Поставлена майже крапка в історії з приналежністю 6 обленерго, зокрема й «Херсонобленерго», представникам країни-агресора. Арештовано судом та розглядається ВАКС питання націоналізації активів. А ще за декілька днів до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на цю тему спалахнув великий скандал, спричинений виступом депутата Херсонської обласної ради Сергія Рибалка.
НЕПЕРЕМОЖНИЙ МОНОПОЛІСТ
Взагалі тема монополії обленерго була однією з найбільш болючих в Україні. Ці закриті структури наче були не під контролем держави, адже відстоювати свої права представникам бізнесу та громадянам завжди було важко.
Журналісти-розслідувачі декілька разів знаходили підтвердження російського коріння, зокрема «Херсонобленерго», однак стикалися з несприйняттям цієї інформації на рівні держави. Видавалося все так, що компанії мали настільки надійний захист, що подолати його було неможливо. Так було, доки не розпочалася повномасштабна війна й прізвища справжніх власників 6 обленерго, а також іще багатьох активів, не оприлюднили для суспільства.
Для Херсонщини таке відкриття дуже знакове, бо останні роки було дуже багато ситуацій, коли здавалося, що «Херсонобленерго» – просто непереможна структура.
У цьому плані дуже показовим є публічний конфлікт громадськості та обленерго, який спалахнув на Херсонщині в середині лютого 2022 року. У своєму виступі на сесії Херсонської облради депутат Сергій Рибалко вказав, що кінцевими бенефіціарами «Херсонобленерго» є російські громадяни, і висловився про необхідність передати активи підприємства Україні та розпочати розслідування діяльності компанії. Він послався на ситуації, коли «Херсонобленерго» порушувало права споживачів, і закликав потерпілих надавати інформацію:
«Починаємо боротьбу з російськими олігархами. Не всі, напевно, знають, що АТ «Херсонобленерго» опосередковано належить російським олігархам.
На президії Херсонська обласна рада ухвалила рішення про створення спеціальної комісії, яка буде розслідувати всі зловживання цієї компанії по відношенню до наших людей. Тому що вони, користуючись монопольним положенням, являються на сьогодні найбільшою перепоною для інвестиційного розвитку області.
Тисячі людей потерпають від їхніх неправомірних дій.
Тільки зібравши всю інформацію і виступивши єдиним фронтом проти цього фактично російського монополіста, ми зможемо добитися справедливості», – написав Рибалко на сторінці у Facebook.
ЗАПЕРЕЧУВАЛИ ДО ОСТАННЬОГО ТА ПОГРОЖУВАЛИ СУДОМ
Але «Херсонобленерго» різко відреагувало на такі заяви, заперечивши зв'язок з російськими олігархами. Утім, це відбувалося постійно.
21 лютого 2022 року на офіційному сайті «Херсонобленерго» з’явилося повідомлення:
«У стінах Херсонської обласної ради депутат С. Рибалко допустив свідомо поширення неправдивої інформації стосовно діяльності АТ «Херсонобленерго». Відеозапис виступу був оприлюднений у соціальній мережі Фейсбук на сторінці «Сергій Рибалко – офіційна сторінка», що спричинило розповсюдження до невизначеного кола осіб.
Депутат висунув звинувачення стосовно приналежності АТ «Херсонобленерго» до російських власників, зокрема громадянина Бабакова.
З цього приводу АТ «Херсонобленерго» в котрий раз зазначає, за весь період існування АТ «Херсонобленерго» у формі акціонерного товариства, як в державних реєстраційних органах, так і в самому товаристві, відсутні будь-які документи, що свідчать про належність його мажоритарних акціонерів та кінцевих бенефіціарних власників до громадян Росії.
Вказана інформація внесена до Державного реєстру підприємств і організацій України на сторінці АТ «Херсонобленерго», є відкритою, яку легко можна перевірити. Товариство є юридичною особою за законодавством України та набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації.
Призивам депутата Херсонської обласної ради С. Рибалко про повернення приватної власності до держави нададуть юридичну оцінку правоохоронні органи. Порушення громадського порядку та суспільного спокою тягне за собою передбачену законом відповідальність».
Звернення підприємства, до речі, зараз знаходиться у вільному доступі. Чи встигли на підприємстві підготувати позов – бо через декілька днів Херсон уже був тимчасово окупований, – невідомо.
Але відомо, що високопосадовець «Херсонобленерго», котрий ініціював звернення до суду, директор з питань захисту економіки АТ «Херсонобленерго» Валерій Литвин, який є депутатом Херсонської обласної ради, виявився зрадником. І зараз працює на росіян. Через рік після подій на сесії правоохоронці заочно повідомили йому про підозру.
Херсонські зрадники Віталій Булюк (ліворуч) та Валерій Литвин. Фото з відкритих джерел
ЩО ВИКРИЛО ДБР
За матеріалами ДБР Вищим антикорупційним судом ухвалені рішення про застосування санкцій до низки комерційних структур та їхніх власників. До державного бюджету надійшли активи на мільярди гривень кількох наближених до Кремля російських олігархів.
Працівники ДБР викрили десятки компаній, афілійованих з російськими власниками, діяльність яких підпадала під дію пункту 11 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції». Серед кінцевих бенефіціарів цих комерційних структур – одіозні російські олігархи, наближені до Путіна. Зокрема, брати Аркадій та Ігор Ротенберги, Олег Дерипаска, Євген Гінер.
У власність нашої держави націоналізовано наступні активи представників олігархату країни-агресора:
• ТОВ «Глухівський кар’єр кварцитів» та ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» (Дерипаска, орієнтовна вартість 10 млрд грн);
• ТРЦ «Ocean Plaza», орієнтовною вартістю понад 350 млн дол. США (Ротенберги).
• 88,89% акцій АТ «Перший інвестиційний банк» (Гінер).
Арештовано судом та розглядається ВАКС питання націоналізації наступних активів:
• ПрАТ «Рівнеобленерго» (93,2%),
• АТ «Херсонобленерго» (99,9 %),
• АТ «Чернівціобленерго» (96,8%),
• АТ «Житомиробленерго» (95,5%),
• ПрАТ «Кіровоградобленерго» (72,9%).
А також 7 готелів та 2 ТРЦ, загальною вартістю 2 млрд грн (Гінер).
Також націоналізовано різні частки статутного капіталу та майно росіян в інших важливих стратегічних галузях української економіки. Зокрема, це 100% ТОВ «Авангард-Віларті», яке, окрім «Оушен Плаза Проджект (Кіпр) ЛТД», володіє ще компанією «Ітодер Інвестментс Лімітед» (Ethoder Investments Limited) та 66,65% «Інвестиційниого союзу «Либідь».
Структури, підконтрольні Олегу Дерепасці, також брали участь в розширенні та реконструкції Дніпро-Бузького морського порту. У дохід держави повернуто земельні ділянки та нерухоме майно в різних регіонах України, сотні одиниць спеціальної та вантажної техніки.
Власники інших націоналізованих Україною активів – росіяни Олександр Пономаренко та Олександр Скоробогатько.
Націоналізовано сотні виробничих приміщень, техніки, складів, які росіяни використовували в Україні для збагачення. ДБР продовжує системну роботу для підвищення обороноздатності країни та сприяє поверненню майна рашистів в Україні в державну власність.
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Тэги: