херсонщини.
Нещодавно на замовлення Фонду громади міста Херсон «Захист» серед жителів Херсонської міської громади провели опитування про найбільш гострі проблеми в місті, кому довіряють херсонці та з яких джерел отримують інформацію. Деталі про результати опитування «Гривна» публікувала в матеріалі «Херсонців опитали про проблеми міста, довіру до влади та силовиків».
Серед багатьох питань, що турбують херсонців, це опитування знову сколихнуло проблему низького рівня довіри до місцевої влади. Зокрема, з-поміж різних інституцій найнижчий рівень довіри від жителів Херсонщини, згідно з дослідженням, мають ОВА та МВА. Особисто голові Херсонської ОВА Олександру Прокудіну довіряють лише 7% респондентів, а начальнику Херсонської МВА Роману Мрочку – лише 1% опитаних.
Нагадаємо, що майже місяць тому петиція «Про розгляд питання щодо звільнення Олександра Прокудіна з посади голови Херсонської ОВА та Романа Мрочка з посади начальника МВА» набрала 25000 підписів українців, необхідних для того, щоб звернення розглянув Президент України. Станом на 13 серпня петиція все ще перебуває на розгляді Президента, хоча термін для її розгляду (10 робочих днів) вже давно минув.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» звернувся до херсонських політологів – аби ті прокоментували отримані результати дослідження та проблему довіри жителів Херсонщини до місцевої влади.
Костянтин Філенко: владі бракує комунікації з жителями міста
Програмний менеджер благодійного Фонду громади міста Херсон «Захист» Костянтин Філенко, коментуючи дослідження, зазначив, що люди очікують на повноцінне відновлення міста та відродження громади. Він розповів, як херсонці оцінили ефективність роботи різних інституцій під час затоплення частини міста внаслідок руйнування Каховської ГЕС.
«90% респондентів найвище оцінили дії волонтерів. 69% – добре або гарно оцінили роботу рятувальників ДСНС, 46% – поліції. Діяльність Херсонської міської військової адміністрації позитивно оцінили 24%, Херсонської обласної військової адміністрації – 19%. Керівництво ОСББ – 20%. От, власне, такий розподіл в оцінках щодо ефективності дій», – озвучив він результати.
Невисоку оцінку діям міської та обласної влади Філенко пояснив тим, що їм бракує комунікації з жителями міста.
«Варто зауважити, що 22% і 21% відповідно респондентів сказали, що вони взагалі нічого не знають про діяльність цих органів влади», – зазначив він.
На думку Філенка, якби місцеві органи влади ефективніше поширювали інформацію про свою роботу, то мали би вищий рівень довіри.
«На інше питання, яке стосувалося нагальних інформаційних потреб, 43% опитаних херсонців відповіли, що їм бракує інформації про діяльність місцевих органів влади», – додав він.
Також дослідження показало, що з настанням безпеки переважна більшість херсонців збираються повернутися додому й брати участь у відновленні громади. Програмний менеджер «Захисту» повідомив, що опитування в Херсоні стануть регулярними. Загалом заплановано 48 досліджень про думки та потреби містян.
Дементій Білий: влада Херсона та області вчасно реагує на критику
Політолог із Херсона Дементій Білий вважає, що результати дослідження цілком коректно відображають думки жителів міста. Він каже, що низький рівень довіри до місцевої влади не є несподіванкою. На думку політолога, ця проблема виникла через відсутність зворотного зв’язку з посадовцями.
«Це ж опитування показує, що офіційним телеграм-каналом для отримання новин користуються лише близько 39%. Найбільше жителів користуються телеграм-каналами, які часто подають інформацію емоційно. Це найважливіше, що емоції перемагають. Треба запровадити громадські обговорення, можна навіть в онлайні збирати весь негатив, усю критику містян та реагувати на них», – сказав він.
Білий вважає, що місцева влада Херсона та Херсонщини вчасно реагує на критику.
«Кожного дня йдуть обстріли, кожного дня руйнуються десятки будинків. Зрозуміло, що наша влада не встигає встановлювати вікна чи ремонтувати, чи вчасно фіксувати ці порушення. Тому негатив є закономірним. Він проявляється в низькому рівні довіри, але будується не на незадовільній роботі влади. Під час війни влада просто на межі своїх сил намагається щось робити, і не все в неї виходить. Але вона реагує на критику», – висловився політолог.
9 серпня відбулася зустріч начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна з експертами та активістами області, під час якої обговорювалися стратегічні напрями розвитку регіону. Дементій Білий вважає корисними обговорення в цьому форматі.
Володимир Молчанов: «Ніколи мери в Херсоні не мали високих рейтингів»
Інший політолог із Херсона Володимир Молчанов зазначив, що нагальною проблемою для міста залишаються російські обстріли. Також Молчанов каже, що розподіл гуманітарної допомоги, на який під час дослідження нарікали херсонці, не став би проблемою, якби в населення були власні доходи. Водночас політолог визнає, що допомога не завжди розподіляється рівномірно.
«У людей виникає підозра в корупційному розподілі гуманітарки, хоча в місті її насправді багато й дійсно вистачає. У Херсоні можна жити, харчуючись виключно гуманітаркою й одягаючи виключно гуманітарку. Проіснувати цілком можливо. І більша частина людей, які не отримують виплати з бюджету, практично живуть завдяки цій гуманітарці», – припустив він.
За даними Молчанова, місцева влада Херсона не мала високих рейтингів довіри навіть тоді, коли обиралася містянами. Теперішню недовіру політолог пояснює відсутністю: декларування, звітування перед громадянами, висвітлення видатків, відкритого планування, а також консультацій з містянами.
«Ніколи мери в Херсоні не мали високих рейтингів. То були обрані мери, а тепер ще й призначенці. Люди без певного управлінського досвіду, без команди, без політичного капіталу саме на Херсонщині. Багатьма сприймається як образа, коли президент призначає таких людей на посади, потім ще й змінює їх. Ця кадрова карусель, яку створив Офіс президента, зміцнює громадян у недовірі до чергових призначенців, які поцарюють і кинуть. У цілому законодавство воєнного стану, на жаль, суттєво обмежило демократію», – сказав Молчанов.
Юрій Соболевський: «Люди пізніше все оцінять»
Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський констатує, що жителі регіону втомилися від постійних обстрілів та життя в небезпеці, і це дуже впливає на людей. Політик не здивований рівнем довіри жителів Херсонщини до місцевої влади.
«Не потрібно боятися хейту – потрібно давати результат. Люди пізніше все оцінять. Зараз люди постійно бачать «прильоти», чують «виходи» контрбатарейної боротьби. Грошей не вистачає на комфортне життя, мало що працює у місті. Причому рівень ставлення людей до місцевої влади після деокупації був фантастичний. Коли повернувся побут, почалися проблеми», – розповів він.
Попри низьку довіру людей до дій військових адміністрацій міста та області, Соболевський позитивно оцінює роботу влади.
«Відновлена критична інфраструктура. У більшості абонентів, де існує така можливість, є підключення до електроенергії та водопостачання. Відновлена медична мережа. Це – спільна робота й з обласною адміністрацією, з обласною радою. Ефективно працює рятувальна служба – вони максимально укомплектовані. ЖКГ відновлено частково, тому що російська армія залишила після себе випалену землю», – перераховує він.
Соболевський упевнений, що після війни та повернення жителів з евакуації Херсон стане «комфортним містом майбутнього».
«У нас є можливість не відбудовувати старі освітні та медичні заклади, які існували ще з радянських часів, а побудувати вже за сучасними європейськими нормами щасливе місто майбутнього», – висловив наміри Соболевський.
На головній світлині: Роман Мрочко та Олександр Прокудін. Фото: Telegram/Роман Мрочко
Тэги: