Очільникам Херсона й області загрожує звільнення: що вирішить Зеленський?
Колаж: grivna.ua

Очільникам Херсона й області загрожує звільнення: що вирішить Зеленський?

Автор: Євген Веселов 20 Липня 2023 16:50

17 липня петиція «Про розгляд питання щодо звільнення Олександра Прокудіна з посади голови Херсонської ОВА та Романа Мрочка з посади начальника МВА» набрала 25000 підписів українців, необхідних для того, щоб звернення розглянув Президент України. У соцмережах херсонці  активно обговорюють цю подію, думок багато. Але останнє слово – за Президентом, який і призначав цих керівників.

ПРО ЩО ПЕТИЦІЯ

15 травня громадянка Юлія Грищенкова опублікувала на сайті Президента України петицію «Про розгляд питання щодо звільнення Олександра Прокудіна з посади голови Херсонської ОВА та Романа Мрочка з посади начальника МВА».

У петиції йшлося, зокрема, про таке:

«У зв’язку з некомпетентністю та бездіяльністю голови Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна та голови Херсонської міської військової адміністрації Романа Мрочка просимо розглянути питання про звільнення зазначених посадових осіб.

Олександр Прокудін займає посаду голови Херсонської обласної військової адміністрації з 7 лютого 2023 року. Одразу після вступу на зазначену посаду останнім повідомлено про проведення наступних заходів:

1. Проведення закупівель та установка укриттів з метою захисту цивільного населення.

2. Проведення аудиту закупівель військової форми, що проводилися попереднім головою Херсонської ОВА Янушевичем Я. В.

3. Контроль за проведенням публічного аудиту за рівнем забезпечення надання гуманітарної допомоги населенню Херсонської області.

Перебуваючи на посаді більш ніж 3 (три) місяці, Олександром Прокудіним не виконано жодного з вищепредставлених пунктів. Особливе обурення викликає той факт, що, незважаючи на щоденні обстріли м. Херсона та Херсонської області, у тому числі й об’єктів цивільної інфраструктури, очільником області не забезпечено встановлення укриттів у громадських місцях, в яких виникають скупчення людей, у тому числі й на зупинках громадського транспорту, які вже неодноразово обстрілювалися військами агресора. У той же час обласна та місцева влада встановлює підземні укриття у складнодоступних місцях для громадян, наприклад, на території поля.

Роман Мрочко займає посаду начальника Херсонської міської військової адміністрації з 2 березня 2023 року. Після вступу на посаду до основних «досягнень» очільника Херсонської МВА можливо віднести наступні:

1. Критична ситуація з вивезенням сміття у місті. Фактично в місті назріває екологічна катастрофа, сміття не вивозиться тижнями, влада і в цьому питанні виявилася безсильною та неефективною. Жодних зрушень з усунення сміттєвого колапсу не спостерігається.

2. Вирішення власних бізнес-питань, наприклад, самовільне знесення ринку «Кристал», внаслідок чого фактично було знищено майно приватних підприємців, які, незважаючи на обстріли, продовжували проводити підприємницьку діяльність, заробляти кошти на власне проживання та сплачувати податки до місцевого бюджету.

Замість того, щоб вирішувати безпекові та гуманітарні питання міста Херсон та області, голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін та начальник Херсонської МВА Роман Мрочко займаються задоволенням власних інтересів. Обласна та міська військові адміністрації за три місяці від дня призначення так і не змогли забезпечити містян захисними спорудами належної якості та в необхідній кількості. А місцерозташування деяких захисних споруд просто викликає збентеження та щире нерозуміння.

Крім того, найбільше занепокоєння та подив викликають кадрові призначення у складі керівної ланки обласної та міської військових адміністрацій. Замість ініціативних прогресивних працівників, які справді могли б допомогти у вирішенні низки актуальних невідкладних питань, до управління міським господарством були залучені дуже контроверсійні особи з кримінальним шлейфом.

Ще одним показовим індикатором роботи цієї адміністрації стали безкінечні черги за гуманітаркою. З цим дуже небезпечним явищем у прифронтовому місті владі не вдалося нічого зробити, але і спроб таких не виникало».


Скріншот із сайту petition.president.gov.ua, 20 липня 2023 р.

ЯК ПРАЦЮЄ ПЕТИЦІЯ

Як зазначено на сайті Президента, інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється в розділі електронних петицій на сторінці «На розгляді» не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на її підтримку.

Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше 10 робочих днів від дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Про підтримку або не підтримку електронної петиції, адресованої Президентові України, публічно оголошується Президентом України на веб-сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України.

Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється в розділі електронних петицій на сторінці «З відповідями», а також надсилається в письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції. У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням. 

Тобто наразі петиція щодо керівників Херсона та області перебуває на розгляді й очікує на відповідь Президента.

ЩО НЕ ТАК ІЗ ЦІЄЮ ПЕТИЦІЄЮ

Формально виконані всі вимоги щодо створення петицій, адже звернення пройшло перевірку й було опубліковане.

Також враховані найпоширеніші рекомендації щодо тексту цієї петиції – простота заголовку, актуальність, структурованість тексту, легкість для сприйняття. Але, здається, саме в цій легкості й криється диявол. Бо петиція містить багато оціночних суджень, які не підкріплені фактами. Ось деякі з них:

- «у зв’язку з некомпетентністю та бездіяльністю»,

- «займаються задоволенням власних інтересів»,

- «замість ініціативних прогресивних працівників, які справді могли б допомогти у вирішенні низки актуальних невідкладних питань, до управління міським господарством були залучені дуже контроверсійні особи з кримінальним шлейфом».

Натомість є і чіткі претензії, які формулює автор, як-то знесення ринку «Кристал», встановлення укриття в полі, черги за гуманітаркою…
Але в поєднанні всі ці пункти вимагають ретельної перевірки та досліджень, а деякі вже навіть неактуальні з огляду на те, що петиція створювалася три місяці тому.

Наприклад, претензія до Мрочка – «не забезпечено встановлення укриттів у громадських місцях, в яких виникають скупчення людей, у тому числі й на зупинках громадського транспорту, які вже неодноразово обстрілювалися військами агресора». Достатньо погортати стрічку новин Херсонської міської військової адміністрації, щоб побачити, що станом на 19 липня в Херсоні встановлено 115 вуличних протиосколкових укриттів та ще 30 – військово-цивільного призначення. Тобто питання вирішене.

Або вивіз сміття. «Гривна» неодноразово звертала увагу на цю тему. Ми писали, що влада вже декілька місяців не може побороти сміттєвий колапс.

І справді, на початок травня ця тема була актуальною, але зараз більш-менш питання вирішене. Хоча проблем додає ситуація з ліквідацією наслідків підриву дамби Каховської ГЕС, бо влада дійсно не справляється з наведенням ладу на всієї території громади, яка зазнала затоплення. Але петиція створювалася до теракту на ГЕС, тому про це в ній не йдеться.


Роман Мрочко (ліворуч) та Олександр Прокудін на спільній пресконференції. Фото: Роман Мрочко/Telegram

Є в петиції питання й до Прокудіна:

- «проведення аудиту закупівель військової форми, що проводилися попереднім головою Херсонської ОВА Янушевичем Я. В.,

- контроль за проведенням публічного аудиту за рівнем забезпечення надання гуманітарної допомоги населенню Херсонської області».

Начебто вони правильні та актуальні, але за час розгляду петиції на них уже декілька разів надавалися відповіді. З останнього – інтерв’ю на сайті «Мост». Цитуємо діалог:

«Що по петиції? Наскільки ви серйозно сприймаєте все, що відбувається навколо цієї дивної петиції? 

- Спочатку реагував. Потім відключився і роблю свою роботу. Я просто не знаю, що там відповісти. Коли ти бачиш, що є вливання грошей в цей сегмент з деяких осіб… 

Яких? 

- Це ж не доведено, я не можу казати. Ну я просто кажу, що є процес. Він планомірний. Щоб проаналізувати, треба просто взяти подивитись, з яких областей голосували. 

Ми ж не бачимо цього. 

- Бачимо. 

Ті, хто мають доступ до сервера. Треба просто брати і гуглити. Я гуглив, і там дуже багато херсонців. Багато, звісно, з інших міст України. Але там є херсонці.

- Так, але на 9 місці серед інших областей. 

Це ж не заборонено. 

- Та я ж тільки за. Просто, коли ти бачиш в телеграм-каналах платну рекламу, бачиш, наприклад, у телеграм-каналі гадалки «Збережіть Херсон від обстрілів, голосуйте за петицію» – то це маячня, повірте. Ну такого ж не може бути. 

А ваше керівництво в Офісі Президента знає про існування петиції? Як на неї реагують? 

- Знають, звичайно. 

Це серйозно сприймається ними чи радше як якась чергова політична гра? 

- Я не питав їх. Якби я був на їх місці, я б сприймав серйозно. 

Вони ж є в петиції. 

- Я на них вже відповідав. Якщо треба, ми можемо ще раз пройтись. Але повірте, що б я не сказав, буде це доступно для людей? Я ж суб’єктивну якусь свою позицію висловлював би. 

Добре. А давайте так. Якби зараз вам подзвонив президент і сказав: «Бачив петицію, у вас є хвилина, що пояснити свою позицію». 

- Там три питання, так? Щодо безпеки – то зараз найбільше укриттів і бомбосховищ в Херсоні, ніж в усій Україні зроблено за цей період. 

У Херсоні. А в громадах? 

І в області. Я кажу за все. І робота продовжується. 

Укриття добре. Бачили всі. 

- Не бачили ж ремонти, які робляться там…» 

Це стосовно укриттів та відношення до петиції. У тому ж інтерв’ю є і про аудит, і про систему оповіщення…

Тобто можна стверджувати, що якби Президент дійсно вирішив розібратися по суті питання, то відповіді він би отримав.

СКАНДАЛИ НАВКОЛО ПЕТИЦІЇ

Є один нюанс, на який звертають увагу й ті, хто підтримує петицію, і ті, хто вважає її політичним замовленням або зведенням власних рахунків. Це те, що ВПЕРШЕ петиція з таким змістом (усунення від займаних посад керівників області та міста) зібрала необхідну кількість голосів для розгляду Президентом.

Навіть після повномасштабного вторгнення були спроби за допомогою петицій звільнити вже звільнених Президентом начальника ХОВА Ярослава Янушевича та начальниці ХМВА Галини Лугової. Їх звільнили без петицій – хоча як знати, чи не допоміг керівнику держави той розголос.

Невдалі минулі петиції надихнули нинішніх авторів діяти більш масштабно в інформаційному полі. Одразу два місцеві телеграм-канали чи не щодня «мочили» Прокудіна та Мрочка. І робили це інколи аргументовано, хоча й у жорсткій формі, з особистими образами та емоційними судженнями. Інколи ж претензії до влади мали вигляд скиглення ображених підлітків.

Це викликало нову хвилю цікавості серед херсонців та журналістів зокрема. Хейт та обговорення лише зайвий раз привернули увагу до петиції, яка очікує на розгляд Президента.

Чи стимулювала петиція владу працювати краще? Напевно, бо репутація та посада є важливими для героїв петиції. А петиція – це все ж таки легальний інструмент демократії. Інколи лише тільки критика змушує владу працювати, а не робити вигляд, сподіваючись, що якось буде.

Чи є ця петиція інструментом тиску на владу з боку певних політичних чи бізнесових кіл? Напевно, бо, попри війну, боротьба продовжується.

Узяти хоча б останній гучний політичний скандал стосовно того, як Мрочко звільнив Лугову з посади секретаря Херсонської міської ради, або історію з вибірковим відношенням до звітності про надходження гуманітарної допомоги від компанії Comfy.

Спостерігаємо за розвитком ситуації. Зараз – слово за Президентом.        

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів